Helsińskie targi nautyczne Vene Båt, otwierają tegoroczny sezon wystawienniczy w zmienionej formule online. Światowa pandemia Covid 19 dyktuje warunki nie tylko życia prywatnego. Zmienia także terminy oraz sposoby przeprowadzania ważnych wydarzeń gospodarczych. Chyba najbardziej cierpi z tego powodu branża reklamowa i wystawiennicza. Odwoływane są praktycznie wszystkie tego typu imprezy na świecie.

Finowie jak zwykle perfekcyjnie przygotowali imprezę Vene 21 Båt HELSINKI, choć niestety większość informacji na stronie wydarzenia przedstawiana jest w języku fińskim. To duże utrudnienie, ale w dzisiejszych czasach można i z tym dać sobie radę. Dla nas najważniejsze były informacje dotyczące rynku jachtowego, które zbierane są przez cały rok przez fińską Federację Przemysłu Nautycznego Finnboat. Perfekcyjnie przygotowane, zawierają niezwykle cenne informacje dla wszystkich dziennikarzy i fachowców branżowych interesujących się rozwojem tego rynku na świecie.

Vene 21 Båt Press meeting 

W dniu otwarcia targów, w piątek 12 lutego, Finnboat zorganizował konferencję prasową (oczywiście w formule online). Pandemia COVID-19 zwiększyła w szczególności popyt w Finlandii na małe łodzie motorowe. Fiński przemysł łodzi doświadczył zarówno wad, jak i korzyści wynikających z powszechnej pandemii. Szczególnie druga połowa roku przyniosła silny wzrost po nagłym zatrzymaniu wiosną 2020 r. Biznes wzrósł o 11 procent, a eksport łodzi, który najbardziej ucierpiał w pierwszej połowie roku 2020, ponownie wzrósł licząc rok do roku. Przemysł nautyczny zatrudnia w Finlandii około 3500 osób, a obroty firm członkowskich Finnboat przekraczają 600 milionów euro. 

Nowe konstrukcje motorowodne na wystawie

Posłuchajcie występu Jana Sjölunda, redaktora naczelnego magazynu Venemestari. Jest on także członkiem jury prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Best of Boats Award, na najlepsze konstrukcje motorowodne świata. Przedstawia w niej najnowsze modele łodzi motorowodnych, które będą wprowadzane na rynek w najbliższym sezonie. Niestety prezentacja prowadzona jest w języku fińskim.

Export Made in Finland 

„Turystyka krajowa i popularność domów letniskowych podniosły sprzedaż łodzi o długości poniżej 7 m do dwucyfrowego wzrostu” – mówi Jarkko Pajusalo, dyrektor generalny Finnboat, Fińskiej Federacji Przemysłu Nautycznego.

Handel międzynarodowy doświadczył globalnego upadku, ale łańcuchy dostaw ponownie ruszyły w drugiej połowie roku. Jednak eksport za cały rok był nieznacznie ujemny. Według wstępnych statystyk celnych, wartość eksportu łodzi z Finlandii spadła o 3% i osiągnęła 245 mln euro w okresie od stycznia do listopada 2020 r. Łącznie wyeksportowano ponad 10 000 łodzi do 37 krajów. Zgłoszone przez przedsiębiorstwa całoroczne faktury eksportowe fińskiego przemysłu jachtowego wyniosły 319 mln EUR, z czego eksport łodzi wyniósł 273 mln EUR. Głównymi rynkami eksportowymi są nadal Szwecja i Norwegia. Wartość eksportu do Szwecji wzrosła o 31%, a w okresie styczeń-listopad wyeksportowano prawie 5000 łodzi. Spadek norweskiego eksportu na początku roku odwrócił się pod koniec roku, ale i tak od stycznia do listopada zanotowano jego spadek o 7%.

Eksport luksusowych łodzi żaglowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Największym rynkiem eksportowym w okresie styczeń-listopad 2020 roku pozostała Wielka Brytania z dwoma jachtami żaglowymi o łącznej wartości 28 mln euro. Włochy były na drugim miejscu z czterema żaglowcami i 13 milionami euro. Malta ponownie zajęła trzecie miejsce na rynku eksportowym jachtów żaglowych z 1 jednostką o wartości 5 milionów euro! 

Rynek wewnętrzny w Finlandii

Rejestracje łodzi w Finlandii wzrosły o 19%. Początkowo krajowy handel łodziami został całkowicie wstrzymany z powodu COVID-19 i ograniczeń wiosną 2020 r. W ubiegłym roku zarejestrowano prawie 5000 jednostek pływających, a największy przyrost odnotowano w przedziale wielkości łodzi motorowych mniej niż 7-metrowych oraz PWC (Personal Watercraft). Łodzie powyżej 5,5 metra lub z silnikiem powyżej 20 KM muszą być wpisane do specjalnego rejestru łodzi prowadzonego przez Traficom.

Statystyki dostaw hurtowych zgłaszane przez firmy członkowskie Finnboat obejmują również łodzie niezarejestrowane. Na podstawie danych o dostawach łodzi motorowych i małych jednostek o długości do 5,5 m, zanotowano wzrost o 4% w ubiegłym roku. Podobne statystyki nie są dostępne dla handlu używanymi łodziami, ale według rejestru łodzi Traficom, zmiany właściciela łodzi wzrosły o ponad 30% w 2020 r. Potwierdzają to również opinie firm brokerskich Finnboat. Czasy dostaw w segmencie większych nowych jachtów i łodzi są długie, co jest jednym z powodów, dla których ich rejestracje nie zostały odnotowane w ubiegłym roku. Natomiast krajowy popyt na łodzie zaowocował ponad 30% wzrostem sprzedaży używanych łodzi.

Silniki zaburtowe

Statystyki hurtowe dotyczące silników zaburtowych podawane przez firmy członkowskie Finnboat, pokazują popularność małych łodzi z napędem zaburtowym. Prawie 80 procent silników zaburtowych sprzedawanych w Finlandii ma moc do 60 KM. 

Równocześnie rośnie popularność elektrycznych silników zaburtowych, zwłaszcza do łodzi wiosłowych. Ich hurtowe dostawy wzrosły o 26%, do 6530 sztuk w 2020 roku. Natomiast dostawy elektrycznych silników trollingowych, popularnych w wędkarstwie rekreacyjnym, wzrosły aż o 92%, do 2130 sztuk. Łącznie w 2020 roku dostarczono do Finlandii 10019 silników zaburtowych napędzanych silnikami spalinowymi, przy czym wzrost dotyczył silników o mocy powyżej 75 kW / 100 KM. Rosnąca popularność większych silników zaburtowych przekłada się na wzrost łącznej wartości sprzedaży.

Import do Finlandii

Import do Finlandii jednostek pływających zaczął spadać. W ubiegłym roku najwięcej zaimportowano do Finlandii z Meksyku. Jednak wartość meksykańskiego importu spadła o 30%, a prawie wszystkie z blisko 3500 jednostek to PWC (Personal Watercraft). Większość z nich została dostarczona do Finlandii i dalej eksportowana do innych części EU. W Finlandii wystawiono na sprzedaż nieco ponad tysiąc nowych jednostek PWC. Pozostały import, około 5000 sztuk, to głównie małe przedsięwzięcia biznesowe. Największy import był z Polski z dynamiką wzrostu 27% i osiągnął 94 mln EUR (282 szt.).

Barometr biznesowy na najbliższy rok w ocenie producentów

Obroty w 2021 roku 

Finnboat zebrał szacunki dotyczące obrotów i zatrudnienia od swoich członków na rok 2021 i opracował barometr biznesowy. Przewiduje się raczej pozytywne perspektywy, choć z nie najsilniejszym wzrostem.

Około 49% firm szacuje, że obroty wzrosną (48% rok wcześniej), 7%, że obroty spadną (9%), a 44%, że sprzedaż netto pozostanie na niezmienionym poziomie (43%). Spośród 145 firm, które odpowiedziały na ankietę, 19% przeprowadziło w 2020 roku czasowe zwolnienia (7% rok wcześniej), co wskazuje na wyzwania, jakie stwarzał COVID-19 i kolejne ograniczenia w 2020 roku.

W Finlandii w roku 2020 zarejestrowano o 19 % więcej łodzi niż 2019 (razem 4769 łodzi). Większość, czyli 2184 było o długości 5,5 m i mniej (plus 4).

Zauważono niezwykle wzmożony ruch na rynku wtórnym. Bardzo dużo jachtów zmieniło właścicieli, np. żaglowych było zaledwie 20 nowych i aż 1500 transakcji na rynku wtórnym.

Vene 21 Båt HELSINKI – MAREX 330 I SCANDI 42 z nagrodami.

Na targach wybierane są corocznie i nagradzane specjalnym wyróżnieniem najlepsze konstrukcje żaglowe i motorowe. Wyjątkowe czasy i przeniesienie imprezy do trybu online zwiększyły asortyment żaglówek, a z drugiej strony utrudniły ocenę łódek motorowych, które nie były widoczne dla oceniających. Jury jednogłośnie wyłoniło zwycięzców.

Jachtem Motorowym Targów Vene Bat został Marex 330, a Jachtem Żaglowym Scandi 42. 

Jachty zwycięskie zostały wybrane spośród nowych łodzi firm biorących udział w wydarzeniu internetowym Vene 21 Båt. Wyboru zwycięzców dokonało jury w skład którego weszli: Sampsa Kärnä z Eurofins Expert Service, Juhani Pappila z Traficom, redaktor magazynu Vene Tomi Peurakoski, Jan Sjölund redaktor naczelny magazynu Venemestari i Totalvene.fi oraz Ismo Virta Editor-in-Chief magazynu Kippari.

Tekst na podstawie materiałów prasowych Stanisław Iwiński, zdjęcia materiały prasowe.

 

Autopromocja