Maciej Rutkowski (AZS Poznań) w najlepszy możliwy sposób rozpoczął batalię o obronę tytułu mistrza świata w zawodowym cyklu PWA World Tour Windsurfing. Polski windsurfer wygrał inauguracyjne zawody Pucharu Świata w slalomie rozegrane w Torbole na jeziorze Garda i objął oczywiście prowadzenie w tegorocznym rankingu PWA. 

– To były dla mnie chyba najtrudniejsze zawody w historii pod względem mentalnym. Po pierwsze dlatego, że po raz pierwszy w życiu startowałem w zawodach jako broniący tytułu mistrz świata. Po drugie, mieliśmy nienajlepszą pogodę, dużo czekania na wiatr, bardzo dużo zmiennych warunków, nieustanna rotacja w sprzęcie. Wyzwaniem było utrzymanie skupienia. Jestem przeszczęśliwy, że wszystko poszło po mojej myśli – mówi Maciej Rutkowski. 

Regaty PWA przebiegają w następujący sposób. Najpierw odbywają się serie eliminacyjne (drabinka) w 8-osobowych grupach. Czterech najlepszych z każdego wyścigu przechodzi dalej aż do 8-osobowego finału. Na jeziorze Garda odbyły się 4 serie eliminacyjne. 

– Po wygraniu drugiej eliminacji i kilku błędach głównych rywali wiedziałem, że kluczem będzie równe pływanie. Kilka startów miałem nienajlepszych, ale zawsze znajdowałem ten czy inny sposób, żeby znaleźć się w najściślejszej czołówce. W ostatnim wyścigu wystarczyłoby mi 4 miejsce do wygrania regat, ale po słabym starcie na pierwszej boi byłem 7! Całe szczęście mam już trochę doświadczenia i udało mi się przebić. Finiszowałem trzeci i zapewniłem sobie zwycięstwo w całych zawodach opisuje Maciej Rutkowski. 

Slalom to najbardziej ekstremalna odmiana windsurfingu. Zawodnicy ściągają się w krótkich wyścigach na trasie wyznaczonej przez znaki, które muszą opłynąć. Rywalizują bardzo blisko siebie, a na hydroskrzydłach pozwalających oderwać deskę od wody osiągają prędkości nawet 70 km/h. Nie brakuje tutaj spektakularnych kraks, kolizji. To bardzo widowiskowa konkurencja. PWA World Tour Windsurfing to cykl zawodów Pucharu Świata z udziałem najlepszych windsurferów świata w konkurencjach slalom, wave i freestyle. W ubiegłym roku mistrzem świata w slalomie został właśnie Maciej Rutkowski, który dokonał tego jako pierwszy Polak w historii. 

A już 18 maja Maciej weźmie udział w regatach Defi Wind. To największe na świecie zawody windsurfingowe, w których startuje ponad 1200 zawodników. W roku 2021 Maciej Rutkowski zajął w nich 2 miejsce, a rok temu był 10. Oprócz ścigania wśród zawodowców, Maciej jest także członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w olimpijskiej klasie iQFoil

Wyniki

https://tiny.pl/w3mpj

Materiał prasowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

Autopromocja