Trwają poszukiwania napędów, które zapewnią przyjazny środowisku towarowy transport morski. Na tapecie są panele słoneczne, napęd wodorowy… Tymczasem, istnieje ekologiczny napęd, który sprawdzał się przez wieki – żagle! Po to rozwiązanie sięgnęła francuska firma NEOLINE.

NEOLINE planuje budowę napędzanego żaglami, statku towarowego Ro-Ro. Pierwsze szkice jednostki powstały ponad dekadę temu, w 2011 roku. Po ponad 10 latach szukania inwestorów, projekt jest coraz bliżej realizacji. Budowy tego nowoczesnego żaglowca podjęła się turecka stocznia RMK MARINE.

136-metrowy żaglowy ro-ro Neoliner, z dwoma 76-metrowymi składanymi węglowymi masztami SolidSail i chowanymi mieczami antydryfowymi, będzie napędzany żaglami o łącznej powierzchni 3000 m kw.

Dla potrzeb manewrów portowych i punktualności obsługi, statek będzie również wyposażony w silnik pomocniczy i bezsiarkowe generatory MGO (Marine Gasoil). Każdy wydech będzie wyposażony w system SCR (Selective Catalytic Reduction, redukujący emisję szkodliwych gazów NOx). Żaglowiec będzie wyposażony w 3 stery strumieniowe.

Jego ładowność wyniesie 1200 mb (2,8 m szerokości), czyli 265 TEU (265 kontenerów o długości 6m), dla maksymalnej wagi towarów wynoszącej 5300 ton.

Załoga statku będzie składać się z 13 osób (może być zwiększona do 20 w celu zaokrętowania stażystów i techników), a statek pomieści komfortowo 12 pasażerów w 6 podwójnych kabinach.

Budowę tego żaglowego statku towarowego nowej generacji, stocznia RMK MARINE zrealizuje dzięki wsparciu grupy innowacyjnych francuskich partnerów: 

– Chantiers de l’Atlantique, projektantowi i dostawcy innowacyjnego systemu olinowania SolidSail;

– MAURIC, odpowiedzialny za studia projektowe, regulacyjne i wydajnościowe dla gamy statków NEOLINE;

– D-ICE Engineering, firma deeptech z Nantes, która opracowuje zaawansowane systemy trasowania, nawigacji, pilotażu i monitoringu, specjalnie dostosowane do napędów wiatrowych; 

– Fouré Lagadec, projektant i producent chowanych mieczy antydryfowych.

Adnan Nefesoğlu, Prezes i Dyrektor Generalny RMK MARINE: “International Maritime Organization (IMO) wyznaczyła cele polegające na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla przez wszystkie statki o 40% do 2030 r., o 70% do 2050 r., a docelowo do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z tymi celami, w realizowanych przez nas projektach stosujemy technologie przyjazne środowisku i zmniejszające ślad węglowy. Z drugiej strony bardzo cenne jest dla nas to, że odnawialne źródła energii, w szczególności energia wiatrowa, znajdują zastosowanie w naszym własnym sektorze. Po podpisaniu listu intencyjnego w dniu 5 lipca 2022 roku, jestem głęboko przekonany, że z powodzeniem ukończymy ten innowacyjny projekt.”

Laurent Castaing, dyrektor generalny Chantiers de l’Atlantique: “SolidSail to rewolucyjna technologia, którą zespoły Chantiers de l’Atlantique obmyślały i rozwijały z pasją i przekonaniem przez ostatnie dziesięć lat. Z wielką dumą obserwujemy, jak to, co zaczęło się jako ambitny projekt badawczo-rozwojowy, staje się rzeczywistością i zostaje wdrożone na statkach towarowych. Projekt ten pozwala nam na kolektywne myślenie o nowych możliwościach żeglugi, zgodnie z wyzwaniami naszych czasów.”

Jean Zanuttini, prezes zarządu NEOLINE: “Oto jesteśmy, pierwszy Neoliner zostanie zbudowany… Dla całego zespołu NEOLINE, jego założycieli, partnerów technicznych, klientów i finansistów, jest to efekt pasjonującej, wytrwałej i zdeterminowanej pracy. Razem realizujemy projekt, który pod wieloma względami może początkowo wydawać się utopijny. Jednak w kontekście, który codziennie przypomina nam, że walka ze zmianami klimatycznymi jest wyzwaniem tego stulecia, napęd wiatrowy dla statków handlowych staje się coraz bardziej pragmatycznym rozwiązaniem coraz bardziej złożonej kwestii energetycznej. Wiatr jest z pewnością niestały, ale jest bardziej przewidywalny niż ceny i dostępność wielu innych źródeł energii… Przez zbudowanie i oddanie do użytku pierwszego Neolinera, naszym głównym celem jest zademonstrowanie, w rzeczywistych warunkach operacyjnych, potencjału napędu wiatrowego dla Marynarki Handlowej. Naszym drugim celem jest powtórzenie tego sukcesu tak szybko jak to możliwe, przez zachęcanie do stworzenia całej floty napędzanej siłą wiatru. Jest to bezprecedensowa okazja, aby zaznaczyć naszą obecność w transformacji energetycznej i przywrócić do życia wątek historii transportu morskiego pod żaglami.”

W realizacji tak innowacyjnego projektu jednym z najtrudniejszych etapów jest zdobycie finansowania. Budżet budowy żaglowego RO-Ro przekracza 60 milionów euro! Na szczęście, ten trudny etap NEOLINER ma już za sobą i może przejść do kolejnego etapu, budowy.

Pierwszy żaglowy Neoliner już nawet zna swoją trasę żeglugową i ma pierwszych klientów na transport towarów! Żaglowy Ro-Ro będzie pływał na pilotażowej trasie między Saint-Nazaire, Saint-Pierre-et-Miquelon, Baltimore i Halifax. Pierwszymi klientami są flagowe firmy francuskie, takie jak: Renault Group, Beneteau Group, Manitou Group, Michelin, Jas Hennessy & Co, Clarins, Longchamp, Rémy Cointreau.

Pierwszy rejs Neolinera zaplanowany jest na rok 2025.

Arek Rejs na podstawie materiałów prasowych Neoline.

 

Autopromocja