Drugi dzień zmagań finałowych w PRADA CUP odbył się znowu pod dyktando włoskiego Teamu Luna Rosa Prada Pirelli, choć walka była bardzo zacięta. Obydwa zespoły zaprezentowały się doskonale pod względem taktycznym, a prędkości ich łodzi są bardzo zbliżone do siebie. Pomimo wysokiego prowadzenia wcale nie jest jeszcze przesądzone kto ostatecznie wygra. Tym bardziej, że z powodu wykrycia przypadków zarażenia koronawirusem, w Auckland ogłoszono lockdown i przerwano regaty.

Z czterema zwycięstwami na tablicy wyników, Luna Rossa Prada Pirelli kończy pierwszy weekend finału PRADA CUP. Oba zespoły prezentują doskonałe przygotowanie taktyczne do prowadzenie pojedynków “jeden na jeden”. Ponieważ osiągi łodzi wyglądają podobnie, start staje się decydującym momentem każdego pojedynku. Włosi po prostu płynęli lepiej i podyktowali Brytyjczykom swoje warunki w obu meczach. Wyścigi odbywały się dzisiaj na „tylnym wybiegu” – jak powszechnie nazywana jest trasa E – z północno-wschodnią bryzą 16 – 20 w, przed licznie zgromadzoną publicznością.

Niestety po biegu ogłoszono niespodziewany, ale bardzo ważny komunikat. Z powodu podniesienia poziomu zagrożenia pandemicznego do 3 stopnia, rząd ogłosił w Auckland lockdown na co najmniej 72 godziny. W związku z tym organizatorzy przerywają regaty do czasu otrzymania kolejnych oficjalnych komunikatów rządowych.

Final Race 3

Luna Rossa Prada Pirelli pokonała INEOS TEAM UK

Start: 16:15
Port: GBR
Stbd: ITA
Trasa: E
Kurs: 035
Długość: 2,05 nm
Prąd: 0 w
                                                                                                                 

Wiatr:16 w / 050°
Zwycięzca: Luna Rossa Prada Pirelli (ITA) – 0:13

Obie łodzie weszły do ​​strefy przedstartowej z prędkością 46 węzłów! Wystartowali równo, ale to Luna Rossa Prada Pirelli kontrolowała sytuację na pierwszym boku na wiatr. Pierwszą bramkę Luna Rossa okrążyła 9 sekund przed INEOS’em.

Na bramce 2, na dole po kursie z wiatrem, różnica zmalała do 6 sekund. Obaj ominęli prawy znak, ale INEOS TEAM UK natychmiast odbił w lewo, a Luna Rossa Prada Pirelli skierowała się na prawą stronę, najwyraźniej zadowolona, ​​że ​​Brytyjczycy odłączyli się od nich.

Aby jednak kontrolować sytuację, wrócili do Brytyjczyków halsując przed nimi i zmuszając INEOS TEAM UK do powrotu na lewą stronę trasy. Następnym razem, gdy wrócili do siebie, stało się to samo, klasyczna taktyka match racing, Włosi bronią swojej pozycji i preferowanej strony trasy. Na bramce nr 3 Luna Rossa zwiększyła swoją przewagę do 18 sekund. W następnym kursie niewiele się zmieniło, choć Brytyjczycy zmniejszyli stratę do 11 sekund.

Kolejny pojedynek na ostatniej halsówce i przy bramce nr 5 udaje się „urwać” jeszcze 1 sekundę, zmniejszając przewagę Włochów do 10 sekund. Ostatni kurs nic już nie zmienił, choć Brytyjczycy walczyli do końca. Luna Rossa Prada Pirelli przekroczyła linię i odniosła trzecie zwycięstwo z rzędu o zaledwie 13 sekund przed INEOS TEAM UK.

Final Race 4

Luna Rossa Prada Pirellipokonała INEOS TEAM UK

Start: 17:15
Port: ITA
Stbd: GBR
Trasa: E
Kurs: 040
Długość: 2 nm
Prąd: 0,1 w @ 148
                                                                                                             
Zwycięzca: Luna Rossa Prada Pirelli (ITA) – 0:41

Przed czwartym pojedynkiem rosła presja w obu zespołach. INEOS TEAM UK potrzebował przynajmniej jednego punktu, aby przerwać zwycięską serię Włochów i wrócić bezpiecznie do gry. Luna Rossa Prada Pirelli natomiast, chciała zakończyć dzień drugim potężnym ciosem wymierzonym w Brytyjczyków. 

Poczatkowo wydawało się, że to Brytyjczycy mają przewagę przed startem, ale jeden błąd kosztował jej utratę. Podobnie jak w pierwszym wyścigu dnia, rozpoczął się kolejny pojedynek w halsówce, gdy para skierowała się w górę po prawej stronie trasy, jednak to Włosi kontrolowali pojedynek. Bramkę nr 1 Luna Rossa okrążyła lewy znak o 12 sekund przed przeciwnikami. INEOS TEAM UK po ominięciu znaku natychmiast ruszył z wiatrem, próbując zaatakować.

Na bramce nr 2, na dole pierwszego kursu z wiatrem, oba jachty minęły prawy znak, ale INEOS TEAM UK zdecydował się na natychmiastowy zwrot, preferując lewą stronę trasy. Włosi wierzyli, że prawa strona jest lepsza, ale byli szczęśliwi, że halsują i kontrolują Brytyjczyków. Na szczęście dla nich INEOS TEAM UK przekroczył lewą stronę trasy i otrzymał karę. Oddanie 50 metrów nie było tym, czego potrzebowali Brytyjczycy. Dla Włochów niewymuszony błąd był bonusem w tym zaciętym meczu. Przy bramce nr 3 Luna Rossa była teraz 21 sekund z przodu. Na wolnym kursie dołożyli kolejną sekundę.

Brytyjczycy walczyli, ale nic nie mogli zrobić. Włosi byli dalej czujni i uważni. Mijając ostatnią bramkę, mając przed sobą tylko ostatni kurs, Luna Rossa prowadziła z największą przewagą dnia, 37 sekund. Tylko katastrofa mogła odebrać kolejny sukces Luna Rossa Prada Pirelli.

Cztery zwycięstwa z rzędu i Włosi są już w połowie drogi do zdobycia PRADA CUP. Czy jednak tak się stanie i czy koronawirus przypadkiem nie pokrzyżuje szyków wszystkim uczestnikom oraz fanom żeglarstwa, przekonamy się w ciągu kilku dni. Będziemy o tym informować.

Aktualna tabela wyników

PRADA CUP – Finał – Auckland New Zealand (13.02. – 22.02.2021)

Finał przeprowadzony jest w dniach od 13 a 22 lutego, a zwycięzcą będzie załoga, która osiągnie siedem zwycięstw. Zdobędzie wspaniałe trofeum PRADA Cup i zostanie pretendentem 36th PRADA America’s Cup. W walce o trofeum zmierzy się z Obrońcą – Emirates Team New Zealand. 

Trasa wyścigów to klasyczny układ „up and down”, ze startem pod wiatr, a jego długość (w przybliżeniu między 1,1 a 2,2 nm) będzie zależała od dokładnej lokalizacji i panujących warunków pogodowych. Dopuszczalny zakres wiatru od 6,5 do 23 węzłów w przypadku finału Pucharu PRADA. 

Trasa, po której zespoły będą pływać, będzie ustalana każdego dnia wyścigu przez Kierownictwo regat, a szczegółowe informacje dla widzów wodnych będą dostępne na americascup.com

36th Prada America’s Cup – Transmisja na cały świat (06.03. – 15.03.)

Fani America’s Cup na całym świecie mogą oglądać relacje we wszystkich formach mediów na każdym ekranie. Głównym celem jest uczynienie tego najbardziej oglądanym i dostępnym konkursem America’s Cup w historii. Americascup.com dostarczy całą zawartość na żywo, w tym nagrania z kamery, grafikę Virtual Eye, opowieści zza kulis i wiele więcej.

Transmisja na żywo, najważniejsze wydarzenia i wiadomości będą ogólnie dostępne bezpłatnie w języku angielski, na stronie www.americascup.com i wszystkich zwykłych oficjalnych kanałach społecznościowych wydarzenia.

Zespoły challengerów

Luna Rossa Prada Pirelli 

Zaraz po ostatnim wyścigu 35. Pucharu Ameryki, Royal New Zealand Yacht Squadron otrzymał i zaakceptował zgłoszenie o Challenge od Circolo della Vela Sicilia, dzięki czemu jego zespół – Luna Rossa Prada Pirelli Team – oficjalnie został pretendentem do 36. Pucharu Ameryki. Zespół, założony w 1997 roku przez Patrizio Bertellego, CEO Grupy PRADA, już po raz 6. szukać będzie szansy zdobycia Pucharu Ameryki. Jest prowadzony przez dwukrotnego zdobywcę Pucharu Skippera i dyrektora zespołu, Maxa Sirenę.

INEOS TEAM UK

INEOS TEAM UK został założony w 2018 roku, aby przywieźć Puchar Ameryki do Wielkiej Brytanii. Będzie ścigać się w barwach Royal Yacht Squadron Racing, uważanym za jeden z najbardziej prestiżowych klubów jachtowych na świecie. Przed przeniesieniem się do Nowej Zelandii zespół miał siedzibę w Old Portsmouth, kierowany i wspierany przez założyciela i prezesa INEOS, Jima Ratcliffe’a. Sir Ben Ainslie, poprzedni zdobywca Pucharu Ameryki (AC34) i najbardziej utytułowany żeglarz olimpijski wszechczasów, jest szefem zespołu i kapitanem.

Tekst na podstawię materiałów prasowych Stanisław Iwiński,. zdjęcia materiały prasowe / COR36 Studio Borlenghi

                                                                                                    

 

Autopromocja