Finał I etapu konkursu BOB Award 2023 zbliża się wielkimi krokami. Nominacje łodzi i jachtów zakwalifikowanych do finałowej rozgrywki, poznamy w czasie najbliższych targów Cannes. Jednego z ostatnich kandydatów poznaliśmy w końcu sierpnia. I to nie byle jakiego! Jurorzy oceniali jacht Siali 57, który napędzany jest silnikami elektrycznymi!  Ale co najciekawsze w tym projekcie, on ma prawie nieograniczony zasięg pływania.

Sialia 57 – pomysł i wykonanie

Sialia 57 to efekt pomysłów 2 polskich pasjonatów. Postanowili zaprojektować i wykonać duży jacht motorowy z napędem elektrycznym, którym można pływać po akwenach morskich, niespecjalnie zwracając uwagę na konieczność doładowania baterii. Jachtu mającego bardzo dużą autonomię pływania.

Pierwszym pomysłem był projekt katamaranu, ale odłożony w końcu na później. Z badań rynkowych wyszło, że jest większe zapotrzebowanie na luksusowe monohulle, które zadowoliłyby fanów nowości z grubszym portfelem. Takich prawdziwych „trendsetterów” rynku nautycznego.

Wybór padł na jacht o długości 57 stóp, który otrzymał wdzięczną nazwę Sialia 57. Kadłub został zaprojektowany w renomowanej pracowni konstrukcyjnej w Holandii, natomiast system napędowy jest owocem polskich specjalistów z firmy Ampros.

Kadłub jachtu Sialia wykonywany jest z carbonu, a do napędu służą dwie jednostki elektryczne o mocy 400 kW każdy. Jacht w całości produkowany jest w Polsce.

Sialia 57 – system napędowy

Jak już w/w system napędowy oraz baterie są owocem polskiej myśli technicznej. Dodajmy, że zespół specjalnych baterii, w które wyposażona jest Sialia 57, były wcześniej wymyślone i stosowane w pojazdach lądowych, w autobusach. 

To co jednak wyróżnia cały pomysł napędzania jachtu, jest kompletny system, na który składają się silniki elektryczne, zespół baterii oraz dodatkowo tzw. „range extender”, mówiąc krócej, rodzaj dieslowskiego generatora o dużej mocy. Całością steruje i kontroluje układ elektroniczny, wymyślony i zaprojektowany we własnym zakładzie. I to cała tajemnica projektu.

Sialia 57 – na testach w Nicei

Na testy jachtu zostali zaproszeni jurorzy konkursu BOB Award 2023. Jacht aplikował oczywiście w kategorii „Best for Electric”. W ostatnim tygodniu sierpnia mieliśmy możliwość sprawdzenia i ocenienia jak Sialia 57 spełnia swoje zadanie na wodzie.

Sialia 57 to duży można powiedzieć daily cruiser, który może także mieć zastosowanie np. jako luksusowy tender dla superjachtów. Główne życie toczy się na nim na głównym pokładzie, na którym nie brak przestrzeni do wypoczynku, biesiadowania czy też wspólnej zabawy z gronem przyjaciół.

Na dziobie mamy wspaniałe miejsce do opalania na wygodnych sunpadach. Po przejściu z obu stron centralnie położonej sterówki, wchodzimy do ogromnego kokpitu centralnego, gdzie mamy wszystko co potrzeba do luksusowego relaksu na wodzie. Wszystko wykonane jest z dużą dbałością o wykończenie, z wysokiej klasy materiałów.

Sialia 57 – próby morskie

Przyznać się, że najbardziej byliśmy ciekawi spróbowania w praktyce możliwości nautycznych jachtu oraz sprawdzenia zapowiadanych przez autorów parametrów. Oczywiście, jak to w przypadku „elektryków” bywa, najbardziej interesował nas zasięg pływania bez konieczności dopłynięcia do portu w celu doładowania baterii.

Okazało się, że wszystko w praktyce sprawdza się doskonale. Pływaliśmy cały dzień pomiędzy Niceą i Cannes nie żałując dociskania manetki. Nie było żadnego problemu z energią. Gdy baterie osiągnały niską pojemność, włączaliśmy po prostu „range extendera”, który dostarczał niezbędnej energii elektrycznej do napędu i doładowania. Zasięgi, pobory mocy i inne parametry przedstawiamy na załączonych wykresach.

Sialia 57 – Deep silence – loaded conditions as on test – 11 people and 80% of tanks
    Range 
SpeedRPMPowernoiseBattery onlyRange extender onlyRex + battery
kn kWdBnmnm 
32004561924500 
64002659591385 
8.5600746229689 
118001506519440 
14.610003206712274 
19.612005006810 33
25.41400750719 16

Komfort i wygoda pływania były bez zarzutu. Po prostu nie chciało się kończyć testu, choć przebywaliśmy na jachcie prawie cały czas.

Sialia 57 – ocena końcowa

Czy Sialia 57 odniesie sukces czas pokaże. Nie jest to jacht dla przeciętnego motorowodniaka. Reprezentuje segment luksusowych jachtów, których cena odbiega znacznie od popularnych i seryjnych jednostek pływających.

Jedno jest dla mnie pewne, po raz pierwszy testowałem jacht motorowy z napędem elektrycznym, na którym nie musiałem ciągle myśleć o pojemności baterii. 

Zastanawiając się nad przyszłością jachtów i łodzi z napędem elektrycznym, być może właśnie ten polski pomysł stanie wyznacznikiem drogi dla czystych ekologicznie jednostek pływających. Czas pokaże!

Sialia 57 Deep Silence

Dane techniczne:

długość całkowita 17,6 m
szerokość całkowita4,80 m
wyporność17 t
zanurzenie maksymalne1,00 m
maksymalna moc silnika2 x 400 kW
zbiornik paliwa1500 l
kategoria projektowa CEB
maksymalna liczba osób12
materiał Carbon Fibre
producentSialia Yachts
designDenis Popov Design
naval architectureVripack Design
więcej:www.sialia-yachts.com

Tekst Stanisław Iwiński, zdjęcia mat. firmowe/Arek Rejs/Stanisław Iwiński.

 

Autopromocja