Sport to często poligon dla nowych rozwiązań technicznych i sposób ich promocji. Ostatnio pojawia się coraz więcej łodzi z napędem elektrycznym. Tylko kwestią czasu było, kiedy na scenie pojawią się wyścigi elektrycznych bolidów.

UIM E1 World Electric Powerboat Series jest pomysłem hiszpańskiego biznesmena Alejandro Agaga, założyciela Formuły E i Extreme E, Rodi Basso, byłego dyrektora ds. sportów motorowych McLarena, oraz dr Raffaele Chiulli prezydenta Union Internationale Motonautique (UIM).

RaceBird – elektryczny bolid

W UIM E1 World Electric Powerboat Series będą się ścigać specjalnie zaprojektowane dla tej serii łodzie wyścigowe z napędem elektrycznym.

Futurystyczne bolidy RaceBird, zgodnie z ostatnimi trendami, będą korzystały z technologii hydrofoil. Wodoloty będą prowadzone przez jednego zawodnika i będą w stanie osiągnąć maksymalną prędkość do 60 węzłów. Z taką prędkością będą mogły poruszać się maksymalnie do około 20 minut. Dlatego w założeniu organizatorów zaplanowane jest kilka krótkich wyścigów, organizowanych w czasie kolejnych weekendów.

Wyścig

Każdy weekend wyścigów E1 będzie składał się z testów i kwalifikacji, a następnie serii krótkich wyścigów typu knock-out prowadzących do finału, który wyłoni jednego zwycięzcę. Mistrz Świata zostanie wyłoniony na podstawie skumulowanych punktów, zdobytych w czasie całego sezonu.

Sukces na torze będzie zależał nie tylko od prędkości, ale także od zdolności pilota do oszczędzania energii. Możliwe będzie nieograniczone ładowanie baterii podczas testów i kwalifikacji, ale ograniczony będzie dostępny zapas energii na ćwierćfinały, półfinały i finał.

Wyścigi E1 Series będą organizowane wspólnie, równolegle z rajdami Extreme E. Będą także organizowane osobne imprezy, głównie w dużych, popularnych turystycznie miastach świata.

Zespoły

Plan zakłada starty 12 zespołów, z których każdy będzie posiadał dwie łodzie. Jedną bazującą w Europie i drugą, która będzie przechowywana na odrestaurowanym statku Royal Mail Ship “St Helena”, który będzie wykorzystywany jako “pływający paddock” wyścigów organizowanych poza Europą.

Zawodnicy E1 Series będą rekrutowani głównie spośród pilotów startujących w innych klasach wyścigów motorowodnych. Ale mile widziani będą także kierowcy samochodowych, startujących w innych wyścigach wykorzystujących pojazdy z napędem elektrycznym.


Pierwszy bolid E1

E1 Series i SeaBird Technologies właśnie ogłosiły, że łączą siły z ekspertami inżynierii jachtowej z Victory Marine. Wspólnym celem będzie opracowanie i produkcja elektrycznej łodzi motorowej RaceBird, zaprojektowanej przez Sophi Horne, założycielkę SeaBird Technologies. Połączą oni swoją wiedzę, aby stworzyć innowacyjny, zaawansowany technologicznie wyścigowy bolid.

Oprócz budowy i rozwoju pełnej floty łodzi motorowych RaceBird specjalnie dla serii E1, Victory Marine otrzymała również zadanie zaprojektowania i wyprodukowania siostrzanego modelu SeaBird, sześcioosobowej elektrycznej łodzi motorowej, która będzie dostępna przez specjalną platformę rezerwacji.

Prezentacja pierwszego bolidu Race Bird zaplanowana jest na 8 czerwca tego roku, w Światowy Dzień Oceanów. Testy prototypu przewidziane są już w październiku 2021!

Organizatorzy E1 Series przewidują, że rok 2022 będzie pierwszym sezonem wyścigów tej nowej serii elektrycznych wyścigów motorowodnych.

Tekst na podstawie materiałów prasowych Arek Rejs, zdjęcia materiały prasowe.

 

Autopromocja