Znakomicie zaprezentowali się polscy motorowodniacy podczas 3. eliminacji mistrzostw świata Hydro GP, która w miniony weekend odbyła się  w Żninie (29-30 czerwca). Henryk Synoracki został Wicemistrzem Świata w Formule 125, sięgając po swój 39 medal w karierze! W Formule 500 rywali zdeklasował Marcin Zieliński. Szczecinianin wygrał zawody na Jeziorze Żnińskim Małym i umocnił się na pozycji lidera MŚ.

Zawody w Żninie były ostatnią tegoroczną rundą mistrzostw świata dla Formuły 125 i Formuły 250. Po weekendach wyścigowych w czeskich Jedovnicach (18-19 maja) i włoskim Boretto (8-9 czerwca) na prowizorycznym podium był Henryk Synoracki, który zajmował drugie miejsce. Tyle samo punktów zgromadził Brytyjczyk Thomas Mantripp, a niewielką stratę miał czwarty w „generalce” Bułgar Viktor Lyubenov, który tracił do Polaka i Anglika zaledwie 6 punktów. Pewnym liderem był natomiast niepokonany Włoch Mattia Calzolari.

Synoracki w Żninie wystartował nową łódką, którą przed zawodami testował na akwenie w Trzciance. – Podczas treningów sprzęt spisywał się bardzo dobrze. Jednak tutaj w Żninie nie jestem do końca zadowolony z osiąganych czasów. Zresztą treningi to zupełnie coś innego niż zawody – tłumaczył reprezentant Polski. Pierwszy sobotni bieg utytułowany Polak zakończył na szóstej pozycji. W drugim, który został rozegrany tego samego dnia, był czwarty. I na tym ściganie w Żninie się zakończyło. Sędziowie musieli odwołać niedzielną część zawodów z powodu zbyt silnego wiatru. Po zsumowaniu punktów z trzech eliminacji Polak znalazł się na drugim miejscu i w ten sposób wywalczył swój 39 medal imprezy mistrzowskiej w karierze.  Mistrzem Świata został Włoch Calzolari, a na najniższym stopniu podium stanął Bułgar Lyubenov.

Medaliści MŚ Formuły 125

1. Mattia Calzolari (Włochy) 60 punktów
2. Henryk Synoracki (Polska, PKM LOK) 45
3. Viktor Lyubenov (Bułgaria) 43

MŚ F125 rywalizowali jeszcze dwaj Polacy. Michał Kausa zajął ostatecznie trzynaste miejsce, a Aleksander Goliński zakończył sezon bez punktów.

Podczas zawodów w Żninie znakomicie spisywał się Marcin Zieliński, który broni tytułu Mistrza Świata w Formule 500. Przypomnijmy, że w tym sezonie reprezentant Polski triumfował już w Czechach i we Włoszech. Na Jeziorze Żnińskim Małym motorowodniak ze Szczecina był poza zasięgiem rywali. Wygrał oba wyścigi, a jego przewaga na mecie nad drugim zawodnikiem, Słowakiem Henczem, dochodziła do 20 sekund. Niezły start ma też za sobą drugi z Polaków, który ściga się w MŚ bolidem F500. Cezary Strumnik zajął w tej eliminacji piąte miejsce. Ostateczne rozstrzygnięcia w Formule 500 zapadną dopiero jesienią. Czwarte eliminacje czempionatu odbędą się 5 października w Niemczech.

Po zakończeniu zawodów odbyła się jeszcze jedna ceremonia medalowa. Była to bowiem ostatnia runda tegorocznych MŚ w Formule 250. Złoty medal wywalczył reprezentant Włoch Massimiliano Cremona, srebrny Anglik Wayne Turner, a brązowy Niemiec Ingo Hepner. Na ósmej pozycji znalazł się Sebastian Kęciński.

Uzupełnieniem mistrzowskiego weekendu wyścigowego w Żninie była też bardzo ciekawa rywalizacja w międzynarodowych motorowodnych MP. Zawodnicy ścigali się w klasach GT30, OSY400 i P-750. Pełne wyniki dostępne są tutaj: https://motorboatresults.pl/

Materiał prasowy Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.