Trzeci etap z Kapsztadu do Itajai zgodnie z przewidywaniami przynosi dużo emocji. Po początkowych problemach „Biothermu” i „11th Hour Racing Team” przyszedł czas na niepokojące informacje z pokładu „GUYOT environnement – Team Europe”. 

Kiedy jacht znajdował się na Oceanie Indyjskim około 600 Mm od Kapsztadu załoga zauważyła duże problemy strukturalne kadłuba jachtu. Rozwarstwienie poszycia dna to nie jest dobry znak w perspektywie pokonywania najtrudniejszego w historii etapu tych regat. Konsultacja z zespołem brzegowym i inżynierami teamu byłą tylko formalnością. Jacht natychmiast skierowano z powrotem w kierunku Cape Town z wielką nadzieją, że poważnie wyglądające uszkodzenia uda się szybko usunąć i wrócić do rywalizacji. 

The Ocean Race 2022-23 – 28 February 2023, Leg 3, day 2 onboard Team Malizia. Boris Herrmann, Rosalin Kuiper, Nicolas Lunven recovering the downwind sail.

W tym kontekście kłopoty, których doświadczyła załoga „Team Malizia” Borisa Hermanna nie robią zbyt wielkiego wrażenia. Przedni żagiel Code0 wypiął się z haka i wylądował za burtą. Na szczęście wydarzenie miało miejsce przy małej prędkości i niespodziewana „dryfkotwa” nie wyrządziła poważnych strat. Żagiel ułożył się w jednak w taki sposób, że groził uszkodzeniu jednego z foili albo kila. Załoga przecięła żagiel nożem i zlikwidowała zagrożenie wydobywając płótno na pokład, a potem chowając je do forpiku. Najwięcej potu na czole miał pewnie w tej chwili jedynie księgowy zespołu, który najlepiej zna wartość zniszczonego żagla.

Reszta pędzi dalej. Na czele z dużą przewagą – „Team Holcim – PRB”.     

Tekst Paweł Paterek, zdjęcia The Ocean Race.

 

Autopromocja