Marka Hylas jest synonimem jakości, wydajności, funkcjonalności i wartości. Pierwszy nowy Hylas H57 zadebiutował na międzynarodowych targach nautycznych w Fort Lauderdale w listopadzie 2020 r. Z przyjemnością przedstawiamy ten wysokiej klasy jacht do morskiej eksploracji w komforcie i bezpieczeństwie pod żaglami. 

Hylas H57 autorstwa światowej klasy projektanta Billa Dixona, to idealne połączenie klasycznego Hylasa, współczesnego wyglądu i najnowszej technologii w zakresie konstrukcji i projektowania.

Piękno, wygoda i bezpieczeństwo

Hylas H57 zachwyci nawet najbardziej zorientowanych na szczegóły żeglarzy. Piękna sylwetka i linia kadłuba, wygodne, obszerne pokłady, komfort i elegancja we wnętrzu. Wszystko to musi budzić zachwyt i chęć żeglowania w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Doskonałe przeszklenie części zamkniętych i super wyposażenie w najnowsze osiągnięcia techniki czy technologii morskiej, tylko dopełnia wspaniałą wizję jego głównego designera Billa Dixona. 

Od zintegrowanej platformy dziobowej z prowadnicami dla podwójnych kotwic, po opcjonalną zautomatyzowaną platformę na pawęży, ten jacht doskonale łączy formę i funkcjonalność od dziobu do rufy.

Dzięki układowi z 3 lub 4 kabinami, ten jacht zaspokoi potrzeby mieszkalne samego armatora lub w planowanych dłuższych rejsach z przyjaciółmi i rodziną. Zaprojektowany przede wszystkim z myślą o łatwej obsłudze przez parę właścicielską i pasującym do ich nowoczesnego stylu życia podczas rejsu, pozostaje wierny podstawowej zasadzie marki Hylas, jaką jest bezpieczna żegluga oceaniczna w komforcie i bezpieczeństwie.

Nowoczesność w każdym calu

Bill Dixon wprowadził do serii Hylas w tym modelu wiele ulepszeń konstrukcyjnych.

„Bliźniacze sterówki i takielunkiem z samohalsującym fokiem sprawiają, że Hylas H57 jest łatwy w żeglowaniu w każdych warunkach” – powiedziała dyrektor Hylas Yachts Peggy Huang. „Komfort w drodze został poprawiony dzięki designerskiemu hardtopowi i zintegrowanej przedniej szybie. Opcjonalna markiza wysuwana nad pokładem rufowym również zapewnia zupełnie nowy poziom relaksu, jeśli chodzi o komfort „apres sail” przy kei. Aby przedłużyć sezony i podczas dłuższych przejazdów, z twardego dachu rozciąga się opcjonalna obudowa steru, wspierana przez ramę z włókna węgloweg. To ochrona na każdą pogodę, w każdych warunkach i przez cały rok. Inne cechy, których oczekujemy od Hylasa, takie jak jakość wykonania, zdolność do pokonywania oceanów i korzyści, jakie środkowy kokpit wnosi do przestrzeni życiowej, pozostają nienaruszone ”.

W uznaniu tego innowacyjnego projektu i jakości wykonania nowy Hylas H57 otrzymał nagrodę Best New Yacht Development przyznawaną przez Yacht Building Association of Taiwan.

Ulepszenia i wyposażenie

Pierwszy nowy Hylas H57 ma wiele opcji i ulepszeń. Aby łódź była bezpieczna i samowystarczalna, jednocześnie oferując maksymalny komfort, kadłub nr 1 został wyposażony w technologię nowej generacji. Są to: Raymarine’s Augmented Reality System, a także w najnowocześniejsze kamery termowizyjne FLIR zamontowane w krytycznych obszarach. Kamery podłączone zostały do sieci wewnętrznej i obrazy z nich mogą być zintegrowane z zewnętrznymi systemami elektronicznych map i nawigacji. 

Sieć wyświetla również dane NMEA z alternatora Volvo Penta D150, a także z generatora Northern Lights 9 kW. Autopilot, pogoda, instrumenty i nowy system rozrywki z serii Fusion RS 770 Apollo są również do niej połączone. Wszystkie systemy w sieci mogą być wyświetlane i / lub sterowane z dowolnego z 3 wyświetlaczy wielofunkcyjnych Axiom 16XL przy sterze lub we wnętrzu w kąciku nawigacyjnym. Mogą także być obsługiwane zdalnie za pośrednictwem aplikacji na iPhonie lub iPadzie.

Ekologiczna elektrownia

W sercu pierwszego modelu Hylas H57, Xantrex zaprojektował akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy o dużej pojemności i system ładowania wraz z 1200 W nowych niskoprofilowych paneli słonecznych, które można łatwo zamontować na twardym dachu.

Baterie litowe Xantrex i system ładowania w energię słoneczną zostały zaprojektowane przez inżynierów Xantrex tak, aby pomieścić niezwykle wydajny system HVAC TMD Thermodynamica Inverter. Umożliwia to pracę klimatyzacji i ogrzewania przez ponad 12 godzin, bez konieczności doładowywania z generatora.

Kolejne ułatwienia w długiej żegludze morskiej, to specjalne systemy oczyszczania wody szarej, wysokowydajne podgrzewacze wody z serii Torrid Marine Explorer. Mogą one być zasilane z baterii litowych DC lub bezpośrednio z baterii słonecznej. Filtr do wody słodkiej Seagull IV X-1F pomaga utrzymać doskonały smak wody pitnej.

Dodatkowe uwagi projektanta

David Crafa zidentyfikował najciekawsze udoskonalenie H57 w trzech kategoriach: osiągi, komfort i wyposażenie nawigacyjne. Przedstawił dodatkowe komentarze na temat tych trzech głównych kategorii.

Wydajność – „Wytrzymałość i super cienki materiał żagli 3Di firmy North pomogą w długowieczności Hylasa H57 i sprawią, że systemy rolerów będą jeszcze bardziej niezawodne. Szybkość i osiągi są ważne nie tylko dla zawodników, ale i dla mniej wymagających żeglarzy amatorów”

Komfort – „Wysokowydajny akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy Xantrex i system ładowania wraz z 1200 W nowych niskoprofilowych paneli słonecznych, pozwolą na pracę klimatyzacji i ogrzewania przez ponad 12 godzin, bez konieczności ładowania. Niezakłócony sen na kotwicy bez działającego generatora to coś, co naprawdę lubimy”.

Nawigacja – „System rzeczywistości rozszerzonej Raymarine, a także najnowocześniejsze kamery termowizyjne FLIR są montowane w krytycznych obszarach. Dane te, oprócz wszystkich innych systemów w sieci, mogą być wyświetlane i / lub kontrolowane z dowolnego z 3 wyświetlaczy wielofunkcyjnych Axiom 16XL. Możemy nawet tworzyć kopie lustrzane tych ekranów przez Bluetooth na urządzeniach osobistych i telewizorach”.

Dane techniczne 

Hylas H57

długość kadłuba17,328 m
szerokość5,20 m
Zanurzenie maksymalne (długi kil)2,50 m
wyporność29 t
powierzchnia żagli głównych152 m²
Zbiornik na paliwo999 l
zbiornik na wodę901 l
silnik stacjonarny Volvo Penta150 KM
projektantBill Dixon

Więcej https://www.hylasyachts.com

Pamiętajmy, że żeglowanie na takim jachcie wymaga posiadania odpowiednich patentów żeglarskich. O zasadach zdobywania i uprawnieniach wynikających z ich posiadania możecie dowiedzieć się z naszych artykułów. 

Poradnik – Patent Żeglarski, czyli prawo jazdy na żaglówkę (czytaj dalej).

Tekst na podstawie materiałów prasowych, zdjęcia materiały prasowe/Abner Kingman/Bill Black

 

Autopromocja