Jacht SILENT zasługuje na bezgłośny tender. Teraz będzie go miał dzięki opracowaniu SILENT Tender 400. Zaprojektowany przez zespół SILENT-YACHTS i zbudowany zgodnie z tymi samymi wysokimi standardami, co „statki-matki”, jest pierwszym dedykowanym tenderem tej odnoszącej sukcesy marki jachtów elektrycznych. Wysokiej jakości konstrukcja i elektryczny napęd sprawiają, że SILENT Tender 400 jest lekki, szybki i przede wszystkim cichy.

SILENT Tender 400 – podstawowe założenia projektowe

– Zastosowanie włókna węglowego dla ekstremalnej wydajności i lekkości

– Wybór pakietów napędowych inboard/outboard do 30kW

– Prędkość powyżej 20 węzłów

– Może zabrać na pokład do sześciu osób

– Znajome biało-czarne wykończenie SILENT-YACHTS

Choć mierzy 4,0 m od pawęży do dziobu, tender zapożycza wiele stylistycznych elementów ze znacznie większych 60- i 80-stopowych katamaranów elektrycznych SILENT-YACHTS. Są to kanciaste, współczesne linie, głębokie wolne burty i charakterystyczne czarno-białe wykończenie. Mniej oczywista jest ekstremalna wydajność ST400.

W rzeczywistości, jego wykonanie z włókna węglowego zapewnia, że ​​kadłub sportowo wyglądającej łodzi waży nie więcej niż 90 kg. Oznacza to, że jest lżejszy do podniesienia za pomocą hydraulicznej platformy kąpielowej SILENT 60, łatwiejszy do przenoszenia przez jacht macierzysty i, co najważniejsze, znacznie wydajniejszy do poruszania się po wodzie.

SILENT Tender 400 – cichy, wydajny, proekologiczny

„Jesteśmy bardzo dumni, że możemy zaprezentować nowy SILENT Tender 400, który jest jednym z najbardziej wydajnych tenderów elektrycznych na rynku” – powiedział założyciel i dyrektor generalny Michael Köhler. „Podąża za tymi samymi zasadami projektowania, co nasze wielokrotnie nagradzane jachty elektryczne, a wymiary umożliwiają dopasowanie zarówno do jachtów serii SILENT 60, jak i serii SILENT 80. Co więcej, kadłub zapewnia pasażerom naprawdę suchą jazdę, nawet przy dużej prędkości i na wzburzonym morzu”.

Został pomyślany, aby z łatwością przewozić sześć osób, SILENT Tender 400 został pomyślany jako tender dla jachtów serii SILENT 60 zasilanych energią słoneczną. Ale te same cechy, które pasują do tego zadania, mogą spodobać się tym, którzy szukają przyjemnego elektrycznego pojazdu typu runabout lub wydajnego łodzi motorowej dla konwencjonalnego jachtu.

SILENT Tender 400 – zabudowa wnętrza

Zaprojektowany z konsolą centralną, na której zamontowano proste, intuicyjne elementy sterujące. Spodobają się całej rodzinie. Wystarczy przepustnica, obite skórą koło i wyświetlacz pokazujący prędkość, kierunek i głębokość.

Siedzenie kierowcy jest otoczone dwoma innymi siedzeniami, które zapewniają miłe spędzanie wspólnych chwil na wodzie. Są też dwa siedzenia dziobowe – wszystkie wyposażone w praktyczne uchwyty na ręce. Wejście na pokład odbywa się przez stopień w obniżonych nadburciach na śródokręciu.

SILENT-YACHTS zaprojektował łódź do przenoszenia standardowej baterii litowej 16 kWh lub zmodernizowanej jednostki 20 kWh dla większego zasięgu. Przy prędkości przelotowej 10 węzłów możemy oczekiwać co najmniej 2 godzin jazdy. Szybkie ładowanie na pokładzie może uzupełnić baterię w zaledwie 2,5 godziny.

„SILENT-YACHTS pracuje już nad większym elektrycznym tenderem o długości 5,1 m, specjalnie zaprojektowanym, aby pasował do garażu jachtów serii SILENT 80” – dodał Köhler. „To była wielokrotna prośba właścicieli naszych konstrukcji – i na którą z przyjemnością odpowiadamy”.

Materiał prasowy Silent-Yachts. Więcej: https://www.sandpeoplecommunication.com,

 

Autopromocja