Na wodach Zatoki Puckiej w drugiej części Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie rywalizowali zawodnicy w klasach Optimist i L’Equipe. Na starcie stanęło 128 zawodniczek i zawodników z 29 klubów z 12 województw, a stawką były medale mistrzostw Polski juniorów młodszych. 

Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży poprzedziła ceremonia, której nie powstydziłyby się największe sportowe imprezy. Najpierw uczestniczy regat przeszli z mariny na rynek w Pucku, a tam, podczas uroczystości dochowano obowiązkowego ceremoniału rodem z Igrzysk Olimpijskich. Poza tradycyjnymi przemowami wciągnięto na maszt flagi – państwową i olimpijską, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, zapalono też znicz olimpijski. Żeglarze przeczytali też apel olimpijski, odczytano również ślubowanie zawodników, trenerów i sędziów.

W środę i czwartek młodym żeglarzom przyszło rywalizować w świetnych warunkach, jednak w kolejnych dwóch dniach wiatru było jak na lekarstwo. W piątek trzy razy na starcie stanęły tylko załogi w klasie L’Equipe, natomiast w sobotę brak wiatru nie pozwolił na rozegranie już żadnego wyścigu.

W klasie Optimist triumfowali Zofia Brdulak (Giżycka Grupa Regatowa) i Maurycy Kosmowski (AZS AWFiS Gdańsk), a kolejne miejsca zajęli Pola Wdowiak (Sailing Legia) i Alicja Saj (AZS AWFiS Gdańsk) wśród dziewcząt oraz Jan Mucharski i Mikołaj Głąb (obaj Nauticus YC Olsztyn) wśród chłopców. 

Maurycy Kosmowski

– To była dla mnie najważniejsza impreza w tym roku. Wymarzyłam sobie to pierwsze miejsce i bardzo się cieszę, że udało mi się je zdobyć. Wszystko podporządkowałam, żeby odnieść w Pucku zwycięstwo. Całe przygotowania, a rozpoczęliśmy je bardzo szybko, wcześniej niż inne kluby, a także poszczególne starty i treningi, poświęcone były tym regatom. Każde zawody to były cegiełki, które stopniowo dokładaliśmy, aż wreszcie w Pucku udało nam się zbudować żeglarski dom. Muszę dodać, że rywalki okazały się bardzo wymagające, mocno na mnie napierały, a w czołówce było bardzo ciasno. Ta olimpiada nie była jednak zwieńczeniem tego sezonu, bo czekają nas jeszcze międzynarodowe mistrzostwa Polski w Dziwnowie. W przyszłym roku także będę pływać w Optimiście. Na razie jestem za niska, aby przejść do innej klasy – powiedziała Zosia.

Zosia Brdulak

W klasie L’Equipe zwyciężyli Wojciech Markwart i Marta Piesik, którzy wyprzedzili Julię Sawicką i Jakuba Hermańskiego (wszyscy Nauticus YC Olsztyn) oraz Franciszka Koseckiego i Tadeusza Wiatrowskiego (ChKŻ Chojnice). Tym samym Wojtek powtórzył ubiegłoroczny sukces także z Pucka – wówczas jego załogantem był Jakub Hermański.

Wojciech Markwart

W pierwszej żeglarskiej części OOM, od 9 do 12 sierpnia, na Zatoce Puckiej w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17) rywalizowało 131 młodych żeglarzy z 35 klubów z 12 województw. Złote medale wywalczyli Sonia Maliszewska i Gustaw Trybek (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) w windsurfingowej klasie iQFoil oraz Hanna Rogowska (ChKŻ Chojnice), która jako jedyna z tego kwartetu zdołała obronić wywalczony w zeszłym roku na tym akwenie tytuł i Wojciech Wójcik (TS Kuźnia Rybnik) w klasie ILCA 4.

– W tym roku na starcie tej imprezy stanęła wyjątkowo liczna grupa zawodniczek i zawodników. W pierwszej części pogoda nam sprzyjała, było sporo wiatru i wiele wrażeń. Nie liczę tylko tych drobnych deszczy, które zalewały pontony trenerów, bo dzieciaki dobrze się bawiły. W drugiej części aura dopisała jeśli chodzi o słońce, jednak pod względem wiatru było znacznie gorzej i w klasie Optimist zawodnicy ścigali się tylko w środę i czwartek. Uważam jednak, że rywalizacja stała na wysokim poziomie, bo uczestnicy tych regat zajmowali już wysokie miejsca w międzynarodowych imprezach najwyższej rangi – skomentował Rafał Szukiel, trener koordynator PZŻ ds. dzieci i młodzieży.

Były reprezentant Polski oraz uczestnik Igrzysk Olimpijskich w klasie Finn w Pekinie w 2008 roku podkreślił, że Puck jest kolebką młodzieżowego i juniorskiego żeglarstwa.

– Żeglarze, którzy teraz ścigali się na Zatoce Puckiej, za kilka lat, wzorem kaprów puckich, którzy także z tego portu wyruszali po swoje łupy, będą żeglować z dużym powodzeniem nie tylko na wodach Bałtyku, ale także całego świata i tam zdobywać kolejne sportowe trofea – przyznał.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) to cykl imprez sportowych rozgrywanych w randze mistrzostw Polski juniorów młodszych w różnych dyscyplinach sportu, a formuła finałów tych zawodów jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich. Olimpiada stanowi bardzo ważny element w procesie rozwoju kariery młodych sportowców. Jest również istotnym projektem w Systemie Sportu Młodzieżowego koordynowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz władze samorządowe. Zawodnicy walczą nie tylko o tytuły mistrzowskie w danej dyscyplinie sportu, ale także o punkty dla swoich regionów (gminy, powiatu, województwa) w ramach ogólnopolskiego systemu współzawodnictwa. W konsekwencji, z osiągniętymi wynikami sportowymi wiąże się przyszła pozycja danej dyscypliny w strukturze finansowania sportu ze środków publicznych oraz wyłonienie najlepszych regionów pod względem rozwoju sportu młodzieżowego.

Gospodarzem wydarzenia jest co roku inne województwo. W roku 2023 organizatorem Finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich jest Śląska Federacja Sportu, a organizatorem żeglarskiej części był Polski Związek Żeglarski we współpracy z Miastem Puck – Gospodarzem oraz Invest Puck – Partnerem Regat.

Na tym nie koniec żeglarskich emocji w Pucku. Do tego miasta przyjadą jeszcze najlepsi polscy zawodnicy, którzy na przełomie sierpnia i września walczyć będą o medale w mistrzostwach kraju w klasach nieolimpijskich, a później, już we wrześniu, w konkurencjach będących w programie Igrzysk.

Strona OOM w żeglarstwie: https://events.pya.org.pl/ogolnopolska-olimpiada-mlodziezy-cz-ii,e102

Wcześniejsze informacje:

OOM w żeglarstwie: znamy medalistów w klasach iQFoil i ILCA 4

W sobotę w Pucku zakończyła się pierwsza część Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie. Na najwyższym stopniu podium stanęli Sonia Maliszewska i Gustaw Trybek (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) w windsurfingowej klasie iQFoil oraz Hanna Rogowska (ChKŻ Chojnice), która jako jedyna zdołała obronić wywalczony w zeszłym roku na tym akwenie tytuł i Wojciech Wójcik (TS Kuźnia Rybnik) w klasie ILCA 4. Przez cztery dni na Zatoce Puckiej rywalizowało 131 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z 12 województw.

W klasie iQFoil u chłopców triumfował Gustaw Trybek. W finale wyprzedził starszych o rok – swojego klubowego kolegę Kajetana Wygnańczuka, który plasował się po kwalifikacjach na szóstym miejscu oraz Macieja Dąbka (AZS Poznań).

– Byłem najlepszy w kwalifikacjach i czekałem na dwóch rywali w finale. W decydującym wyścigu Maciek wywrócił się tuż przed startem i ciężko było mu nadrobić stracony dystans. Moja wygrana była raczej niezagrożona. Cieszę się, bo na początku tych regat goniłem prowadzącego Kubę Guźleckiego ze Szczecinaa kiedy go wyprzedziłem, zrealizowałem drugie zadanie, czyli obroniłem pierwszą lokatę – skomentował Gustaw, który w zeszłym roku uplasował się w tych zawodach na drugiej pozycji.

W 2022 roku był także trzeci w mistrzostwach świata do lat 15 na szwajcarskim jeziorze Silvaplana oraz czwarty w tej kategorii w mistrzostwach Europy we francuskim Breście.

Wśród dziewcząt na najwyższym stopniu podium stanęła klubowa koleżanka Gustawa i także podopieczna trenera Roberta Pellowskiego, Sonia Maliszewska. Reprezentantka sopockiego klubu sprawiła sporą niespodziankę, bowiem okazała się lepsza od broniącej tytułu Marii Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), która wygrała wszystkie wyścigi i miała zapewniony start w ścisłym finale. Brązowy medal wywalczyła Zofia Zarzecka (YKP Warszawa).

– Ja w klasyfikacji generalnej byłam druga i rywalizowałam w półfinale, w którym zwyciężyłam. Ten sukces nie był dla mnie taki oczywisty, ale w ostatnim wyścigu dałam z siebie wszystko, dużo zwłaszcza pompowałam. Cieszę się również, bo jest progresja i wreszcie złoto. W zeszłym roku byłam na olimpiadzie trzecia, natomiast dwa lata temu, ale w klasie Techno 293, zajęłam drugie miejsce – zrelacjonowała Sonia. 

Młodzi deskarze będą teraz przygotowywać się do najważniejszej imprezy sezonu, czyli do młodzieżowych mistrzostw świata, które pod koniec października odbędą się w hiszpańskim Kadyksie. Zwyciężczyni olimpiady, która po raz ostatni wystartuje w kategorii do lat 17, zamierza także poświęcić się swojej drugiej sportowej pasji.

– Jest nią bardzo popularny na świecie surfing. Kiedy mam okazję staram się na nim pływać, ale nie traktuję go szczególnie profesjonalnie. To raczej odskocznia i rozrywka, czyli okazja do dobrej zabawy – dodała Sonia.

W sobotę w klasie ILCA 4 rozegrano komplet trzech wyścigów, w sumie żeglarze 11 razy stanęli na starcie. Prowadzenia nie oddali Hanna Rogowska (wygrała sześć wyścigów) i Wojciech Wójcik (cztery), a na kolejnych pozycjach zakończyli regaty Martyna Stachowiak (ŻLKS Kiekrz Poznań) i Nina Mirowska (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia) i Paweł Włodarczyk (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego). Po ostatnim wyścigu szóstka medalistów, w geście triumfu, wspólnie skoczyła ze slipu do wody.

– Dzisiaj musiałam bronić trzeciej pozycji przed Martyną Seroką, bo szans na wyższą lokatę, ze względu na zbyt dużą stratę, raczej nie miałam. Byłam pierwsza, czwarta i szósta, dzięki czemu wyprzedziłam moją rywalkę o punkt. Nie patrzyłam jednak gdzie konkretnie pływała Martyna, tylko skupiałam się na sobie  – wyjaśniła Nina.

Zadowolony był także jej klubowy kolega, który ostatniego dnia imprezy popisał się skutecznym finiszem.

– Zajmowałem czwarte miejsce i do trzeciego Jana Rohde traciłem osiem punktów. Jemu jednak coś dzisiaj nie szło, a mi dobrze się pływało, z wyścigu na wyścig lepiej. Byłem ósmy, czwarty oraz drugi i ostatecznie wyprzedziłem go o 14 punktów. Jestem bardzo zadowolony z trzeciej lokaty, bo jeszcze nigdy nie stałem na podium, poza tym jest to mój pierwszy sezon w klasie ILCA 4. Do tej pory startowałem na Optimiście, ale za chwilę przesiadam się na ILCA 6 – przyznał Paweł.

Przerwa w żeglarskiej rywalizacji nie potrwa długo. Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży wróci do Pucka w środę, a tego dnia młodzi zawodnicy rozpoczną ściganie w klasach Optimist i L’Equipe. Medalistów ponownie poznamy w sobotę.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) to cykl imprez sportowych rozgrywanych w randze mistrzostw Polski juniorów młodszych w różnych dyscyplinach sportu. Gospodarzem wydarzenia jest co roku inne województwo, a formuła finałów tych zawodów jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich.

W roku 2023 organizatorem Finałów XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023” jest Śląska Federacja Sportu, a organizatorem żeglarskiej części Polski Związek Żeglarski we współpracy z Miastem Puck – Gospodarzem oraz Invest Puck – Partnerem Regat.

Wyniki:https://events.pya.org.pl/ogolnopolska-olimpiada-mlodziezy-cz-i,e101

Materiał prasowy Polskiego Związku Żeglarskiego. Fot. Bartosz Modelski

 

Autopromocja