Na specjalne spotkanie prasowe z łodziami firmy Frauscher napędzanymi silnikami elektrycznymi, zostaliśmy zaproszenie przy okazji premiery jachtu Frauscher X Porsche Fantom, w trakcie styczniowych targów Boot w Düsseldorfie. Większość z nas dziennikarzy, w podnieceniu czekała na czerwcowy tydzień i możliwość testowania „elektryków słynnej austriackiej marki.

Frauscher, to jedna z najstarszych marek łodzi motorowych na świecie. Została założona w 1927 roku i do dzisiaj pozostaje prywatnym przedsięwzięciem rodzinnym. Jest też bez wątpienia najbardziej znaną marką austriacka na rynku nautycznym. Trudno się temu dziwić, wystarczy spojrzeć na wspaniałą galerię ze zdobytymi nagrodami i wyróżnieniami dla swoich motorówek. Frauscher znany jest też jako wiodąca marka innowacyjna, szukająca nowych rozwiązań ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania napędów proekologicznych.

Frauscher Press Days – cykliczne spotkania z dziennikarzami

Tegoroczne spotkanie z firmą Frauscherzostało poświęcone w całości prezentacji i testom jednostek z napędami elektrycznym. Próby na jeziorze Traunsee zawsze pozostawiają niezapomniane wrażenia. Stoczniowa marina w uroczym kurorcie Gmunden jest wspaniale wyposażona i są tam doskonałe warunki do przeprowadzania testów. Dodam także, że samo jezioro jest „strefą ciszy”, więc niejako miejscem specjalnie przeznaczonym do próbowania elektryków

W tym roku warunki były dla nas bardzo łaskawe i obyło się bez niespodzianek atmosferycznych. Jezioro położone jest w Alpach i pogoda potrafi być bardzo kapryśna z niespodziewanymi burzami gradowymi włącznie.

Na trzydniową imprezę stocznia przygotowała nam 4 jednostki z różnymi napędami elektrycznymi:

– Frauscher x Porsche 850 Fantom

– 740 Mirage Air – 137 kW Evoy

– 650 Alassio – 50 kW Molabo

– 650 Alassio – 11 kW Kräutler

Dodatkowo, mieliśmy okazję jeszcze raz spróbować jazdy Frauscherem X Porsche Air, którego testowaliśmy w ubiegłym roku (link do Yachtsmen.eu).

Frauscher Press Days – główna atrakcja na początek – Frauscher x Porsche 850 Fantom

Bez wątpienia największą trakcją imprezy była możliwość przeprowadzenia prób nawodnych najnowszego Frauschera x Porsche 850 Fantom, którego premiera odbyła się w styczniu w Düsseldorfie. Właściwie jest to jednostka bardzo podobna do wcześniejszego modelu oznaczonego Air na końcu. Różnica polega na innym zabudowaniu pokładu. Frauscher X Porsche Air ma kokpit całkowicie otwarty z konsolą sterowniczą w środku kokpitu (Center Console), natomiast w wersji Fantom kokpit dziobowy jest zabudowany i jest tam zaprojektowana kajuta.

Frauscher Press Days – Frauscher x Porsche 850 Fantom wrażenia z pływania

Pływanie najnowszym Frauscher x Porsche 850 Fantom pozostawia niezapomniane wrażenia. Choć myliłby się ktoś kto uważa, że jest na nim spokojna i cicha jazda. Jacht jest niesamowicie dynamiczny, przyspiesza nieomalże tak jak jego drogowy braciszek Porsche Macan i osiąga bardzo dobre szybkości około 50 w. Jednak pływanie na maksymalnych obrotach wcale nie jest ciche. Tak potężny silnik elektryczny wymaga dobrego chłodzenia i służy do tego wysokowydajna pompa wodna, regenerująca niestety wysoki poziom decybeli.

Do dyspozycji prowadzącego są cztery systemy kontroli napędu: docking, range, sport i sport plus. W każdej wersji kontroli sterowania ograniczona jest szybkość maksymalna (np. range do 40 km/h). Wszystko po to, aby nie zostać bez możliwości przemieszczania się z braku energii w akumulatorach.

W sportowym trybie udało mi się rozpędzić ją do 92 km/h (ok. 50 w), ale wtedy zasięg spada do maksimum 40 min jazdy. W dodatku po 20 minutach system wyłącza się z uwagi na możliwość przegrzania. Sternik musi na te warunki uważać, ale na wszelki wypadek jest to kontrolowane automatycznie. 

Frauscher x Porsche 850 Fantom jest niesłychanie skrętnym i dobrze manewrującym jachtem motorowym, choć dodatkowo wyposażony jest w dziobowy bow thruster, aby ułatwić zadanie w ciasnej marinie.

Ładowanie baterii ze stacji szybkiego ładowania od 10 do 90 % zajmuje niecałe 25 minut!

Przed paroma tygodniami Frauscher x Porsche 850 Fantom okazał się być najszybszą łodzią elektryczną w Monaco Energy Boat Challenge!

Zapraszamy do przeczytania relacji na stronie naszego magazynu Yachtsmen.eu.

Frauscher Press Days – pora na inne gwiazdy, 2 x 650 Alassio

Do próbowania mamy dwa modele Frauscher 650 Alassio. Jeden z napędem elektrycznym z firmy Kräutler o mocy 11 kW z przełożeniem napędu przypominającym sail drive, drugi z najmocniejszym silnikiem elektrycznym firmy Molabo 50 kW i wałem prostym.

Ten pierwszych to typowa komfortowa „spacerówka”, do pływania z szybkością cruisingową 5-6 w i zasięgiem ponad 2 h. Maksymalnie rozpędziliśmy ją do niewiele ponad 8 w, ale zasięg raptownie zmalał do 1 h. Napięcie w bateriach wynosi 48 V, z których prąd jest konwertowany bezpośrednio do silnika trójfazowego na 280 V. Na łódce jest niesamowicie cicho i spokojnie. Można się delektować strefą ciszy i spacerowo pływać po ciekawym akwenie

Drugi testowany Frauscher 650 Alassio miał zabudowany elektryczny silnik firmy Molabo o mocy 50 kW. To była już zupełnie inna jazda. Łódka bez problemu wchodziła w ślizg i szybko osiągała maksymalna prędkość ponad 50 km/h (prawie 30 w). Jednak zasięg pływania raptownie spada przy takiej jeździe do kilkudziesięciu minut na pełnej baterii. Płynąc cruisingowo 10 – 12 km/h (5 – 7 w) można spędzić na wodzie ponad 2,5 h.

Firma Molabo powstała w 2006 jako startup szukający rozwiązań dużej mocy silników elektrycznych, ale zasilanych z baterii niskonapięciowych 48 V.

Frauscher Press Days – legenda na zakończenie, Frauscher 740 Mirage Air.

Pływanie kultową konstrukcją kultowej marki jachtów motorowych, zawsze pozostawia niezapomniane wrażenia. Model Frauscher 740 Mirage Air to bohater nie tylko sportów wodnych, ale i słynnych filmowych pozycji ekranowych.

Teraz proponowany jest z silnikiem elektrycznym Evoy o mocy ciągłej 90 kW i szczytowej 137 kW, z układem przeniesienia napędu stern drive zapożyczonym od Mercurego: Bravo III. Łódka doskonale zachowuje się na wodzie, jak typowa konstrukcja ślizgowa. Maksymalnie „poszła” 28 w, ale oczywiście zasięg pływania zmalał wtedy do około 35 min. Warto dodać, że łódka idzie dalej w ślizgu nawet przy niewielkiej prędkości 12 – 13 w, co oczywiście poprawia nam długość zabawy na wodzie. Przy szybkościach wypornościowych 6 – 7 w możemy pływać nawet ponad 2 h. Prowadzi się łatwo, lekko i przyjemnie. Doskonale słucha steru, szybko wchodzi w ślizg, idąc płasko bez zadzierania dziobu.

Frauscher Press Days – podsumowanie

Imprezy prasowe stoczni Frauscher, mają jedną wspólną cechę: są perfekcyjnie i ciekawie zorganizowanym spotkaniem dla dziennikarskich specjalistów branżowych. Nie inaczej było tym razem. Przez trzy dni, bez ograniczeń czasowych, każdy z nas miał możliwość wypróbowania prezentowanych jachtów, przeprowadzić wywiady z przybyłymi na testy przedstawicielami firm zaangażowanych w produkcję łodzi elektrycznych firmy z Gmunden. Po prostu impreza godna naśladowania!

Do zobaczenia na kolejnych Frauscher Press Days!

Tekst i zdjęcia Stanisław Iwiński

 

Autopromocja