Na ostatnich targach Salone Nautico w Genui odbyła się premiera nowego silnika Suzuki. Jest to zaburtowy DF250AUN V6, o mocy 250 koni mechanicznych. Silnik już jest dostępny także w Polsce. Trwa wyścig najważniejszych producentów napędów zaburtowych w walce o klienta na rynku, który rośnie z każdym rokiem.

Nowy silnik powstał z myślą o mniejszych łodziach sportowych, rekreacyjnych i do pływania na płytkich wodach, co może zainteresować motorowodniaków korzystających z naszych śródlądowych szlaków wodnych.

Nowa 6-cylindrowa jednostka (V-6, pojemność 4 l) pozwala na osiągnięcie dużej prędkości i charakteryzuje się doskonałą dynamiką, a więc gwarantuje szybką zmianę łowiska, a w codziennej rekreacji zapewni moc wrażeń większą niż standardowy silnik o mocy 250 KM.

Suzuki Kuro – krótki opis 

Konstrukcyjnie nowy model DF250AUN powstał na bazie sprawdzonej jednostki DF250AP. Inżynierowie z Hamamatsu zmienili m.in. wałek rozrządu oraz moduł zapłonowy ECM.

Przeróbki objęły także pokrywę silnika, górne mocowanie do pawęży oraz tzw. spodzinę.

Osłona silnika ma inny kształt, inne wloty powietrza i wyjątkowy kolor. Nowy silnik Suzuki, jest czarny-matowy, oznaczony logotypem „Kuro”, co znaczy “głęboka czerń”.

Przekładnia silnika bazuje na rozwiązaniach technicznych modelu DF250S, który nie był dostępny na naszym rynku.

Przeprojektowana obudowa przekładni w przedniej części oraz kształt i umiejscowienie wlotów wody chłodzącej, dopasowano do warunków, w których silnik będzie wykorzystywany, czyli pracy przy większych prędkościach oraz dla zmniejszenia kawitacji. Dodatkowo, asymetryczny kształt w dolnej części spodziny, gwarantuje lepszą stabilność kursową jednostki.

Suzuki Kuro – nowoczesne rozwiązania

Poza wprowadzonymi zmianami, w “Kuro” zastosowano wszystkie, sprawdzone na innych silnikach Suzuki, nowości. DF250AUN wyposażony jest w elektroniczny system Drive-by-Wire, czyli elektroniczne połączenie manetki z silnikiem. Jest też Lean Burn Control System, który stale dobiera najlepszą mieszankę paliwo/powietrze, w zależności od warunków żeglugi, co znacznie obniża zużycie paliwa. Kuro wyposażony jest też, w doskonale działający system bezkluczykowego uruchamiania silnika, który jest nie tylko wygodny, ale dodatkowo zabezpiecza silnik przed kradzieżą.

Suzuki Kuro 

Dane techniczne

Waga289 kg
Zalecana wysokość pawęży635 mm
Liczba zaworów/głowica24/DOHC
Układ zasilania w paliwoElektroniczny wtrysk
Liczba cylindrówV6
Pojemność skokowa4028 cm3
Moc maksymalna250 KM
Stopień sprężania9,5:1
Maksymalne obroty6300 rpm
Alternator12V 54A
Przełożenie2,08:1
Zalecane paliwoRON94

Nowy Suzuki DF250AUN Kuro będzie dostępny wyłącznie z kolumną X, w oferowanej cenie od 105 tys. PLN.

Tekst Arek Rejs, zdjęcia Stanisław Iwiński/materiały firmowe.

 

Autopromocja