Kecz „Simena” powstaje w tureckiej stoczni Ares Yachts specjalizującej się dotąd w budowie szybkich kutrów patrolowych przeznaczonych dla straży granicznej, wojska i policji.  Jednostki z tej wytwórni sprzedano m.in. do Turcji, Omanu, Cypru, Bahrajnu czy Kataru. Ogółem wyprodukowano ponad 230 łodzi dla piętnastu krajów. Teraz firma prężnie rozwija się w branży super luksusowych jachtów motorowych i żaglowych. 

Komfortowa jednostka inspirowana jest kształtem kadłuba historycznych kliprów. Szczególnie widoczne jest w liniach dziobu. Kadłub o długości 62 metrów wykonany jest ze stali. Część nadbudówki zbudowana będzie z włókien węglowych. Ogólne linie jachtu narysowało biuro projektowe Taka Yacht Design, wnętrze jest dziełem projektantów Design Unlimited. 

Klasyczne linie jachtu nawiązuję do kliprów herbacianych, ale też można dostrzec tutaj nawiązania do wczesnych jachtów parowych. Ożaglowanie typu kecz ma dać największą funkcjonalność i efektywność obsługi przez 9-sobową stałą załogę i dwunastu gości. Klasyka i tradycja ubrane są w najnowocześniejsze osiągnięcia technologii i techniki. We wnętrzu i na pokładzie jednostki oprócz ergonomii i łatwości obsługi postawiono na komfort i nowoczesne wzornictwo. Tuż za aerodynamiczną nadbudówką jest miejsc na spore jacuzzi, stół i wygodne kanapy. Duży wygodny kokpit jest w większości zadaszony. Wewnątrz królować będą skóra, wygodne meble, egzotyczne drewno, a nawet kamień.  

W napędzie mechanicznym postawiono na system hybrydowy. Silniki elektryczne o mocy 220 kW mogą być również uzupełnione silnikiem wysokoprężnym o mocy 882 kW, który zapewnia prędkość maksymalną 15 węzłów i zasięg 4000 mil morskich przy tempie przelotowym 11 węzłów. Długość kadłuba – 61,61 m, szerokość – 10,80 m. Zakończenie budowy jachtu zaplanowano na grudzień 2024 roku. 

Tekst Paweł Paterek, zdjęcia i video Ares Yachts

 

Autopromocja