We włoskiej Carrarze zakończyły się Międzynarodowe Targi Technologii, Podwykonawców i Designu Jachtowego, SEATEC – COMPOTEC MARINE 2022. Zostaliśmy na nie zaproszeni przez polski oddział Włoskiej Agencji Handlu, ITA – Italian Trade Agency.

Tegoroczna 19 edycja targów, odbyła się po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Najprawdopodobniej, ta długa przerwa i niepewna obecna sytuacja geopolityczna sprawiły, że tegoroczna impreza była jedną z najmniejszych w historii. Stoiska wystawców zajęły jedną halę, podczas gdy wcześniejsze wystawy zajmowały minimum dwie duże hale targowe.

SEATEC – COMPOTEC MARINE 2022 – formuła B2B

Rozmiar targów nie wpłynął na ich intensywność. Impreza odbywa się w formule B2B, czyli bezpośrednich spotkań przedstawicieli zainteresowanych współpracą firm. Spotkania nie są przypadkowe, a ich organizacja zaplanowana jest w bardzo wygodny sposób.

SEATEC – COMPOTEC MARINE 2022 – jak to się robi

Zanim pojedziemy na targi SEATEC – COMPOTEC, a jesteśmy zainteresowani nawiązaniem współpracy z którymś z uczestników imprezy, powinniśmy na stronie targów lub za pomocą specjalnej aplikacji, założyć konto uczestnika z opisem naszej działalności i oczekiwaniami związanymi z uczestnictwem w targach.

Po zatwierdzeniu konta otrzymamy hasło do strony, za pomocą której możemy wyrazić swoje zainteresowanie spotkaniem z przedstawicielami wybranych firm. Jeżeli dana firma wydaje nam się interesująca, klikamy “like”. Możemy także wybrać “super like”, jeżeli szczególnie zależy nam na spotkaniu z wybranym przedsiębiorcą.

Przedstawiciele wybranych przez nas firm, otrzymują informację o naszym zainteresowaniu prowadzoną przez nich działalnością. Jeżeli oni również wyrażą zainteresowanie spotkaniem, odpowiadają nam w ten sam sposób, klikając “like” lub “super like”.

Krótko przed targami, specjalny algorytm ustala indywidualne terminarze spotkań, dopasowując poziom zainteresowania spotkaniami poszczególnych przedstawicieli.

Na podany adres „majlowy” otrzymujemy szczegółowy plan targów z dokładnym terminarzem spotkań.

SEATEC – COMPOTEC MARINE 2022 – organizacja spotkań

Spotkania odbywają się na terenie targów w specjalnie wyznaczonej strefie, do której wstęp mają tylko przedsiębiorcy biorący udział w umówionych spotkaniach.

W tym roku spotkania B2B podzielone były na dwie sesje. Pierwszego dnia 4-godzinną i drugiego 3-godzinną. Każda sesja podzielona była na 20 minutowe segmenty. Każdy segment sesji to spotkanie z przedstawicielem jednej firmy. Między spotkaniami było 5 minut przerwy na przygotowanie się do kolejnego spotkania!

Co można zrobić w 20 minut rozmowy? Można zainteresować swoim produktem! A jeżeli to się uda, to po zakończeniu sesji B2B można odwiedzić stoisko wystawcy, aby dokładniej poznać ofertę i omówić szczegóły ewentualnej współpracy.

SEATEC – COMPOTEC MARINE 2022 – nasze wrażenia

Oczywiście, my również mieliśmy swój stoliczek spotkań i byłem jednym z nielicznych, który pierwsze spotkanie B2B miał jeszcze przed pierwszym gongiem, oznaczającym rozpoczęcie sesji! Spotkałem się z przedstawicielami firm produkujących materiały do budowy jachtów, materiały wykończeniowe, maszyny do produkcji materiałów, produkujących osprzęt do infuzji, wytwórcy osprzętu technicznego do jachtów i ich wyposażenia. To były bardzo intensywne, 20-minutowe spotkania.

Oczywiście, niczego nie kupiłem, ale nawiązałem nowe kontakty, spotkałem ciekawych ludzi i zobaczyłem, jak wyglądają dobrze zorganizowane jachtowe targi dla zaopatrzeniowców, w formule B2B.

SEATEC – COMPOTEC MARINE 2022 – polski akcent

Sąsiednie stoliki na targach zajmowali przedstawiciele polskich stoczni i marek, które prowadzą działalność w Polsce. Takim przykładem może być stocznia Windy. Na targach gościła także firma Interster i stocznia Galeon. Tam rozmowy przebiegały znacznie intensywniej, a przedstawicielka Galeona została zaproszona na dodatkową, popołudniową sesję spotkań B2B.

SEATEC – COMPOTEC MARINE 2022 – ciekawy program poza targowy

Po intensywnym dniu na targach, należy się nagroda. Organizatorzy zorganizowali dla nas wycieczkę do kamieniołomów, z których słynie Carrara i okolice. To tu pozyskuje się najbielszy marmur, w którym swoje dzieła tworzył między innymi Michał Anioł. Ale tę opowieść zostawmy na inną okazję.

Organizatorzy już zapowiadają na przyszły rok organizację kolejnej edycji targów SEATEC – COMPOTEC MARINE. Mam nadzieję, że impreza wróci do rozmiarów, jakie miała przed pandemicznym kryzysem i w przyszłym roku będziemy mogli zrealizować jeszcze więcej ciekawych spotkań, wykorzystując wszystkie wolne segmenty.

Tekst i zdjęcia Arek Rejs.

 

Autopromocja