Niedawno zakończyła się spektakularna edycja regat Vendée Globe. Les Sables d’Olonne przygotowuje się teraz na powitanie żeglarzy, chętnych na kolejne wyzwania w samotnych wyścigach oceanicznych. Potencjał i doświadczenie miasta w organizowaniu tego typu wydarzeń sprawiły, że stało się ono kluczowym miejscem dla morskich żeglarzy. W poniedziałek 22 marca odbyła się wirtualna konferencja prasowa poświęcona nowym projektom regatowym.

Kluczowe projekty

Mini-Transat we wrześniu 2021 roku i wyścig Golden Globe Race 2022, to kolejne dwa najważniejsze wydarzenia w kalendarzu, zaczynające się oczywiście w Les Sables d’Olonne!

Les Sables d’Olonne to wspaniałe miejsce dla każdego, kto marzy o ucieczce i żyje dla dreszczyku emocji na otwartym morzu. Port d’Olonne ze swoją wysokiej jakości infrastrukturą, sławnym kanałem, przez który przepłynęło tak wielu wspaniałych żeglarzy, południową zatoką i Oceanem Atlantyckim wyrzucającym fale na rozległą plażę … Les Sables d’Olonne od lat oferował majestatyczne tło dla samotnych wyścigów oceanicznych i jego najwybitniejszych żeglarzy.

„Les Sables d’Olonne to scena najbardziej prestiżowych zawodów żeglarskich. Wspaniałe otoczenie i infrastruktura do organizacji i przeżywania największych morskich przygód. W Les Sables d’Olonne żyjemy dla morza i jesteśmy dumni, że możemy się nim dzielić z innymi. Nasze firmy, kluby i stowarzyszenia są w pełni zaangażowane w prace organizacyjne przedsięwzięć żeglarskich. Ostatnia, niesamowita edycja Vendée Globe właśnie dobiegła końca. Ale nasze miasto przygotowuje się już teraz do przeprowadzenia następnych imprez, których nie można przegapić w kalendarzu samotnych wyścigów oceanicznych. Mini-Transat odbywać się będzie w Les Sables d’Olonne przez kolejne trzy edycje, z których pierwsza przeprowadzona zostanie we wrześniu 2021, Kolejny wyścig Vendée Globe, odbędzie się w 2022 roku. Duch regionu Sablais i Vendée będzie nadal inspirował oceany”.

Yannick Moreau, burmistrz Les Sables d’Olonne i prezydent Aglomeracji.

Photo credit: Saem Vendée

Wyścigi, osiągnięcia i mnóstwo emocji

Z biegiem lat miasto stało się światową stolicą samotnych wyścigów oceanicznych. Miejscem, w którym toczyły się największe współczesne morskie przygody:

  • Vendée Globe, którego najnowsza edycja jest najbardziej obserwowaną w historii pomimo kontekstu zdrowotnego, jest tego świadectwem.
  • Prestiżowy wyścig IMOCA, którego oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 22 maja w Les Sables d’Olonne. Jego kolejna edycja przeprowadzona zostanie ponownie za cztery lata, startując w listopadzie 2024 roku.

Po Vendée Globe, w kalendarzu wyścigów oceanicznych zapisano wiele kolejnych imprez:

Mini-Transat, Golden Globe Race, ale także Solo Maître CoQ, Les Sables-Les Açores i Les Sables-Horta. Wszystkie mają wyznaczony Les Sables d’Olonne, jako swój port macierzysty.

Mini-Transat i wyścig Golden Globe Race na horyzoncie

Mini-Transat to flagowe wydarzenie w klasie Mini 6,50, podczas którego jachty żaglowe o długości 6,5 metra pokonają Atlantyk, aby bez żadnej pomocy dotrzeć do Gwadelupy. Ten wyścig, który rozpocznie się w Les Sables d’Olonne przez kolejne trzy edycje (26 września 2021, 2023 i 2025), stał się obowiązkowym punktem programu dla wszystkich amatorów, którzy marzą o tym, by zostać jutrzejszymi mistrzami. Yannick Bestaven (2001), Armel Tripon (2003), Thomas Ruyant (2009), to jedni z tych, którzy umieścili swoje nazwisko na liście zwycięzców przed wzięciem udziału w ostatnim Vendée Globe.

Rok po Mini-Transacie, Les Sables d’Olonne będzie gospodarzem drugiej edycji regat Golden Globe Race. To wyścig non-stop i solo dookoła świata. Ale przede wszystkim bez pomocy nowoczesnej technologii. Ma na celu ponowne odkrycie pionierskiego ducha Golden Globe Challenge, który odbył się w 1968 roku. Z sekstansami, kompasami, mapami i radiem morskim, uczestnicy spróbują naśladować dokonania Jeana-Luca Van Den Heede, zwycięzcy sprzed czterech lat, po 212 dniach spędzonych na morzu.

Społeczność zwrócona ku morzu

Podobnie jak Van Den Heede, wielu żeglarzy wybrało Les Sables d’Olonne na swój port macierzysty. Mieszkają w mieście, przygotowując się do przyszłych przygód na morzu i zajmują szczególne miejsce w sercach ludzi „Sablais”. Institut Sports Océan, Sports Nautiques Sablais, Les Sables d’Olonne Vendée Course au Large oraz dziesiątki szkół żeglarskich i sportów wodnych oraz klubów sportowych w mieście, również przyczyniają się do rozwoju przyszłych wielkich kapitanów.

Ponieważ sportowcy są nastawieni na ocean, lokalna gospodarka jest również nieuchronnie częścią tej dynamiki życia. Jako wiodący port żeglarski i rybacki w Vendée, Les Sables d’Olonne jest domem dla czterech stoczni, producentów sprzętu, innowacyjnych start-upów, kampusu dla zawodów morskich i licznych parków biznesowych. Ten sektor żeglarski również przyczynia się do atrakcyjności miasta jako drugiego pod względem wielkości ośrodka zatrudnienia w departamencie.

Co więcej, Les Sables d’Olonne jest wiodącym ośrodkiem turystycznym w Vendée dzięki swojemu dziedzictwu nadmorskiemu i różnorodności wybrzeża. Miasto posiada 112 000 miejsc noclegowych, a turystyka w regionie generuje łączny obrót w wysokości 361 milionów euro rocznie. Dzięki swoim plażom, klifom, różnorodności oferowanych zajęć i przyjaznej naturze mieszkańców, Les Sables d’Olonne ma wszystkie atuty, aby stać się stolicą samotnych wyścigów oceanicznych w perspektywie długoterminowej i pozostać kluczowym miejscem dla wszystkich miłośników morza i oceanów.

Program startów z Les Sables d’Olonne

 

Autopromocja