1 maja na płockim odcinku Wisły rozpoczną się Długodystansowe Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych. Trasę podzielono na pięć bardzo zróżnicowanych etapów z metą w Gryfinie, do którego uczestniczy powinni dotrzeć pięć dni później.

Będą to trzecie w historii długodystansowe MP organizowane przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, przy ścisłej współpracy z klubami motorowodnymi – członkami PZMWiNW. Pierwsze zawody tej rangi odbyły się w 2021 roku.

Trasa Długodystansowych MP Skuterów Wodnych (01-05 maja 2023 r.)

01.05 – Płock-Włocławek (Offshore)

02.05 – Włocławek – Mechelinki

03.05 – Mechelinki (Offshore)

04.05 – Mechelinki – Darłowo

05.05 – Darłowo – Gryfino

Nieodłączną częścią mistrzostw jest charytatywny rajd na skuterach wodnych” Płyniemy Polsko”. To projekt stworzony kilka lat temu przez miłośników ekstremalnych sportowych wyzwań, skupionych przy rybnickim klubie MOTO H2O. Rajd zwany także „Polskim Dakarem Na Wodzie” polega na opłynięciu Polski na skuterach wodnych. W poprzednich edycjach uczestniczy pokonywali niesamowicie wyczerpujący dla ludzi i sprzętu odcinek – startowali na południu Polski, skąd Wisłą kierowali się do jej ujścia. Stamtąd przemieszczali się na zachód wybrzeżem Bałtyku aż do Szczecina, a następnie zmierzali Odrą w kierunku Wrocławia i Rybnika.

„Płyniemy Polska” to także projekt, w którym chodzi o coś więcej – podkreślają jego pomysłodawcy. Podczas imprezy zbierane są środki finansowe pozwalające na organizację całorocznych zajęć z nurkowania dla dzieci z autyzmem i porażeniem mózgowym.

Podczas MP i rajdu zawodnikom, oprócz ekip serwisowych, towarzyszy ekipa “miasteczkowa”, która gości na mecie każdego etapu. Idea “miasteczek” polega na prezentacji projektu mieszkańcom odwiedzanych miejscowości i turystom. Ponadto wolontariusze zbierają środki na zakup sprzętu do nurkowania i zajęcia dla osób z porażeniem mózgowym i autyzmem. Odbywają się także spotkania integracyjne z osobami niepełnosprawnymi, zawodnikami i ratownikami wodnymi. Dzięki temu przeprowadzane są ciekawe akcje edukacyjne, zachęcające do aktywnego, ale bezpiecznego i rozsądnego spędzania wolnego czasu nad wodną. W „miasteczkach” mają okazję zaprezentować się też partnerzy projektu wraz ze sprzętem wodnym, takim jak skutery, motorówki czy sprzęt do nurkowania.

Materiał prasowy Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

 

Autopromocja