„Nadzieja Żeglarstwa – Gdynia Sailing Days” – okazały puchar z takim napisem trafił do Piotra Malitowskiego (Garland Gliwice), który okazał się najlepszy w regatach KINDER Joy of moving Pucharze Trenerów w klasie Optimist. Na drugiej pozycji uplasowała się najlepsza z dziewcząt Maja Janus (UKŻ OPTI CWM Gdynia). W zawodach, które odbyły się w ramach 23. edycji Gdynia Sailing Day rywalizowało 161 żeglarzy do 13 lat z 28 klubów.

– Za nami znakomite regaty. Emocji było co niemiara i nikt nikomu nie odpuszczał w pięknej sportowej walce. Wielkie podziękowania nie tylko dla zwycięzców, ale dla wszystkich za udział oraz za wspaniałą walkę w trudnych warunkach i na bardzo wymagającym akwenie. Jestem przekonany, że z tego grona wyrosną przyszli mistrzowie Europy i świata, a nawet medaliści igrzysk olimpijskich. KINDER Joy of moving to świetny program upowszechniania i promocji żeglarstwa, który realizujemy wraz z firmą Ferrero. Promujemy zabawę poprzez sport, staramy się wpoić młodym żeglarzom, że najważniejsza jest pasja i radość żeglowania – powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

W sumie rozegrano sześć z dziewięciu zaplanowanych wyścigów. Ostatniego dnia wiatru było jak na lekarstwo i młodzi żeglarze nie zeszli na wodę. 

Nie nudziliśmy się, bo zamiast na wodzie bawiliśmy się na plaży. W strefie KINDER Joy of moving było mnóstwo atrakcji, między innymi skimboard, czy symulator żeglarski – mówiła Maja Janus.

11-letnia zawodniczka kontynuuje w tych zawodach sukcesy UKŻ OPTI CWM Gdynia. W ubiegłym roku pierwsza wśród dziewcząt, a trzecia w generalnej klasyfikacji, była jej klubowa koleżanka Ida Kocięda. Maja trenuje żeglarstwo drugi sezon. 

Do klubu przyprowadził mnie tata, który pływa na trochę większych jachtach. Pierwszy raz startowałam w Pucharze Trenerów. W Gdyni słabo wiało, ale były duże fale i pływało mi się bardzo dobrze. Dziękuję też mojemu trenerowi Michałowi Strupińskiemu, który nauczył mnie podstaw żeglowania i świetnie przygotował do tych regat. Zajmowałam miejsca w czołówce, cztery razy byłam druga, a przegrywałam minimalnie – dodała Maja.

Na drugiej pozycji wśród dziewcząt i trzeciej ogólnie uplasowała się Pola Wójcik (Giżycka Grupa Regatowa), a na trzeciej Zofia Gil (ChKŻ Chojnice). 

Wśród dziewcząt do lat 9 pierwsza była Julia Żórawska (YKP Gdynia), druga Lena Herba (Yacht Klub Stal Gdynia), a trzecia Hanna Kucharska (Gdański Klub Morski Cedrus),

Puchar Trenerów grupy B wzniósł Piotr Malitowski, który zwyciężył w trzech wyścigach i zostawił w pokonanym polu 160 konkurentów. 

Pierwszy raz wygrałem tak duże regaty. W Gdyni fajnie się żeglowało, było sporo wyścigów, które odbywały się w słabym i silniejszym wietrze, nie zabrakło też dużej fali – stwierdził triumfator.

Piotr Malitowski wyprzedził Artura Gorzyckiego (ChKŻ Chojnice) i Tomasza Tracza (Yacht Klub Stal Gdynia).

W gronie chłopców do lat dziewięciu w czołowej trójce znaleźli się Jan Pietuszko (Spójnia Warszawa), drugi był Jan Zahuta (UKŻ Leszcz Kraków), a na najniższym stopniu podium stanął Piotr Szkamelski (MOS Iława). 

Wyróżniono także najmłodszych uczestników – okazali się nimi licząca dziewięć lat Agata Dudkiewicz (LKS Charzykowy) i młodszy o dwa lata Jan Brdulak (Sailing Legia). Poza tym wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale, a szczęściarze wylosowali atrakcyjne nagrody.

Po żeglowaniu, na uczestników regat czekało mnóstwo lądowych atrakcji. Na plaży miejskiej, tuż obok mariny w samym sercu Gdyni, stanęła strefa, w której organizatorzy zapewnili gry i zabawy dla wszystkich chętnych – m.in. żeglarski symulator, tor skimboardowy, trickboardy, strefa multisportowa, labirynt dobrej zabawy, SUP, stół do tenisa stołowego, strefa taneczna, strefa chillu.  

KINDER Joy of moving to program CSR prowadzony przez firmę Ferrero w ponad 30 krajach. Hasło programu – Niech radość zawsze wygra! – od razu nakierowuje nas na styl w jakim prowadzone są projekty sportowo-edukacyjne w ramach programu. Promuje on takie wartości jak przyjaźń, fair play oraz współpraca, uczy najmłodszych budowania relacji z rówieśnikami oraz umacniania wiary we własne możliwości. To nie wynik jest ważny, a samo uczestnictwo i radość jaka płynie ze sportowej zabawy.

Projekt składa się z dwóch uzupełniających elementów – wspólnej sportowej zabawy oraz szeroko rozumianej edukacji sportowej. Co sezon punktem kulminacyjnym projektu są regaty KINDER Joy of moving Puchar Trenerów, podczas których najmłodsi żeglarze oraz żeglarki z klasy Optimist mogą nie tylko sprawdzić swoje umiejętności na wodzie, ale i nawiązać nowe przyjaźnie! Regaty te są integralną częścią Gdynia Sailing Days – żeglarskiego festiwalu organizowanego co roku w Gdyni. Do udziału w Pucharze Trenerów zaproszeni są wszyscy zawodnicy oraz zawodniczki z grupy B, czyli dzieci do 13-tego roku życia. 

wyniki:https://events.pya.org.pl/kinder-joy-of-moving-puchar-trenerow,e62.

Materiał prasowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wcześniejsze informacje:

Gdynia Sailing Days – znamy mistrzów Polski w klasach 49er i 49erFX

Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) w klasie 49er oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) w klasie 49erFX zostali w Gdyni mistrzami Polski. Dziewczyny triumfowały po raz pierwszy, a męska załoga czwarty raz stanęła na najwyższym stopniu podium. Te regaty odbyły się w ramach 23. edycji Gdynia Sailing Days.

Najlepsi polscy żeglarze tradycyjnie rywalizują o prymat w kraju w klasach olimpijskich we wrześniu w Górkach Zachodnich w Gdańsku. W tym terminie zaplanowano jednak w Halifax w Kanadzie mistrzostwa świata w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17 i dlatego te regaty trzeba było rozegrać wcześniej. Dwa lata temu skiffiści ścigali się w mistrzostwach Polski również w ramach Gdynia Sailing Days.

Zawodnicy rozpoczęli zmagania w sobotę w deszczu, a zakończyli we wtorek w pięknym słońcu. Zmieniała się pogoda, natomiast klasyfikacja regat była wyjątkowo stabilna – od początku prowadzili Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, którzy wywalczyli czwarty tytuł mistrzowski z rzędu. Duet 30-letnich żeglarzy okazał się najlepszy w dziewięciu z 15 wyścigów.

– Za nami cztery dni pływania w zmiennych warunkach. W sobotę ścigaliśmy się w zimnie i deszczu, ale z dnia na dzień słońca było coraz więcej, a dzisiaj kończyliśmy regaty wręcz w śródziemnomorskich realiach. Ostatniego dnia wiatr był co prawda najmniej przyjemny, jednak ogólnie panowały bardzo fajne warunki. Wiatru było pod dostatkiem i bez większych kłopotów udało się przeprowadzić komplet wyścigów. A dystans 15 startów wykluczał jakikolwiek przypadek i chyba nie zostawiliśmy złudzeń, kto w mistrzostwach był najlepszy. Uwzględniając nie tylko całe regaty, ale poszczególne dni, to w każdym byliśmy najlepsi i tylko powiększaliśmy przewagę nad konkurentami – stwierdził Szymon Wierzbicki.

Na drugiej pozycji uplasowali się Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, a na trzeciej Tytus Butowski (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa). Ten pierwszy, z czterema innymi załogantami, triumfował w krajowych mistrzostwach 10 razy – w latach 2008-2010 oraz 2012-2018.

Konkurencja była spora i drugiego miejsca nikt nam nie dał, tylko musieliśmy je wywalczyć. Wyścigów było sporo i jest to również korzystne dla młodszych ekip, które w bezpośredniej rywalizacji z nami, a nie zawsze jest taka sposobność, mogą zobaczyć, jakie mają jeszcze braki. I cieszymy się, że coraz więcej załóg ściga się w tej klasie w Polsce. Nie będziemy jednak ukrywać – te regaty nie są najważniejszą imprezą. Niedawno wróciliśmy z Aarhus z mistrzostw Europy, w których zajęliśmy piąte miejsce, a już we wrześniu będziemy ścigać się w Kanadzie w mistrzostwach świata. I tym zawodom wszystko jest podporządkowane. W Halifax, ze względu na bardzo wysokie koszty startu, obsada będzie zapewne mniej liczna niż w Danii, ale na pewno nie zabraknie żadnej liczącej się załogi i poziom będzie podobny – powiedział Łukasz Przybytek.

Na starcie mistrzostw, z powodu choroby, zabrakło dwóch czołowych ekip – Mikołaja Staniula i Jakuba Sztorcha (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Adama Głogowskiego i Macieja Kruśca (Nauticus YC Olsztyn).

W klasie 49erFX po raz pierwszy zwyciężyły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert, a na kolejnych stopniach podium zameldowały się Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz oraz Magdalena Chyła i Oliwia Jekiel (wszystkie Nauticus YC Olsztyn). Na starcie, z powodu choroby, nie pojawiły się triumfatorki poprzedniego krajowego championatu Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (AZS Poznań), które w ostatnich mistrzostwach Europy były 13.

Ubiegłoroczne złote medalistki, a także trzy męskie duety, Buksak i Wierzbicki, Przybytek i Piasecki oraz Staniul i Sztorch, wezmą na początku września udział w mistrzostwach świata. Ta ostatnia ekipa, razem z Czapską i Rajchert oraz Butowskim i Machowskim, wybiera się również do Como, gdzie na początku sierpnia rywalizować będą w mistrzostwach świata juniorów. A po mistrzostwach Polski reprezentanci dostali wolne.

Mamy teraz tydzień przerwy. W poprzednią niedzielę zakończyły się w Aarhus mistrzostwa Europy, w których też rozegraliśmy 15 wyścigów. W sumie było to duże obciążenia nie tylko fizyczne, ale także psychiczne, dlatego teraz musi odpocząć i ciało i umysł. W następną środę rozpoczynamy, od zgrupowania w Górkach Zachodnich, przygotowania do mistrzostw świata. 14 sierpnia wylatujemy do Kanady, gdzie będziemy trenować i wykonamy ostatni szlif przed zawodami. Wypada zapoznać się z akwenem, bo nie miałem okazji nie tyle rywalizować, ile w ogóle nigdy nie byłem w Kanadzie. A pod koniec września udajemy się do Hagi, gdzie na początku październiku zaplanowano Test Event przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata, które będą pierwszą olimpijską kwalifikacją dla krajów. To będzie również ostatni akord tego sezonu – dodał Dominik Buksak.

W Gdyni ścigali się również potencjalni następcy mistrzów w klasach 49er i 49erFX. W Eurocup w klasie przygotowawczej 29er najlepsi okazali się August Sobczak i Krzysztof Królik (ChKŻ Chojnice), drugą pozycję zajęli Fabian Kocięda (UKŻ OPTI CWM Gdynia) i Karolina Żurek (YKP Gdynia), a trzecią Aleksander Daniszewski i Borys Podumis (UKS Navigo Sopot). A w środę rozpocznie się KINDER Joy of moving – Puchar Trenerów w klasie Optimist z udziałem około 170 najmłodszych żeglarzy.

Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny) oraz PGE Polską Grupą Energetyczną (Partner Główny).

Sponsorzy wydarzenia: Ghelamco Poland, Zarząd Morski Portu Gdynia (Port Gdynia)

Partnerzy wydarzenia: Bank Pekao, STU ERGO Hestia, Polski Holding Nieruchomości, Marina Yacht Park, Garmin Polska, Olga Gill-Sobota Morwa (Ball), Blue Media, Polska Liga Esportowa, Zakład Porcelany Stołowej Lubiana, Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Chocian Sailing, ClickMeeting, Texet Poland, KINDER Joy of moving, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk, Pomorski Związek Żeglarski, YKP Gdynia, Polska Liga Żeglarska, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych: Polboat, Polska Fundacja Narodowa

Partner Technologiczny: Orange Polska

Patroni Medialni: Wirtualna Polska, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Anywhere, Express Biznesu, nowezagle.pl, Trojmiasto.pl, TVP3 Gdańsk, TVP Sport, Radio Gdańsk, Żeglarski.info

Patroni honorowi wydarzenia: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Materiał Prasowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wcześniejsze informacje:

Gdynia Sailing Days – poznaliśmy mistrzów Polski w żeglarskim sprincie

Kolejna grupa żeglarzy zakończyła zmagania w 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. W piątek poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski w sprintach w klasach 29er, Optimist, L’Equipe, wczoraj zaś zapadły rozstrzygnięcia w klasie O’pen Skiff. W piątek w Gdyni trwające trzy dni zmagania w ramach Pucharu Europy rozpoczęli ponadto przedstawiciele starej olimpijskiej klasy Flying Dutchman (Latający Holender).

W klasie Optimist prowadzenie po wczorajszych wyścigach utrzymała Agata Koropecka (UKS OPTI CWM Gdynia) i to ona cieszyła się w Gdyni z tytułu mistrzyni Polski. Ddruga była Emilia Paszek (AZS AWFiS Gdańsk), a trzecia Alicja Dampc (ChKŻ Chojnice). Do sporych przetasowań doszło natomiast u chłopców – ostatecznie najlepszy okazał się Maciej Szawkowski (Baza Mrągowo), który drugiego dnia regat spisywał się znakomicie i wyprzedził Bartosza Żmudzińskiego (ChKŻ Chojnice) oraz Wojciecha Wójcika (Kuźnia Rybnik).

Katarzyna Wajdowska i Leon Sapijaszko triumfowali w klasie 29er. Reprezentanci Golden Boats Academy Warszawa liderowali po pierwszym dniu i w piątek przypieczętowali swój triumf. 

– Dzisiaj ścigaliśmy się właściwie tylko z jedną załogą, która ostatecznie uplasowała się na drugiej pozycji. Z tego startu jesteśmy zadowoleni, tym bardziej, że w porównaniu do poprzednich mistrzostw Polski w sprincie poczyniliśmy zauważalny postęp. Rok temu w Gdyni zamknęliśmy stawkę, a teraz ją otwieramy. Niebawem czeka nas kolejne, jeszcze większe wyzwanie. Na przełomie lipca i sierpnia weźmiemy udział w El Balis niedaleko Barcelony w mistrzostwach świata – powiedział zwycięski duet.

Kolejne miejsca wśród skiffistów zajęli Stanisław Radojewski i Alexander Ślusarczyk (JKW Poznań) oraz Antonina Ołowiak i Magdalena Skórnóg (Nauticus YC Olsztyn).

Rywalizacja w klasie L’Equipe stała pod znakiem dominacji zawodników Nauticusa YC Olsztyn, którzy obsadzili całe podium. Na jego najwyższym stopniu stanęli Wojciech Markwart i Jakub Hermański, a na kolejnych Aleksander Kolman i Mateusz Budzisz oraz Marta Juńczyk i Marta Piesik. Walka o tytuł była bardzo zacięta, bowiem złotych od srebrnych medalistów dzielił zaledwie punkt.

– Regaty rozegrane zostały w wymagających warunkach, zwłaszcza dzisiaj mocniej wiało. Nam udało się tego uniknąć, ale sporo łódek zaliczyło wywrotkę. Rozpoczęliśmy żeglowanie od trzeciego miejsca, po pierwszym dniu nie byliśmy pewni zwycięstwa, jednak w żadnym wyścigu nie wypadliśmy poza czołową trójkę i dlatego cieszymy się z wygranej. Zresztą powrót do Olsztyna, ze względu na komplet medali zawodników naszego klubu, na pewno będzie wesoły. Po raz pierwszy mieliśmy też okazję rywalizować w sprincie i ta formuła przypadła nam do gustu. Krótka trasa nie wybacza błędów, ale jest więcej wyścigów, zatem więcej szans, aby nadrobić to, co się zepsuło w poprzednim starcie – skomentowali Wojciech Markwart i Jakub Hermański.

Po raz drugi na najwyższym stopniu podium w klasie O’pen Skiff stanął w Gdyni Piotr Trella, który w środę został mistrzem Polski juniorów młodszych. W czwartek rozegrano w tej konkurencji dziewięć sprinterskich wyścigów i reprezentant MKŻ Arka Gdynia okazał się najlepszy w siedmiu z nich, a w dwóch pozostałych był drugi. Srebrny krążek wywalczył trzeci w krajowym championacie juniorów młodszych Franciszek Kamola (AZS AWFiS Gdańśk), a brązowy najlepsza z dziewcząt i klubowa koleżanka triumfatora Aniela Frąckowiak.

– Po raz pierwszy miałem okazję rywalizować w sprincie, nigdy też jednego dnia nie popłynąłem dziewięciu wyścigów. Muszę przyznać, że po trzech dniach brakuje mi trochę energii, ale mimo wszystko jestem bardziej zadowolony niż zmęczony. Zwłaszcza, że dzisiaj było znacznie trudniej oderwać się rywali, bo ścigało się mniej zawodników – przyznał Piotr Trella.

13 łódek stanęło dzisiaj na starcie Pucharu Europy w klasie Latający Holender, w której żeglarze walczyli o medale na dziewięciu igrzyskach olimpijskich – od 1960 roku w Rzymie do 1992 w Barcelonie. W Gdyni pojawiła się również silna reprezentacja Niemiec i właśnie nasi zachodni sąsiedzi plasują się na trzech czołowych miejscach – liderują Kilian Koenig i Johannes Brack, drugą lokatę zajmują Albert Rolf i Axel Priegann, a trzecią Markhoff Shmuel i Kai Schafers. Najlepsi z Polaków, Tomasz Kośmicki i Adrian Górka, sklasyfikowani są na czwartej pozycji.

Wyniki:

https://events.pya.org.pl/

Poprzednie informacje

Materiał prasowy Polskiego Związku Żeglarskiego. Zdjęcia Robert Hajduk.

Poprzednie informacje

eSailing i walka o tytuł klubowego mistrza Polski. Pierwszy weekend Gdynia Sailing Days za nami

Pierwszy weekend w ramach Gdynia Sailing Days za nami. Poznaliśmy zwycięzców esportowych regat PGE eGdynia Sailing Days oraz triumfatorów Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Od godziny 12:00 na plaży miejskiej w Gdyni 10 zawodników rywalizowało w wirtualnych regatach. Na najwyższym stopniu podium stanął Andrzej Stępkowski (Suwałki), drugie miejsce wywalczył Andrzej Trella (Yacht Klub Rewa), zaś brązowy medal trafił w ręce Krzysztofa Warywody (Nauicus YC Olsztyn), który obecnie jest wśród trzydziestu najlepszych zawodników w esalingu na świecie. Fani esportu mieli idealne warunki do kibicowania swoim ulubionym graczom, dzięki relacji na żywo, którą komentowali ambasadorzy PGE Sailing Team – Paweł Tarnowski i Radosław Furmański. 

– Wiek nie gra roli. Tym razem wygrało doświadczenie. Nigdy nie grałem w żadne gry komputerowe. Mówię sobie, że ja tu nie gram, a żegluję przez internet. Finał w moim wykonaniu to była rozgrywka taktyczna. Widziałem, że moi najgroźniejsi rywale rywalizują ze sobą bezpośrednio i nie chciałem się do tej walki mieszać, by uniknąć kolizji. Znalazłem trochę wiatru z boku trasy i udało mi się odjechać – komentuje złoty medalista PGE eGdynia Sailing Days Andrzej Stępkowski. 

Przez cały weekend na gdyńskiej plaży odbywała się największa w Polsce impreza esportowa organizowana przez Polską Ligę Esportową przy współpracy z Gdynia Sailing Days i PGE Polską Grupą Energetyczną. Oprócz esailingu, fani esportu na żywo mogli obserwować zmagania najlepszych drużyn gamingowych w kraju, które rywalizowały w turniejach Counter Strike: Global Offensive i Valorant. Odbyły się też pokazowe pojedynki w FIFA z udziałem gwiazd polskiego YouTube.

– Przez te wszystkie trzy dni dopisała nam pogoda i odwiedziło nas mnóstwo fanów esportu, ale też mnóstwo turystów, którzy mieli okazję zapoznać się ze wszystkimi działaniami, które prowadzimy. Wisienką na torcie były regaty PGE eGdynia Sailing Days, fantastyczne uczucie. Pokazujemy, że sport tradycyjny i esport mogą pięknie się łączyć, możemy wspólnie razem edukować i promować dyscyplinę sportu jaką jest żeglarstwo w formie tradycyjnej, jak i cyfrowej. Same pozytywy! Dziękujemy Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu za pomoc przy organizacji eventu. Liczę, że w nowej odsłonie powrócimy w przyszłym roku – mówi Prezes Polskiej Ligi Esportowej Paweł Kowalczyk.  

Jeśli chodzi o tradycyjną formę żeglarstwa, to w pierwszy weekend Gdynia Sailing Days na Zatoce Gdańskiej odbywała się zacięta rywalizacja w ramach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Na starcie stanęło 18 załóg, a regaty były drugą eliminacją cyklu, który na koniec wyłoni klubowego mistrza Polski w żeglarstwie. Komisji regatowej udało się rozegrać większość z zaplanowanych wyścigów. Pewne zwycięstwo zapewniła sobie gdyńska załoga Balex YKP Gdynia, wygrywając klasyfikację trzynastoma punktami. Drużyna ta broni tytułu wywalczonego rok temu. W Gdyni załoga prowadzonego przez doświadczonego Rafała Sawickiego aż dziewięć wyścigów przypłynęła w pierwszej trójce. Balex YKP Gdynia również zajmuje pozycję lidera w rankingu generalnym Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. 

– Gdynia Sailing Days to zawsze była świetna impreza. Pamiętam, jak jeszcze kiedyś startowałem jako zawodnik na klasie 470 i nawet wygrywałem te regaty. Teraz znowu się ścigamy, tym razem w Polskiej Lidze Żeglarskiej. Wygraliśmy i odczarowaliśmy, jeśli chodzi o ligę gdyński akwen, ponieważ w poprzednich latach nie było aż tak kolorowo. Wygrywamy kolejne regaty w ekstraklasie i umacniamy się na pozycji lidera. Cieszymy się, że na własnym akwenie, mogliśmy zwyciężyć reprezentując właśnie YKP Gdynia – podsumowuje Rafał Sawicki. 

Ostatni kurs pełny ostatniego wyścigu zaważył o ostatecznym miejscu Pogoni Szczecin. Załoga Tadeusza Kubiaka srebro miała „w garści”, jednak Kuba Pawluk z Legią Warszawa zmienił scenariusz szczecińskiego sternika. Ostatecznie na drugiej pozycji uplasowała się załoga ze stolicy, zaś brązowe medale zawisły na szyi zawodników z zachodniopomorskiego.

Już w poniedziałek kolejne regaty w ramach Gdynia Sailing Days. Od poniedziałku w nadmorskiej, gdyńskiej scenerii w mistrzostwach Polski rywalizować będą żeglarze w klasie O’pen Skiff, a w zawodach o Puchar Miasta Gdyni rywalizować będą zawodnicy z klas ILCA4, ILCA6 oraz ILCA7.

Poprzednie informacje

Gdynia Sailing Days -czas start!

Moc wiatru i e-mocji nad Bałtykiem – Polski Związek Żeglarski, PGE Polska Grupa Energetyczna i miasto Gdynia zapraszają na Gdynia Sailing Days oraz PGE Superpuchar Polskiej Ligi Esportowej.

Już w piątek, 8 lipca rozpoczyna się Gdynia Sailing Days – jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego, oraz PGE Superpuchar Polskiej Ligi Esportowej, czyli największa impreza gamingowa tego lata.  Patronem obu wydarzeń jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Gdynia Sailing Days oraz PGE Superpuchar Polskiej Ligi Esportowej to wydarzenia, które łączą esport z żeglarstwem, czyli dwie dyscypliny aktywnie wspierane przez PGE. Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim i Polską Ligą Esportową, połączyliśmy sport tradycyjny z wirtualnym, organizując dwa najważniejsze wydarzenia nad morzem tego lata. Jestem przekonany, że w ten weekend nad Bałtykiem wiatru i e-mocji nam nie zabraknie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Gdynia Sailing Days odbędzie się w dniach 8-24 lipca. To już 23. edycja imprezy, podczas której w 20 klasach regatowych rywalizować będzie ponad 600 żeglarzy. Pierwszy weekend imprezy to kolejna runda zmagań o tytuł Klubowego Mistrza Polski. W ramach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej na linii startu stanie 18 załóg na widowiskowych jachtach klasy RS21. Rozegranych zostanie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie położonej blisko brzegu. Start regat w sobotę o 10:00, zakończenie w niedzielę o 16:00.

Niedziela to nie tylko zakończenie zmagań Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, ale też moc wirtualnych e-mocji. W regatach PGE eGdynia Sailing Days wystartuje 10 zawodników, którzy ścigać się będą w grze Virtual Regatta. Dla graczy będą przygotowane stanowiska komputerowe oraz wifi. Planowany format to 6 wyścigów (eliminacje) + 1 (finał dla czterech czołowych graczy). Regaty będą transmitowane na żywo na Twitch.tv Polskiej Ligi Esportowej oraz na Facebooku Gdynia Sailing Days, a komentować je będą znakomici polscy windsurferzy, Radosław Furmański i Paweł Tarnowski, a wspomagać ich będzie Olek ‘vuzzey’ Kłos, czołowy komentator polskiej sceny esportowej.

– Polski Związek Żeglarski idzie z duchem czasów i z postępem, stąd też jednym z naszych priorytetów jest rozwój esailingu. Obserwujemy coraz większą popularność wirtualnych wyścigów żeglarskich na całym świecie, platforma Virtual Regatta cieszy się ogromną popularnością. Widzimy w tym szansę na popularyzację również tradycyjnego żeglarstwa i sposób na dotarcie szczególnie do młodych ludzi. A dla tych, co już żeglują, esailing może być dobrym uzupełnieniem treningu tradycyjnego i możliwością szlifowania żeglarskiej taktyki. Bardzo się cieszę ze współpracy z Polską Ligą Esportową, która wzięła esailing pod swoje skrzydła i wierzę, że razem możemy więcej. Na pewno esport mocno wpisuje się w misję imprezy, a jest nią przybliżanie żeglarstwa w najróżniejszej formie tym, którzy doi tej pory nie mieli z naszym sportem zbyt wiele wspólnego mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Tomasz Chamera – Prezes PZŻ

Wirtualne regaty PGE eGdynia Sailing Days zwieńczą trzydniowy, najważniejszy polski event gamingowy organizowany przez Polską Ligę Esportową. Od piątku do niedzieli, na plaży miejskiej w Gdyni, około 100 profesjonalnych graczy esportowych rywalizuje w Counter Strike: Global Offensive, Valoranta i FIFA 22. W tej ostatniej grze swoich sił będą próbować również gwiazdy i infuencerzy: Marcin Gortat, Karol “Blowek” Gązwa, Piotr “Izak” Skowyrski, Wojtek “Łozo” Łozowski czy Paweł “Leh” Lehmann. Przewidziane są liczne konkursy z nagrodami. Na odwiedzających czeka moc atrakcji, w tym specjalna strefa PGE, w której będzie się można zmierzyć w wirtualnych regatach, sprawdzić swoje umiejętności na trickbordzie, czyli urządzeniu do ćwiczenia balansu ciała, oraz znaleźć liczne atrakcje dla dzieci.

– Po raz drugi jesteśmy z naszym wydarzeniem w Trójmieście. Rok temu był Gdańsk, teraz plaża miejska w Gdyni. Rozgrywki eSportowe są bardzo profesjonalne, w naszych zawodach mamy wysokie, pieniężne pule nagród, które są gwarancją najwyższego poziomu, a wraz z tym idzie też zainteresowanie imprezą nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Bardzo się cieszę, że do esportowej rodziny dołączyło żeglarstwo. Dzięki dokładnemu odwzorowaniu realnych warunków, łącznie z siłą, kierunkiem wiatru, prądami, wysokością fali, esailing dostarcza nie mniejszych wrażeń, jak zmagania na wodzie – mówi Paweł Kowalczyk, prezes Polskiej Ligi Esportowej.

W dalszych dniach w ramach Gdynia Sailing Days odbędą się m.in. regaty Pucharu Europy w klasach 29er i Flying Dutchman, mistrzostwa Polski w klasach 49er, 49erFX, Star i RS21, jak również w żeglarskich sprintach, a najmłodsi żeglarze rywalizować będą w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff oraz w regatach KINDER Joy of moving Puchar Trenerów w klasie Optimist.

– Konsekwentnie wraz z Polskim Związkiem Żeglarskim budujemy markę Gdynia Sailing Days. Dziś to jedna z największych i najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego, która mocno wpisuje się w żeglarską tożsamość Gdyni i przyczynia się do ugruntowania pozycji naszego miasta jako żeglarskiej stolicy Polski. 23 edycja imprezy jest pod wieloma względami wyjątkowa i cieszy przede wszystkim fakt, że odbywa się ona bez pandemicznych ograniczeń, co sprawia, że w końcu możemy otworzyć się na mieszkańców i turystów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Jedna z największych tegorocznych atrakcji Gdynia Sailing Days przewidziana jest na sam koniec imprezy. W dniach 21-24 lipca gdyńska Marina Yacht Park wypełni się jachtami żaglowymi, luksusowymi katamaranami i łodziami motorowymi. W tych dniach odbędzie się Polboat Yachting Festival, czyli wystawa polskiej branży jachtowej. To największa ekspozycja jachtów na wodzie w Polsce, na której pojawia się coraz więcej premier i wyjątkowych modeli jachtów. Podczas wydarzenia będzie można również spotkać się z przedstawicielami i producentami eksponowanych jachtów oraz z ciekawymi gośćmi specjalnymi festiwalu. Jest to też szansa na zapoznanie się z najnowszymi trendami i technologiami wykorzystywanymi w branży jachtowej.

– Polska to jeden z największych producentów jachtów na świecie i doskonale to będzie widoczne w Gdyni. Można będzie zobaczyć piękne jachty z największych polskich stoczni, jak Sunreef Yachts, Galeon, Northman, Parker Poland, ale też jednostki produkowane w niedużych, ale nowoczesnych manufakturach. Będzie sporo premier, ale też będą spotkania z ciekawymi gośćmi, m.in. z ekipą SailOceans, czyli Ania i Bartek Dawidowscy, najbardziej znana na świecie rodzina, która od ponad 5 lat mieszka z dziećmi na trimaranie Poly, skąd regularnie zamieszcza pełne pasji posty i filmiki cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo odwiedzający będą mogli w tym roku wziąć udział w bezpłatnych rejsach jachtami żaglowymi i łodziami motorowymi – w ramach akcji #ZostańWodniakiem. Wstęp na wystawę jest bezpłatny – mówi Michał Bąk, Sekretarz Generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty.

Tegoroczna, 23 edycja Gdynia Sailing Days zakończy się 24 lipca. 

Program Gdynia Sailing Days 

08-10.07 PGE eGdynia Sailing Days i PGE Superpuchar PLE

09-10.07 Polska Liga Żeglarska – Ekstraklasa 

11-13.07 Puchar Miasta Gdyni kl. ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7 

11-13.07 Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych OSF 

14-15.07 Mistrzostwa Polski w Sprincie kl. OPT, 29er, OSF 

15-17.07 Euro Cup kl. FD 

16-17.07 Puchar GSD kl. Micro, Delphia 24OD, N450, F 

16-17.07 Puchar GSD kl. A-Class, Nacra 15, HC16, Formuła Open 

16-17.07 Polska Liga Żeglarska – 1 Liga

16-19.07 Euro Cup kl. 29 

16-19.07 Mistrzostwa Polski kl. 49, 49FX 

20-22.07 KINDER Joy of moving Puchar Trenerów

21-24.07 Polboat Yachting Festival 

22-24.07 Otwarte Mistrzostwa Polski kl. RS21, Star 

23-24.07 IQF Cup kl. IQF

Gdynia Sailing Days – wcześniejsze informacje

To już 23. edycja festiwalu Gdynia Sailing Days, podczas której zobaczymy całe spektrum żeglarstwa regatowego. A to wszystko w Gdyni – żeglarskiej stolicy Polski. W imprezie zobaczymy ponad 600 żeglarzy z 20 klas regatowych. Jedną z najciekawszych atrakcji Gdynia Sailing Days będą wirtualne regaty PGE eGdynia Sailing Days transmitowane na żywo przez Polską Ligę Esportową i Polboat Yachting Festival. Nie zabraknie atrakcji dla mieszkańców i turystów.

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego w dniach 8-24 lipca.

Impreza rozpocznie się już w piątek 8 lipca od wirtualnego żeglarstwa. Tego dnia rozpocznie się bowiem PGE eGdynia Sailing Days, czyli eSailingowe regaty na platformie Virtual Regatta. To największy i najpopularniejszy na świecie internetowy symulator wyścigów żeglarskich zarządzany przez światową federację żeglarską World Sailing. PGE eGdynia Sailing Days będą jednym z elementów największej polskiej imprezy esportowej – PGE Superpuchar PLE, która odbędzie się w tym roku na gdyńskiej plaży. W dniach 8-10 lipca odbędą się tutaj turnieje CS:GO, Valorant, FIFA i eSailing, a na dokładkę All-Star Game z zaproszonymi zagranicznymi gwiazdami. Nie zabraknie też popularnych influencerów. 

Święto graczy i sportu wirtualnego będzie łącznikiem między esportem a realnym żeglarstwem. Ściganie w ramach Gdynia Sailing Days rozpocznie się 9 lipca od wyścigów w ramach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W ramach Gdynia Sailing Days odbędą się m.in. regaty Pucharu Europy w klasach 29er i Flying Dutchman, o medale mistrzostw Polski rywalizować będą żeglarze w klasach 49er, 49erFX, Star i RS21, odbędą się też mistrzostwa Polski w żeglarskich sprintach. O Puchar Gdynia Sailing Days ścigać się będą m.in. katamarany, nie zabraknie regat w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej, a najmłodsi żeglarze rywalizować będą w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff oraz w regatach KINDER Joy of moving Puchar Trenerów w klasie Optimist.

– To będzie wyjątkowa edycja, a zaangażowanie sponsora głównego PZŻ, PGE Polskiej Grupy Energetycznej pozwoliło nam na rozszerzenie formuły imprezy. To nie tylko rywalizacja na wodzie, ale też szereg atrakcji na brzegu. Po raz pierwszy w historii imprezy odbędą się też regaty wirtualne, do których zapraszamy żeglarzy z całego świata. PGE eGdynia Sailing Days będzie miał spektakularną oprawę dzięki współpracy z Polską Ligą Esportową, która finałową rozgrywkę będzie transmitowała na żywo. eSailing dynamicznie się rozwija, w wirtualnych regatach rywalizują setki tysięcy ludzi na całym świecie i dzięki temu z naszą imprezą mamy szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

Regaty PGE eGdynia Sailing Days zostaną rozegrane w dniach 8-10 lipca. Z kolei w dniach 21-24 lipca gdyńska Marina Yacht Park wypełni się jachtami żaglowymi, luksusowymi katamaranami i łodziami motorowymi. W tych dniach odbędzie się Polboat Yachting Festival, czyli wystawa polskiej branży jachtowej. To największa ekspozycja jachtów na wodzie w Polsce, na której pojawia się coraz więcej premier i wyjątkowych modeli jachtów. Podczas wydarzenia będzie można również spotkać się z przedstawicielami i producentami eksponowanych jachtów oraz z ciekawymi gośćmi specjalnymi festiwalu. Jest to też szansa na zapoznanie się z najnowszymi trendami i technologiami wykorzystywanymi w branży jachtowej.

– Swój udział zapowiedziały czołowe polskie stocznie m.in. Sunreef Yachts, Galeon, Cobrey, Northman, Parker, La Mare, Sportis oraz wiele młodych, ale niezwykle ciekawych m.in. Canna Boats, Mongird Yachts, D-Boat, Futuro Boats, a także prestiżowe marki zagraniczne np. Hanse, Dehler, Windy, Bayliner, Malibu, Saxdor. Spodziewanych jest kilkanaście premier. Dodatkowo odwiedzający będą mogli w tym roku wziąć udział w bezpłatnych rejsachjachtami żaglowymi i łodziami motorowymi – w ramach akcji #ZostańWodniakiem. Wstęp na wystawę jest bezpłatny – mówi Michał Bąk, Sekretarz Generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty.

Gdynia Sailing Days to również szereg atrakcji dla mieszkańców i turystów przygotowywanych we współpracy z Partnerami i Gdyńskim Centrum Sportu. Położenie obu gdyńskich marin jachtowych w samym centrum miasta stwarza możliwości do bezpośredniego uczestnictwa w imprezie i bliskiego kontaktu z żeglarstwem. Na plaży Gdynia Śródmieście stanie też specjalna strefa Kinder joy of Moving, w której na najmłodszych czekać będzie wiele rozrywek. 

– Gdynia Sailing Days to nie tylko okazja do sportowej rywalizacji i do spotkania się w szerokim żeglarskim gronie, ale nie do przecenienia jest walor edukacyjny tej imprezy. W Gdyni są znakomite warunki do tego, aby mieszkańcy i turyści zetknęli się z żeglarstwem w sposób bezpośredni, wręcz namacalny. W wielu miastach na świecie mariny położone są na obrzeżach, a w Gdyni obie gdyńskie mariny są w samym centrum. Żeglarstwo to piękny sport i warto go pokazywać tym, którzy jeszcze nie mieli okazji go poznać. Zapraszam wszystkich do Gdyni  mówi Aleksandra Melzacka, olimpijska z Tokio w klasie 49erFX i Ambasadorka Gdynia Sailing Days. 

Festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days na stałe już wpisał się w kalendarz, ale i w krajobraz miasta Gdynia, które od początku aktywnie uczestniczy w organizacji imprezy. Będzie to już 23. edycja imprezy, która uczyniła Gdynię jednym z ważniejszych żeglarskich ośrodków w basenie morza Bałtyckiego.

 Po dwóch latach organizacji imprezy w warunkach pandemicznych ograniczeń, w tym roku na szczęście mocniej możemy otworzyć się na mieszkańców i turystów. Nie zapominamy oczywiście, że pandemia nie minęła, ale zniesienie ograniczeń daje nam dużo więcej możliwości. Od zawsze było bowiem tak, że Gdynia Sailing Days to święto nie tylko dla żeglarskiej społeczności, ale też okazja do promocji żeglarstwa wśród ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży, które z tym sportem jeszcze nie miały kontaktu. Gdynia Sailing Days to pełne spektrum żeglarstwa regatowego, na starcie zobaczymy wielu znakomitych żeglarzy z Polski i zagranicy, będzie też sporo żeglarskiej młodzieży. Już nie mogę doczekać się widoku setek żagli na Zatoce Gdańskiej. Zapraszam wszystkich do Gdyni  mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Program Gdynia Sailing Days 

08-10.07 PGE eGdynia Sailing Days i PGE Superpuchar PLE

09-10.07 Polska Liga Żeglarska – Ekstraklasa 

11-13.07 Puchar Miasta Gdyni kl. ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7 

11-13.07 Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych OSF 

14-15.07 Mistrzostwa Polski w Sprincie kl. OPT, 29er, OSF 

15-17.07 Euro Cup kl. FD 

16-17.07 Puchar GSD kl. Micro, Delphia 24OD, N450, F 

16-17.07 Puchar GSD kl. A-Class, Nacra 15, HC16, Formuła Open 

16-17.07 Polska Liga Żeglarska – 1 Liga 

16-19.07 Euro Cup kl. 29 

16-19.07 Mistrzostwa Polski kl. 49, 49FX 

20-22.07 KINDER Joy of moving Puchar Trenerów

21-24.07 Polboat Yachting Festival 

22-24.07 Otwarte Mistrzostwa Polski kl. RS21, Star 

23-24.07 IQF Cup kl. IQF

Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny) oraz PGE Polską Grupą Energetyczną (Partner Główny).

Sponsorzy wydarzenia:

Ghelamco Poland, Zarząd Morski Portu Gdynia (Port Gdynia)

Partnerzy wydarzenia:

Bank Pekao, STU ERGO Hestia, Polski Holding Nieruchomości, Marina Yacht Park, Garmin, Polska, Olga Gill-Sobota Morwa (Ball), Blue Media, Polska Liga Esportowa, Zakład Porcelany Stołowej Lubiana, Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku, Chocian Sailing, Artex Artur Jarząbek (Rooster Sailing), ClickMeeting, Texet Poland, KINDER Joy of moving, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk, Pomorski Związek Żeglarski, Polska Liga Żeglarska, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych: Polboat,

Partner Technologiczny: Orange Polska

Patroni Medialni: 

Wirtualna Polska, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Anywhere, Żeglarski.info, nowezagle.pl, Trójmiasto.pl, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk.

Patroni honorowi wydarzenia: 

Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Kontakt dla mediów:

Jakub Jakubowski, tel.: +48 500 215 111, e-mail: j.jakubowski@pya.org.pl

Karolina Sołtaniuk, tel.: +48 694 740 278, e-mail: k.soltaniuk@pya.org.pl