Luna Rossa Prada Pirelli i INEOS TEAM UK zmierzyły się dzisiaj, aby wyłonić zwycięzcę PRADA CUP Challenger Selection Series i uzyskać prawo do walki z Obrońcą trofeum, zespołem Emirates Team New Zealand. Pierwszy dzień finału Pucharu PRADA zakończył się podwójnym sukcesem Luna Rossa Prada Pirelli. Włoska drużyna objęła prowadzenie po pierwszym dniu finałów.

Luna Rossa Prada Pirelli wyraźnie prowadziła w obu wyścigach. Do końca jednak jeszcze długa droga, zaplanowano 13 wyścigów. Włosi potrzebują jeszcze pięciu zwycięstw, aby przejść do finału Pucharu Ameryki. INEOS TEAM UK natomiast wciąż musi wygrać 7 meczy.

“Kto wygra?” było jednym z pytań, które krążyło w kółko przez ostatni tydzień. Biorąc pod uwagę różne warunki pogodowe w ciągu następnych kilku dni, perspektywa znalezienia odpowiedzi na to najpopularniejsze pytanie w Auckland wydaje się być mało prawdopodobna.

Final Race 1

Luna Rossa Prada Pirelli pokonała INEOS TEAM UK

Start: 16:17
Port: ITA
Stbd: GBR
Trasa: A
Kurs: 025
Długość: 1,69 nm
Prąd: 0,1 w @ 205                                                                                                            

Wiatr: 6 – 9 w / 050°
Zwycięzca: Luna Rossa Prada Pirelli (ITA) – 01:52

Poranna prognoza pogody sugerowała, że ​​wyścigi mogą się opóźnić z powodu słabej bryzy. Jednak start został przesunięty tylko o dwie minuty. Włosi cały czas utrzymywali swój jacht na foliach. Gdy przekroczyli linię startu już mieli przewagę nad INEOS TEAM UK, który miał z tym mały kłopot. Różnica między nimi szybko rosła, nawet gdy Brytyjczycy wreszcie unieśli się na foilach. Zwłaszcza że INEOS TEAM UK dostało pierwszą z dwóch kar granicznych.

PRADA CUP – na trasie I wyścigu

Luna Rossa minęła pierwszą nawietrzną bramkę o 1:20 z przodu. Na dolnej było już 1:36. Kolejne okrążenie i Włosi „odjechali” na 1:57. INEOS TEAM UK odnalazł jednak swoją prędkość i starał się coś zrobić, gdy przewaga wynosiła aż 1800 m i wydawała się niemożliwa do zlikwidowania. Na mecie Luna Rossa Prada Pirelli utrzymała jednak przewagę i odniosła pierwsze zwycięstwo.

Final Race 2

Luna Rossa Prada Pirelli pokonała INEOS TEAM UK

Start: 17:15
Port: GBR
Stbd: ITA
Trasa: A
Kurs: 035
Długość: 1,85 nm
Prąd: 0,4 w @ 192                                                                                                             

Wiatr: 14 – 17 w / 070°
Zwycięzca: Luna Rossa Prada Pirelli (ITA) – 0:26

Morska bryza rosła szybko. Wyścig drugi rozpoczął się zupełnie inaczej. Start był równy, oba jachty w „pełnym gazie” i oba na „pełnych obrotach”. Jeśli ktoś miał przewagę, to to raczej INEOS TEAM UK, który był zawietrzny i lekko z przodu. Włosi przeszli przez pierwszą bramkę z przewagą 1 min 11 s. Na kursie z wiatrem jachty pędziły z szybkością 43-45 w. Na drugiej bramce odległość pomiędzy nimi wzrosła do 270 metrów. Luna Rossa Prada Pirelli wybrała znak po prawej stronie, a INEOS TEAM UK po lewej.

PRADA CUP – na trasie II wyścigu

Przez bramkę 3 Luna Rossa przeszła o 19 sekund przed INEOS’em. Tym razem na kursie z wiatrem prędkości były znacznie zbliżone i nic między nimi się nie zmieniało. Na ostatnim kursie nawietrznym INEOS TEAM UK starał się jeszcze nawiązać kontakt z Luną Rossą Prada Pirelli. Na bramce nr 5 Luna Rossa miała tylko 26 sekund przewagi. Brytyjczycy wzięli znak z prawej strony, próbując raz jeszcze spróbować czegoś innego. Ale Włosi byli czujni do końca i kontrolowali wyścig. Kilka minut później przekroczyli linię mety o 26 sekund przed Brytyjczykami i odnieśli drugie zwycięstwo pierwszego dnia finału.

JAMES SPITHILL – sternik Luna Rossa Prada Pirelli 

„Jest ciężko za każdym razem, gdy wypływasz na wodę, ponieważ w tej klasie łodzi nie ścigaliśmy się zbyt często. Chłopcy świetne wykonywali wszystkie manewry. Mamy doskonałą łódź i bardzo dobry zespół, który nas wspiera. Jesteśmy pewni siebie i naszej łodzi, ale nadal wiemy, że przed nami jeszcze sporo pracy. Jak powiedziałem, popełniliśmy dziś kilka błędów i będziemy je analizować, aby być gotowym na jutrzejsze starcie”.

SIR BEN AINSLIE – szef zespołu i kapitan INEOS TEAM UK

„Włosi wykonali dobrą robotę, płynęli trochę szybciej i trochę lepiej na trasie. Chwała im. Musimy teraz pomyśleć o tym, jak polepszyć szybkość i przyjrzeć się temu, co zrobiliśmy żle. Luna Rossa to świetny zespół i ciężko jest ich wyprzedzić, jeśli nie popełniają wielu błędów. Trasa A jest zupełnie inna niż C, gdzie wiatr wieje od lądu. Są pewne możliwości innych rozwiązań taktycznych i ustawień łodzi. Zobaczmy, co stanie się jutro.

Dzisiejsze wyścigi odbywały się na trasie A, północnym akwenie, przed tysiącami łodzi kibiców. W pierwszym wyścigu ścigano się z prędkością 6-9 w z NNE, podczas gdy w drugim wyścigu bryza wzrosła do 17 w, a maksymalna osiągnięta prędkość.

Tabela wyników po pierwszym dniu finału PRADA CUP.

.

PRADA CUP – Finał – Auckland New Zealand (13.02. – 22.02.2021)

Finał przeprowadzony jest w dniach od 13 a 22 lutego, a zwycięzcą będzie załoga, która osiągnie siedem zwycięstw. Zdobędzie wspaniałe trofeum PRADA Cup i zostanie pretendentem 36th PRADA America’s Cup. W walce o trofeum zmierzy się z Obrońcą – Emirates Team New Zealand. 

Trasa wyścigów to klasyczny układ „up and down”, ze startem pod wiatr, a jego długość (w przybliżeniu między 1,1 a 2,2 nm) będzie zależała od dokładnej lokalizacji i panujących warunków pogodowych. Dopuszczalny zakres wiatru od 6,5 do 23 węzłów w przypadku finału Pucharu PRADA. 

Trasa, po której zespoły będą pływać, będzie ustalana każdego dnia wyścigu przez Komisję Regatową, a szczegółowe informacje dla widzów wodnych będą dostępne na americascup.com

36th Prada America’s Cup – Transmisja na cały świat (06.03. – 15.03.)

Fani America’s Cup na całym świecie mogą oglądać relacje we wszystkich formach mediów na każdym ekranie. Głównym celem jest uczynienie tego najbardziej oglądanym i dostępnym konkursem America’s Cup w historii. Americascup.com dostarczy całą zawartość na żywo, w tym nagrania z kamery, grafikę Virtual Eye, opowieści zza kulis i wiele więcej.

Transmisja na żywo, najważniejsze wydarzenia i wiadomości będą ogólnie dostępne bezpłatnie w języku angielski, na stronie www.americascup.com i wszystkich zwykłych oficjalnych kanałach społecznościowych wydarzenia.

Zespoły challengerów

Luna Rossa Prada Pirelli 

Zaraz po ostatnim wyścigu 35. Pucharu Ameryki, Royal New Zealand Yacht Squadron otrzymał i zaakceptował zgłoszenie do pojedynku od Circolo della Vela Sicilia. Dzięki temu włoski team – Luna Rossa Prada Pirelli Team – oficjalnie został pretendentem do 36. Pucharu Ameryki. Zespół, założony w 1997 roku przez Patrizio Bertellego, CEO Grupy PRADA, już po raz 6. próbować będzie zdobyć Puchar Ameryki. Jest prowadzony przez dwukrotnego zdobywcę Pucharu Skippera i dyrektora zespołu, Maxa Sirenę.

INEOS TEAM UK

INEOS TEAM UK został założony w 2018 roku, aby przywieźć Puchar Ameryki do Wielkiej Brytanii. Będzie ścigać się w barwach Royal Yacht Squadron Racing, uważanym za jeden z najbardziej prestiżowych klubów jachtowych na świecie. Przed przeniesieniem się do Nowej Zelandii zespół miał siedzibę w Old Portsmouth, kierowany i wspierany przez założyciela i prezesa INEOS, Jima Ratcliffe’a. Sir Ben Ainslie, poprzedni zdobywca Pucharu Ameryki (AC34) i najbardziej utytułowany żeglarz olimpijski wszechczasów, jest szefem zespołu i kapitanem.

Tekst na podstawie materiałów prasowych America’s Cup, zdjęcia materiały prasowe/ COR 36 Studio Borlenghi