Międzynarodowe Targi Jachtowe w Genui “Salone Nautico”, to jedna z najważniejszych aren wystawienniczych na świecie. Nie ma takiego drugiego miejsca na całym globie, które mogłoby konkurować tak wspaniałą przestrzenią oraz ułatwieniami dla potrzeb prezentacyjnych przemysłu nautycznego. Dodajmy do tego w kraju, który jest jednym z największych i najważniejszych producentów jachtów oraz łodzi na świecie.

Po wielu latach zawirowań, targi w Genui powoli wracają na swoje miejsce na mapie wystaw jachtowych. W 2024 przewidziane jest zakończenie wszystkich prac związanych z rozbudową terenów wystawienniczych. Genua stanie się wtedy bezdyskusyjnym numerem 1 pośród wszystkich światowych wystaw i targów. Ale już dzisiaj można wyczuć, że wystawcy oraz zwiedzający czują „powiew zmian i nowości”, czego dowodem jest rekordowy przyrost liczby wystawców oraz odwiedzających genueńską “arenę wodną”.

 Targi Genoa International Boat Show zamykają swoją 63. edycję z liczbą 118 269 odwiedzających zarejestrowanych na godzinę 11:00 w dniu 26 września – czyli w dniu zamknięcia imprezy – co oznacza wzrost o 13,9% w porównaniu z rokiem 2022.

Saverio Cecchi, Prezes Włoskiego Stowarzyszenia Przemysłu Morskiego: „dzisiaj ostatni dzień genua boat show. 64. edycja odbędzie się w dniach 19-24 września 2024”.

63. GENOA INTERNATIONAL BOAT SHOW – targi w liczbach

– Na wystawie zaprezentowały się 1043 marki. To wzrost o 4,5% w stosunku do roku 2022.

– Ponad 1000 łodzi o długości od 2 do 40 metrów.

– 143 dodatkowe miejsca do cumowania na wodzie dzięki otwarciu nowych kanałów.

– Na wystawie zaprezentowano 184 premiery i nowe projekty (+9,5% w porównaniu do 2022 r.

– Przeprowadzono 3190 prób morskich.

– Zorganizowano 120 konferencji i warsztatów.

– Akredytowano 1316 dziennikarzy, tylko w okresie wydarzenia, czyli od 20 do 26 września, opublikowano 2294 artykuły oraz ponad 11 godzin transmisji telewizyjnych poświęconych wydarzeniu.

63. GENOA INTERNATIONAL BOAT SHOW – najważniesze wypowiedzi

„To liczby, jak na targach, które rok po roku prześcigają się w sobie, a w tej edycji przekroczyły nasze oczekiwania” – oświadczył Saverio Cecchi, prezes Włoskiego Stowarzyszenia Przemysłu Morskiego i I Saloni Nautici. „Chciałbym podziękować mojemu zespołowi, który ciężko pracował, aby osiągnąć ten wynik i jestem dumny, że stoję na czele tej załogi. Naszym celem jest stać się wydarzeniem branżowym numer jeden na świecie. Pracujemy nad osiągnięciem tego celu, który będzie możliwy dzięki ścisłej współpracy sektora publicznego i prywatnego oraz zapewnieniu, że nowy „Waterfront di Levante”, zaprojektowany przez Renzo Piano, stanie się najwspanialszą przestrzenią wystawienniczą na świecie, specjalnie dostosowane do sektora żeglarskiego. Już jutro rozpoczniemy prace nad organizacją kolejnej edycji, która odbędzie się w dniach 19-24 września 2024 r.”.

63. International Boat Show w Genui zostaną zapamiętane ze względu na bezprecedensowy w tym roku udział i uwagę władz oraz instytucji rządowych. Niezwykle ważnym wydarzeniem była oficjalna wizyta Premierki Włoch Giorgii Meloni, wicepremiera i ministra Infrastruktury i Transportu Matteo Salviniego, ministra Spraw Europejskich, Południa, Polityki Spójności i Krajowego Programu Reform Raffaele Fitto, ministra Ochrony Ludności i Polityki Morskiej Nello Musumeci, ministra Rolnictwa, Suwerenności Żywnościowej i Leśnictwa Francesco Lollobrigida, ministra Administracji Publicznej Paolo Zangrillo, ministra Biznesu i Produkcji Made in Italy Adolfo Urso i ministra Obrony Guido Crosetto (który uczestniczył w konferencji inauguracyjnej Boat Show za pośrednictwem łącza wideo), prezydenta Generalnej Konfederacji Przemysłu Włoskiego Carlo Bonomi oraz prezydenta ENI Giuseppe Zafarana.

Marco Bucci, burmistrz Genui: „Spacerując nabrzeżami w ciągu ostatnich kilku dni, słyszałem, jak ludzie chwalili nowy układ, kanały i nową „Błękitną Wyspę”, całkowicie otoczoną wodą. Przemysł nautyczny i Międzynarodowe Targi Jachtowe w Genui to ważna firma, która rozwija się z każdym rokiem i ma ogromny wpływ na gospodarkę oraz zatrudnienie w naszym mieście. W przyszłym roku zainaugurujemy „Waterfront di Levante”. Ta zupełnie nowa lokalizacja, w połączeniu z wydarzeniem takim jak Genoa International Boat Show, działa w synergii, już wykorzystując wyjątkowe możliwości”.

Luigi Attanasio, Prezes Izby Handlowej w Genui: „To dla mnie przyjemność być tutaj, aby świętować taką wystawę, jak nasze Międzynarodowe Targi Jachtowe w Genui. Chciałbym podziękować Prezydentowi Cecchi za ogromny wysiłek i ogrom wykonanej pracy przez całą branżę jachtową..Izba Handlowa w Genui starała się towarzyszyć wszystkim wydarzeniom związanym z Genoa Boat Show, w tym rozdaniu nagród Design Innovation Award odbywającej się w przepięknej sali Palazzo della Borsa, wydarzeniu upamiętniającym połączenie wspaniałych łodzi oraz Salone del Mobile.Milano, Międzynarodowe Targi Mebli i Designu w Mediolanie, dwa najważniejsze wydarzenia promujące markę Made in Italy na całym świecie”.

Giovanni Toti, Przewodniczący Rady Regionalnej Ligurii: „Tegoroczne Międzynarodowe Targi Jachtowe w Genui były zwycięską edycją pod każdym względem. Operatorzy mówią o niezwykłych wynikach sprzedaży i dużym uznaniu ze strony publiczności, większym niż się spodziewali Co więcej, Genua naprawdę przyjęła to wydarzenie jak nigdy dotąd, organizując dziesiątki wydarzeń w całym mieście, w których z kolei uczestniczyły tysiące ludzi. Ta edycja pokazuje, jak Genua Boat Show staje się coraz bardziej synonimem Ligurii i Genui. Tak samo synonimem Ligurii i Genua to sektory takie jak żeglarstwo, przemysł stoczniowy, przystanie turystyczne i wiele innych sektorów leżące w sercu niebieskiej gospodarki. Owoce naszej pracy, ciężkiej pracy rozpoczętej wiele lat temu w celu zjednoczenia hotelarstwa, przemysłu, turystyki i wielkie dzieło przebudowy miejskiej Foce zaprojektowane przez Renzo Piano. Dziś ostatni dzień tygodnia, który doskonale symbolizuje model rozwoju, który chcemy budować w Ligurii”.

63. International Boat Show w Genui mogły także liczyć na wsparcie Włoskiej Agencji Handlu, która we współpracy ze Stowarzyszeniem Włoskiego Przemysłu Morskiego zorganizowała udział w Genoa Boat Show delegacji zagranicznych dziennikarzy oraz kupców z 35 krajów z 5 kontynentów.Poprzez prasę międzynarodową i tournée B2B uwzględnione w Planie Promocji Made in Italy włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej, wspierany jest rozwój całej branży nautycznej.

Na podstawie materiałów prasowych organizatora targów. Zdjęcia Stanisław Iwiński/organizator targów.