Szampan lał się dzisiaj w Auckland strumieniami. Luna Rossa Prada Pirelli popłynęła po zwycięstwo w finale Pucharu PRADA. Włosi, którzy wygrali finałową serię PRADA CUP 7:1 z INEOS TEAM UK, teraz zmierzą się z obrońcą Pucharu Ameryki Defender Emirates Team New Zealand w ostatecznym pojedynku za 12 dni.

Włosi dwa razy dzisiaj pokonali Brytyjczyków przy średnich i lekkich warunkach wietrznych, które wyraźnie bardziej im pasowały. Po raz drugi w swoich sześciu dotychczasowych próbach, Luna Rossa Prada Pirelli znalazła się na ekskluzywnej liście zaledwie 36 pretendentów, którzy w ciągu 170 lat dotarli do finału Pucharu Ameryki. Tak jak 21 lat temu, Defender Emirates Team New Zealand zmierzy się z Luną Rossą Prada Pirelli w Zatoce Hauraki, aby zdecydować, kto zdobędzie najstarsze trofeum w międzynarodowym sporcie. 

Final Race 7

Luna Rossa Prada Pirelli pokonała INEOS TEAM UK
Start: 16:15
Port: GBR
Stbd: ITA
Trasa: A
Kurs: 037
Długość: 1,95 nm
Prąd: 0,2 w @ 007°
Zwycięzca: Luna Rossa Prada Pirelli (ITA) – 1:45

Wszystkie oczy były skierowane na sam start. Opierając się na przebiegu poprzednich wyścigów tegorocznego finału PRADA CUP, to najczęściej właśnie wtedy decydowały się losy pojedynku. Po pięciu porażkach z rzędu, INEOS TEAM UK pokazał, że zwycięstwo w wyścigu 6 może odmienić losy finału.

Zaraz po starcie, gdy obie łodzie skierowały się na lewą stronę kursu, było jasne, że Włosi są w lepszej sytuacji.  Mogli płynąć wyżej niż przeciwnik, przy zachowaniu tej samej prędkości. Zażarta walka trwała na całej pierwszej halsówce, ale to Luna Rosa przeszła przez pierwszą bramkę z przewagą16 sekund. Na dole zwiększyli ją do 21 s, a po kolejnym kursie na wiatr byli o 1 min 7 s przed INEOS’em. Przed ostatnią bramką nawietrzną Włosi prowadzili o 1 min 45 s przed Brytyjczykami i tylko katastrofa mogła uniemożliwiła im 6. zwycięstwo. Żeglowali jednak do końca równie perfekcyjnie, jak w poprzednich pięciu wygranych i przekroczyli linię mety z tą samą przewagą czasową. Jeszcze tylko jeden wyścig i Puchar PRADA będzie ich! Brytyjczycy musieli odtąd wygrywać każdy wyścig, żeby zrobić to samo. 

Final Race 8

Luna Rossa Prada Pirelli pokonała INEOS TEAM UK
Start: 17:15
Port: ITA
Stbd: GBR
Trasa: A
Kurs: 030
Długość: 1,85 nm
Prąd: 0,3 w @ 007
Wiatr 12 w@ 025°
Zwycięzca: 
Luna Rossa Prada Pirelli – 0:56

Wiedząc, że jest to dla nich ostatnia szansa pozostania w regatach, Anglicy próbowali znaleźć coś innego, co mogłoby przynieść im sukces. Walka przed startem i na trasie pierwszego boku była niezwykle zacięta. Na górnej bramce Luna Rossa ominęła prawy znak, INEOS TEAM UK lewy. W początkowej części kursu z wiatrem Brytyjczycy mieli więcej wiatru po swojej stronie, co pozwoliło im pozostać blisko przeciwnika. Odległość pomiędzy nimi na wodzie wynosiła 160 m. „Będziemy musieli zrobić coś specjalnego” – powiedział Skipper Ainslie do swojego taktyka przez komunikator pokładowy. W międzyczasie wiatr utrzymywał się na stałym poziomie 12 w. 

Przy bramce nr 2 Luna Rossa zachowała prowadzenie z przewagą 12 sekund. Na drugim kursie na wiatr wyścig odbywał się głównie po prawej stronie, która jest świetnie widoczna dla widzów. Po czwartym boku, gdy para zbliżyła się do bramki nr 3, Luna Rossa zwiększyła swoją przewagę. Byli teraz 34 s i około 400 metrów z przodu. Kolejne okrążenie i włoskie prowadzenie znowu się zwiększyło. Na metę Luna Rossa Prada Pirelli wpłynęła o 56 s przed INEOS’em.

Odnieśli siódme zwycięstwo i tym samym zdobyli trofeum PRADA CUP! Włosi oszaleli ze szczęścia!

 „Ograniczaliśmy błędy, zachowywaliśmy spokój, podejmowaliśmy dobre decyzje, a łódź wykonała swoje zadanie”. – powiedział Jimmy Spithill. „Całkiem dobry dzień w biurze” powiedział następnie, zapytany w telewizji, jak się czuje, najwyraźniej starając się pozbyć skromnego podejścia, które towarzyszyło mu w finale.

Francesco Bruni był mniej powściągliwy. „Fantastico!” krzyknął do kamery: „To wspaniały dzień dla nas i dla Luny Rossy, a także wspaniały dzień dla Włoch. To był ciężki finał, a przed nami walka o Puchar Ameryki ”

Sir Ben Ainslie, INEOS TEAM UK Skipper i szef zespołu, pogratulowali przeciwnikom. „Brawa dla Luna Rossy, brawa dla Włoch. We Włoszech ponowne wejście do Pucharu Ameryki zostało odebrane jako wielka sprawa. Gratulacje dla zespołu, Jimmy’ego, Checco i wszystkich chłopców, którzy płynęli znakomicie i zasłużyli na finał. Czapki z głów! Jesteśmy oczywiście rozczarowani, że nie udało wygrać i przejść dalej. Musimy teraz wrócić do „deski kreślarskiej” i zobaczyć, co da się zrobić. W przyszłości”.

Pełna powtórka z PRADA CUP jest dostępna tutaj

36. mecz Pucharu Ameryki rozpocznie się za 12 dni 6 marca, a pierwszy wyścig zaplanowano na godzinę 16:00 NZT – 0: 300 UTC. Wszystkie wyścigi będą transmitowane na żywo na Facebooku, YouTubewww.americascup.com.

36th Prada America’s Cup – Transmisja na cały świat (06.03. – 15.03.)

Fani America’s Cup na całym świecie mogą oglądać relacje we wszystkich formach mediów na każdym ekranie. Głównym celem jest uczynienie tego najbardziej oglądanym i dostępnym konkursem America’s Cup w historii. Americascup.com dostarczy całą zawartość na żywo, w tym nagrania z kamery, grafikę Virtual Eye, opowieści zza kulis i wiele więcej.

Transmisja na żywo, najważniejsze wydarzenia i wiadomości będą ogólnie dostępne bezpłatnie w języku angielski, na stronie www.americascup.com i wszystkich zwykłych oficjalnych kanałach społecznościowych wydarzenia.

Tekst na podstawię materiałów prasowych Stanisław Iwiński, zdjęcia materiały prasowe / COR36/Studio Borlenghi

 

Autopromocja