Bayliner przedstawia publicznie w Europie, swoją najnowszą konstrukcję z niezwykle popularnej serii Element, model M19. Mieliśmy możliwość jako jedni z pierwszych testować prototypowy egzemplarz wykonany w nowym zakładzie Brunswick Boat Group w Portugalii. W pięknej scenerii jeziora Lemańskiego, z dużą przyjemnością sprawdziliśmy jego walory nautyczne.

Najnowszy Bayliner M19 uzupełnia serię Element, składającą się z modeli M15, M17 i M21. Ten ostatni jest jednak dostępny jedynie na rynku amerykańskim.

Bayliner będzie produkowany w nowej stoczni w Portugalii, którą Brunswick zakupił na potrzeby produkcyjne dla swoich łodzi motorowych. Dużym ułatwieniem logistyki będzie możliwość produkowania łodzi od przysłowiowego „A do Z”, od laminatów, poprzez wszystkie elementy wykończenia, aż do ostatecznego montażu.

Bayliner Element M19 – zabudowa

Bayliner M19 to klasyczny bowrider, z bardzo szerokim kadłubem, o charakterystycznym kształcie odwróconej litery „W”. Patrząc na niego z daleka wydaje się być rodzajem małego trimarana Jednak po dokładnym obejrzeniu widzimy, że jest to monohul o ciekawym kształcie dna.

Bayliner Element M19 – wnętrze

Jedną z największych zalet nowego Baylinera M19 jest niesłychanie obszerne wnętrze. Na tej małej motorówce bezpiecznie i wygodnie można pływać w 8 osób załogi. W USA nawet w 9!

Wielką zaletą jest też duża elastyczność w tworzeniu wielozadaniowej funkcjonalności wnętrza. Możemy np. stworzyć przestrzeń do kąpieli słonecznych i wypoczynku od dziobu do rufy, dzięki oryginalnym patentom pozwalającym na pomysłowe składanie czy też przestawianie ruchomych elementów wyposażenia. Tak samo wykorzystujemy tę możliwość, gdy chcemy biesiadować na łódce. Miejsca wystarczy do przyjemnej zabawy dla całej załogi.

Imponująca jest liczba różnych schowków i bakist, w których zmieścimy cały ruchomy osprzęt, a także narty wodne czy wakeboarda.

Bayliner Element M19 – testujemy 

Testowany Bayliner M19 był wyposażony w największy dopuszczalny silnik zaburtowy, Mercury 115 KM. Ale myślę, że dla początkujących wystarczy mniejszy o mocy 80 KM. 

Walory nautyczne, to kolejna pozytywna cecha Baylinera Elementa. Jego charakterystycznie „wytłoczony” w części podwodnej kadłub, zapewnia niesamowitą „przyczepność” do wody. Łódka jest niesłychanie skrętna, ale nawet w najciaśniejszych zakrętach prawie się nie przechyla. Można poczuć się bezpiecznie i wygodnie w najbardziej dynamicznych manewrach i przy pełnej szybkości. Doskonale słucha steru i manewruje zarówno w jeździe na wprost, jak i w ciasnych manewrach portowych. 

Bayliner M19 jest bardzo dynamiczną jednostką. Do ślizgu potrzebowaliśmy niecałych 4 s, a osiągnięcie szybkości maksymalnej około 31,5 w zajęło nam niecałe 20 s.

Najważniejsze w tym wszystkim było to, że wcale nie było przy tym głośno na łodzi. Na maksymalnych obrotach zmierzyliśmy zaledwie 80 dB we wnętrzu łodzi.

Muszę przyznać, że w trakcie naszych testów mieliśmy naprawdę dużą przyjemność pływania.

Bayliner Element M19 – podsumowanie i ocena

W naszej ocenie nowy Bayliner Element M19 zasługuje na wysoką ocenę. Doskonale nadaje się zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych szukających przyjemnej zabawy na wodzie w gronie przyjaciół lub rodziny. Myślę, że równie dobrze sprawdzi się jako łódka dla wędkarzy. Tego typu konstrukcje (i z takim przeznaczeniem) są najbardziej popularnymi jednostkami na wielkim rynku amerykańskim. Równie dobrze można ją zaproponować na nasze wewnętrze akweny.

Na zakończenie dodam jeszcze jedną rzecz. Kiedyś baylinery nie miały najlepszej prasy i w opinii wielu fachowców uchodziły za tzw. markę „cheap”. Te współczesne, w niczym nie odbiegają od standardów rynkowych, a przy tym ciągle zachowują konkurencyjną cenę.

Nasze oceny są oczywiście subiektywnym spojrzeniem, choć popartym próbami nawodnymi i wieloletnim doświadczeniem. Jako członek jury prestiżowego konkursu Best of Boats Award, z czystym sumieniem mogę Baylinera Element M19 zarekomendować do jego kolejnej edycji.

Bayliner Element M19

Dane techniczne

Długość5,79 m
Szerokość2,29 m
Masa (ze standardowym silnikiem)1088 kg
Zanurzenie0,64 m
Zbiornik paliwa68 l
Maks. liczba załogi9 (US)/ 8 (CE)
Maks. masa załogi600 kg
Kategoria CEC
Maksymalna moc silnikaOutboard 115 KM 
ProducentBayliner, Brunswick Boat Group, 
Websitehttps://www.bayliner.comhttps://wiszniewskiboat.pl 

Tekst Stanisław Iwiński. Zdjęcia i video Arek Rejs/Stanisław Iwiński

 

Autopromocja