W miniony weekend, w Stacji Narciarskiej “Suche Ski”, odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Polski Żeglarzy w Narciarstwie Alpejskim, Suche 2022. Mieliśmy ogromną przyjemność i zaszczyt patronować temu wydarzeniu i oczywiście, czynnie dopingować wszystkim, startującym zawodnikom.

Zawody zostały zaplanowane na dwa dni. W piątkowe popołudnie odbył się oficjalny trening z pomiarem czasu i otwarcie biura zawodów. Następnego dnia, punktualnie o 11 rano, pierwszy zawodnik stanął na linii startu. Doskonale przygotowana trasa wynosiła 800 m długości, a zawodnicy mieli do pokonania slalom ustawiony z 18 bramek. Zawody rozegrały się w dwóch seriach, z których do finałowej punktacji wybierano czas najszybszego zjazdu. Nie zabrakło zawodników, którzy na pokonanie tej trasy potrzebowali mniej niż 36 sekund!

I Mistrzostwa Polski Żeglarzy w Narciarstwie Alpejskim – warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w zawodach była umiejętność jazdy na nartach i posiadanie uprawnień żeglarskich. Do udziału w Mistrzostwach Polski Żeglarzy zgłosiło się 47 zawodników. Najmłodszy miał 11 lat, a najstarszy… 73! Zawodnicy startowali w swoich kategoriach wiekowych, a na koniec wyłoniono zwycięzców w klasyfikacji generalnej, z podziałem na kobiety i mężczyzn.

I Mistrzostwa Polski Żeglarzy w Narciarstwie Alpejskim – poziom sportowy

Wręczenie nagród odbyło się podczas kolacji, zorganizowanej w Karczmie “Przy młynie”. 

Przez chwilę zastanawiałem się, czy nie spróbować swoich sił i nie wystartować w tych historycznych zawodach, które właściwie okazały się zakończeniem sezonu narciarskiego. Po przyjeździe i zobaczeniu trasy i umiejętności startujących zawodników, stwierdziłem, że mój czas przejazdu mógłby znacząco wpłynąć na wydłużenie czasu trwania tej imprezy. Poziom wszystkich, startujących zawodników był imponujący i aby im dorównać, potrzebuję jeszcze solidnego szlifowania umiejętności i formy.

I Mistrzostwa Polski Żeglarzy w Narciarstwie Alpejskim – ciekawe wydarzenia

Nie obyło się bez spektakularnych upadków, ale na szczęście, wszystkie zakończyły się tylko wypięciem nart, w najgorszym przypadku.

Dwie serie zjazdów zakończyły się około godziny 14, natomiast wieczorna impreza w karczmie, znacznie, znacznie później. Ale wynikało to głównie ze zmiany czasu, która nastąpiła tej nocy, na czas letni;) 

I Mistrzostwa Polski Żeglarzy w Narciarstwie Alpejskim – doskonała organizacja

Organizatorami zawodów było Warszawskie Towarzystwo Żeglarskie i partnerzy – Klub Narciarski “Śmig” z Zakopanego oraz Stacja Narciarska “Suche Ski”. Partnerem zawodów była marka “Ubrania narciarskie, Ubrania Żeglarskie”, zaś honorowy patronat nad imprezą objął “Polski Związek Żeglarski”.

Maciej Jankowski, trener klubu “Śmig”, na wieczornej imprezie podsumował umiejętności narciarskie żeglarzy, zdaniem: “Żeglarze to świetni narciarze!”

Już za chwilę zaczynamy sezon wodniacki, ale myślę, że uczestnikom zawodów w Suchem Narciarskie Mistrzostwa Polski zostaną w pamięci i za rok spotkamy się ponownie na stoku, na II Mistrzostwach Polski Żeglarzy w Narciarstwie Alpejskim.

Tymczasem, stopy wody pod kilem i do zobaczenia na wodzie!

Tekst i zdjęcia Arek Rejs.

 

Autopromocja