Absolute Navetta 64 to kolejny jacht, który udało się przetestować podczas jesiennego, pandemicznego tournee między Włochami i Francją. Jacht zdobył I miejsce w kategorii Best for Travel w prestiżowym konkursie BOB Award 2020.

Również, w przypadku testu tego jachtu, musiałem zmienić jego termin i dopasować do zmian rozkładu i tak ograniczonej liczby połączeń lotniczych. Zadanie zakończyło się sukcesem i bez najmniejszych wyrzutów mogę powiedzieć, że warto było się pogimnastykować, aby na żywo zobaczyć, co oferuje Navetta 64.

Design i zabudowa

Absolute Navetta 64 ma 19,63 m (64’5”) długości, ale po jej zwiedzeniu każdy przyznaje, że jest to znacznie większy jacht. Wrażenie to potęgują ogromne okna we wszystkich kabinach. Na jachcie są 2 kabiny gościnne, kabina armatorska i kabina dla załogi. Wszystkie mają osobne toalety i prysznic. Kabina VIP, z szerokim dwuosobowym łóżkiem ulokowana na lewej burcie, może robić wrażenie, ale dopiero umieszczona w części dziobowej kabina armatorska jest tą, na którą zamieniłbym moją domową sypialnię. Duże okna w burtach wypełniają ją naturalnym światłem i zapewniają doskonałe widoki. Dziób łodzi zajmuje toaleta i prysznic, dzięki czemu, niemal nie widać skosu, typowego dla dziobowych kabin armatorskich.

Oczywiście, na Navettcie nie brakuje wypoczynkowych przestrzeni na otwartym pokładzie. Poza dużym kokpitem i ogromnym flybridgem, jest jeszcze wygodny kokpit dziobowy z materacem słonecznym i stołem, otoczonym wygodną kanapą.

Na koniec zostawiłem wisienkę na torcie, jaką jest Beach Club na rufie.

To nie tylko duża, opuszczana hydraulicznie platforma kąpielowa. Na rufie Navetty 64 mamy dwuosobową kabinę, zamykaną całkowicie wodoszczelnymi, przesuwanymi, szklanymi drzwiami. To rozwiązanie już spodobało mi się podczas prezentacji projektu tej łodzi, na targach w Dusseldorfie. Byłem bardzo ciekaw, jak będzie wyglądało w rzeczywistości? Wygląda lepiej niż na rysunkach!

Wrażenia z pływania

Testowana Navetta 64 napędzana był dwoma silnikami Volvo Penta D13-IPS1350, o mocy 1000 KM każdy. Maksymalna prędkość z jaką popłynęliśmy wynosiła 27,3 węzła, ale spalanie osiągnęło poziom 370 l/h.

W założeniu ten jacht został zbudowany z myślą o wolnym, relaksującym pływaniu. Wystarczy zmniejszyć prędkość do 10 węzłów, a spalanie spada do zaledwie 64 l/h!

Hasłem promującym Absolute Navetta 64 jest: “Odkrywajcie nowe granice, nigdy nie czując, że jesteście daleko od domu”. Sprawdziłem i w pełni zgadzam się z tym hasłem. Wracając z testu, leżałem na wygodnym materacu, na flybridgu. Byliśmy w Varazze, we Włoszech, podczas szalejącej pandemii, a ja czułem się nawet lepiej niż w domu…!

Absolute Navetta 64

Dane techniczne

Długość19,63 m
Szerokość5,52 m
Zbiorniki wody910 l
Zbiorniki paliwa3600 l
Maksymalna liczba załogi16
Kategoria CEB
Opcje silników2 x Volvo Penta D13-IPS1200, 900 KM2 x Volvo Penta D13-IPS1350, 1000 KM

Tekst Arek Rejs, zdjęcia materiały prasowe stoczni

 

Autopromocja