Po krótkiej przerwie spowodowanej ogłoszeniem w Auckland alertu pandemicznego 3 stopnia, organizatorzy podjęli decyzję o wznowieniu regat. W stolicy Nowej Zelandii dalej trwa lockdown i obowiązują obostrzenia związane z 2 poziomem zagrożenia. Zawody będą więc kontynuowane z zachowaniem ograniczeń sanitarno-epidemiologicznych. Kolejny dzień finałów przybliżył nas do ostatecznego rozstrzygnięcia, choć wszystko jeszcze może się wydarzyć. Nawet pomimo wysokiego prowadzenia Włochów 5:1. 

Finał Pucharu PRADA jeszcze się nie skończył. INEOS TEAM UK zdobywa wreszcie pierwszy punkt. Przed nami jeszcze długa droga. W pierwszym wyścigu dnia, Luna Rossa Prada Pirelli była szybsza po starcie i stale utrzymywała przewagę nad Brytyjczykami. Tak kontrolowali sytuację, aby zdobyć ważny 5. punkt. Jednak w drugim wyścigu Ben Ainslie w końcu opracował skuteczny plan taktyczny, aby odnieść pierwszy zwycięstwo.

Po zakończeniu 3 dnia finałów Włochom wystarczą jeszcze dwa zwycięstwa, by zdobyć Puchar PRADA, ale Brytyjczycy nie poddadzą się bez walki. Ponieważ zespoły dysponują podobną prędkością łodzi, to właśnie start stał się kluczowym momentem każdego wyścigu. Wystartuj lepiej i z wyprzedzeniem, a najprawdopodobniej zakończysz z przodu! 

Final Race 5

Luna Rossa Prada Pirelli pokonała INEOS TEAM UK
Start: 16:15
Port: ITA
Stbd: GBR
Trasa: E
Kurs: 245
Długość: 1.82 nm
Prąd: 0.2 w @ 353°
Zwycięzca: Luna Rossa Prada Pirelli (ITA) – 1:20

Piąty wyścig finałów zapowiadał się bardzo interesująco. Równa bryza z 8-10 węzłami wiatru wiała od południowego zachodu. Podczas przygotowań do startu obie ekipy pilnowały się wzajemnie, bacznie uważając, aby nie spaść z foili. Im bliżej startu, widać było, że obie załogi wybrały prawą stronę linii startu, aby skutecznie rozpocząć pojedynek. I tym razem Włosi lepiej sobie poradzili z przedstartowymi manewrami i znaleźli się w korzystniejszej sytuacji, kontrolując przeciwników i zmuszając ich do zmiany kursu.

Na pierwszym kursie na wiatr trwała zażarta walka. INEOS nie odpuszczał, ale Luna Rosa płynęła bardzo czujnie. W trakcie tej walki nie zabrakło elementów niezgodnych z instrukcją żeglugi. Brytyjczycy otrzymali dwa razy karę od Komisji Regatowej. Na pierwszej bramce Włosi uzyskali 15 sekund przewagi. Na boku z wiatrem nie było wiele okazji, choć chwilami INEOS wydawał się zbliżać do prowadzącej Luna Rosy. Włosi płynęli perfekcyjnie do końca wyścigu kontrolując sytuację. Na mecie uzyskali przewagę 1 min i 20 sekund.

Final Race 6

INEOS TEAM UK pokonał Luna Rossa Prada Pirelli
Start: 17:15
Port: GBR
Stbd: ITA
Trasa: E
Kurs: 248
Długość: 1.8nm
Prąd: 0.2 w @ 353
Wiatr 8-12 w@ 225°
Zwycięzca: INEOS TEAM UK (GBR) – 0:14

Podczas drugiego wyścigu dnia bryza nieco się wzmogła. INEOS TEAM UK jako pierwszy wszedł do strefy przedstartowej i był w stanie łatwiej kontrolować sytuację. Obie załogi szły „łeb w łeb”, ale to Brytyjczycy byli na lepszej pozycji. Walka trwała przez całą pierwszą halsówkę i na pierwszej bramce prowadzący INEOS miał minimalna przewagę 8 sekund!

Po raz pierwszy od rozpoczęcia wyścigów finałowych to oni byli na przedzie! 

Kurs z wiatrem nie przyniósł żadnych wielkich zmian, choć Brytyjczycy zwiększyli przewagę do 21 s. Teraz to oni pilnowali swojej pozycji i kontrolowali przeciwników. Włosi atakowali zawzięcie chcąc zmusić INEOS do błędu, ale nie udawało mi się. Na bramce nr 3 Brytyjczycy dalej byli z przodu o 18 s. Na 4 bramce przewaga zwiększyła się do 32 s. Pozostało jedno okrążanie do końca, gdy nagle wiatr osłabł i zaświtało „światełko w tunelu” dla Włochów. Sytuacja mogła się jeszcze zmienić. INEOS zachował jednak czujność do końca i „dowiózł” swoje pierwsze zwycięstwo do mety, o 14 s przed Lina Rosą. 

Wyścigi zostaną wznowione jutro 21 lutego o godzinie 16:00 NZT, jeśli pozwoli na to pogoda. Można je oglądać na żywo na Facebooku, YouTube i stronie www.americascup.com.

Pełna powtórka wyścigów jest dostępna tutaj.

.

PRADA CUP – Finał – Auckland New Zealand (13.02. – 22.02.2021)

Finał przeprowadzany jest w dniach od 13 a 22 lutego, a zwycięzcą będzie załoga, która osiągnie siedem zwycięstw. Zdobędzie wspaniałe trofeum PRADA Cup i zostanie pretendentem 36th PRADA America’s Cup. W walce o trofeum zmierzy się z Obrońcą – Emirates Team New Zealand. 

Trasa wyścigów to klasyczny układ „up and down”, ze startem pod wiatr, a jego długość (w przybliżeniu między 1,1 a 2,2 nm) będzie zależała od dokładnej lokalizacji i panujących warunków pogodowych. Dopuszczalny zakres wiatru od 6,5 do 23 węzłów w przypadku finału Pucharu PRADA. 

Trasa, po której zespoły będą pływać, będzie ustalana każdego dnia wyścigu przez Kierownictwo regat, a szczegółowe informacje dla widzów wodnych będą dostępne na americascup.com

36th Prada America’s Cup – Transmisja na cały świat (06.03. – 15.03.)

Fani America’s Cup na całym świecie mogą oglądać relacje we wszystkich formach mediów na każdym ekranie. Głównym celem jest uczynienie tego najbardziej oglądanym i dostępnym konkursem America’s Cup w historii. Americascup.com dostarczy całą zawartość na żywo, w tym nagrania z kamery, grafikę Virtual Eye, opowieści zza kulis i wiele więcej.

Transmisja na żywo, najważniejsze wydarzenia i wiadomości będą ogólnie dostępne bezpłatnie w języku angielski, na stronie www.americascup.com i wszystkich zwykłych oficjalnych kanałach społecznościowych wydarzenia.

Zespoły challengerów

Luna Rossa Prada Pirelli 

Zaraz po ostatnim wyścigu 35. Pucharu Ameryki, Royal New Zealand Yacht Squadron otrzymał i zaakceptował zgłoszenie o Challenge od Circolo della Vela Sicilia, dzięki czemu jego zespół – Luna Rossa Prada Pirelli Team – oficjalnie został pretendentem do 36. Pucharu Ameryki. Zespół, założony w 1997 roku przez Patrizio Bertellego, CEO Grupy PRADA, już po raz 6. szukać będzie szansy zdobycia Pucharu Ameryki. Jest prowadzony przez dwukrotnego zdobywcę Pucharu Skippera i dyrektora zespołu, Maxa Sirenę.

INEOS TEAM UK

INEOS TEAM UK został założony w 2018 roku, aby przywieźć Puchar Ameryki do Wielkiej Brytanii. Będzie ścigać się w barwach Royal Yacht Squadron Racing, uważanym za jeden z najbardziej prestiżowych klubów jachtowych na świecie. Przed przeniesieniem się do Nowej Zelandii zespół miał siedzibę w Old Portsmouth, kierowany i wspierany przez założyciela i prezesa INEOS, Jima Ratcliffe’a. Sir Ben Ainslie, poprzedni zdobywca Pucharu Ameryki (AC34) i najbardziej utytułowany żeglarz olimpijski wszechczasów, jest szefem zespołu i kapitanem.

Tekst na podstawię materiałów prasowych Stanisław Iwiński, zdjęcia materiały prasowe / COR36/Studio Borlenghi