RAND Boats, to duńska firma rodzinna, produkująca luksusowe jachty i łodzie motorowe. Ma swoją siedzibę w Kopenhadze, ale produkuje je poza Danią. Niedawno uruchomiony został zakład wytwarzający łodzie w Splicie w Chorwacji. I tam też zostaliśmy zaproszeni przez stocznię na testy w ramach konkursu Best of Boats Award 2022. W finale RAND 22 Source został ogłoszony zwycięzcą tegorocznej edycji w kategorii Best for Fun (Najlepszy do zabawy).

W czwartkowy wieczór, 24 listopada 2022 r. pierwszego dnia targów BOAT & FUN w Berlinie odbyła się ceremonia wręczenia nagrody Best of Boats Award 2022. W najpopularniejszej kategorii jachtów motorowych, Best for Fun (Najlepszy dla Zabawy), zwyciężył duński Rand 22 Source, produkowany… w chorwackim Splicie.

Wyróżnienia powędrowały do ​​łodzi motorowych z gamy modeli sezonu 2022, które zwyciężyły po głosowaniu poprzedzonym szeroko zakrojonymi i dokładnymi testami przeprowadzanymi przez członków jury BOB.

Dokładność i zakres testów, jest podstawowym wyróżnikiem nagrody Best of Boats Award i stanowi znak jakości dla nominowanych jednostek. Zarówno w kraju, jak i za granicą, Best of Boats Award jest jedną z najbardziej pożądanych nagród w branży motorowodnej.

Rand 22 Source – walka o laury konkursu BOB Award

Przez cały jachtowy sezon 2022, w okresie od września 2021 do października 2022, 16 jurorów, którymi są redaktorzy naczelni i czołowi testerzy jachtowi z całej Europy i USA testowało najnowsze i najciekawsze jachty motorowe w różnych regionach świata.

Do konkursu kwalifikowane są tylko jachty przetestowane przez określoną liczbę członków jury. Tym samym nowe produkty, będące jeszcze w fazie planowania lub budowy nie mogą rywalizować o nagrodę Best of Boats.

Prezentacja zwycięzców odbyła się przed międzynarodową publicznością w Marshall Haus na berlińskich terenach wystawowych. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: Best for Beginners (Najlepszy dla Początkujących), Best for Travel (Najlepszy do Podróży), Best for Fun (Najlepszy dla Zabawy) i Best for Family (Najlepszy dla Rodziny). W kategorii Best for Future (Najlepszy dla Przyszłości) w tym roku nie przyznano nagrody. Przyznano Specjalne Wyróżnienie dla projektu, który ma potencjał zmiany stylu wypoczynku na wodzie.

Rand 22 Source – wygrywa w kategorii Best for Fun

Rand Source 22 z Danii zrobił największe wrażenie na jurorach BOB w kategorii Best for Fun.

Giacomo Giulietti, główny tester łodzi motorowych w Pressmare.it z Rzymu, tak powiedział o zwycięzcy: „Rand Source 22 zaimponował swoim superergonomicznym układem otwartego pokładu z pomysłowymi rozwiązaniami, idealnymi na jednodniowe wycieczki. Ta duńska łódź będzie również dostępna w wersji z napędem elektrycznym”.

W czwartkowy wieczór Oscar Rand, założyciel i dyrektor zarządzający Rand Boats, odebrał nagrodę, komentując: „To był nasz pierwszy raz, kiedy dostaliśmy się na krótką listę finalistów BOB i od razu udało nam się zabrać tę prestiżową nagrodę z nami, do domu. Jesteśmy niezwykle wdzięczni i bardzo zaszczyceni, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo mocną konkurencję w kategorii Best for Fun. Wspaniale jest móc spotkać się twarzą w twarz ze wszystkimi ekspertami branżowymi tutaj, w Berlinie”.

Rand 22 Source – uniwersalny bowrider

Rand 22 Source, to najmłodsza konstrukcja duńskiej stoczni, produkującej swoje łodzie w stoczni w Splicie na terenie Chorwacji. Jurorzy BOB Award mieli możliwość jej testowania jako pierwsi, bezpośrednio po zwodowaniu. 

Rand 22 Source to taki typowy bowrider, ale jednocześnie uniwersalna łódź motorowa, dobra zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych sterników. Dzięki wysokim wolnym burtom dobrze chroni załogę przed ewentualnym wypadnięciem, co jest szczególnie ważne podczas pływania z dziećmi. Dobre wrażenie robi możliwość dowolnej konfiguracji siedzeń i oparć w kokpicie dziobowym oraz rufowym, tworząc wedle potrzeby np. duże sunpady, materace pożądane do kąpieli słonecznych.

Fotele dla sternika i osoby obok mają specjalnie wyprofilowane boki, aby siedzących zabezpieczać przed ewentualnym zsunięciem się podczas szybkiej i dynamicznej jazdy po wodzie.

Dzięki możliwości przestawiania siedzeń i oparć, mamy bardzo wygodną przestrzeń bytową w trakcie biesiadowania przy wygodnym i eleganckim stoliku w kokpicie centralnym.

Rand 22 Source – wrażenia z pływania.

Rand 22 Source jest wyjątkowo przyjemną w prowadzeniu, bardzo dynamiczną jednostką motorową. Wyposażona w 200-konny zaburtowy silnik Mercury, była niezwykle żywa i czuła w prowadzeniu. Sterowało się nią „łatwo, lekko i przyjemnie”. 

Bez problemu w czasie około 27 s osiągnęliśmy prawie 42 w (przy 5300 obr./min). Maksymalna głośność na pokładzie osiągnęła wtedy 82 dB.

Najprzyjemniej było oczywiście podczas szybkości cruisingowej realizowanej przy 4000 obr./min. W cztery osoby na pokładzie płynęliśmy wtedy 30 w, a poziom hałasu osiągał 77 dB. Dodajmy, że równie dobrze wygląda jej dynamika. Do ślizgu potrzebowaliśmy zaledwie 5 s, a osiągnięcie maksymalnej prędkości od startu zatrzymanego zajęło 27 s.

Rand 22 Source – nasze wrażenia

Choć niektórym jego wnętrze mogło wydawać się na pierwszy rzut oka minimalistyczne, to jednak możemy go wyposażyć w co tylko potrzeba. Testowana jednostka była jednak pierwszym egzemplarzem, właściwie prototypem.

Jego najmocniejszą stroną jest elastyczność w konfiguracji układu siedzeń, bezpieczeństwo na pokładzie, dokładne wykonanie oraz dobre wrażenia z pływania.

Testowany i oceniany w konkursie Rand 22 Source wyposażony był w silnik zaburtowy, ale przygotowywany jest model z silnikiem stacjonarnym i przekładnią stern-drive, jak również z proekologicznym napędem elektrycznym. Ten ostatni będzie autorskim pomysłem, opracowanym przez własne biuro konstrukcyjne. 

Tekst i zdjęcia Stanisław Iwiński/Arek Rejs.

 

Autopromocja