Pomimo wszechobecnej pandemii i związanych z nią restrykcjom obowiązującym w wielu krajach, Beneteau jak co roku zorganizowała testy dziennikarskie w hiszpańskim porcie La Ginesta koło Barcelony.  

Odwoływanie kolejnych imprez targowych zupełnie dezorganizuje plany promocyjne wszystkich producentów na rynku nautycznym. To samo niestety, dotyka większości imprez dla dziennikarzy, na których mamy możliwość sprawdzenia w praktyce nowych czy też już znanych modeli, proponowanych przez poszczególne stocznie. Jak na ironię, to wszystko dotyka nas w czasie niezwykłego boomu na wszelkiego rodzaju jednostki pływające. W tej sytuacji na uwagę i podziękowanie zasługuje determinacja największej firmy produkcyjnej Europy Beneteau, która podjęła się zaproszenia i udostępnienia dziennikarzom z całego świata swoje nowe konstrukcje przewidziane do wejścia na rynek w sezonie 2021.

Nowości żaglowe 

Gospodarze przygotowali dwie nowiutkie konstrukcje żaglowe. Obie bardzo spodobały się praktycznie wszystkim jurnalistom przybyłym na zaproszenie stoczni. Dopisały także warunki wietrzne, więc mieliśmy sporo radości w testowaniu i próbowaniu jachtów żaglowych Beneteau. Modele różniły się między sobą przeznaczeniem, designem i chyba tylko zabudowa wnętrza najbardziej je zbliżała.

Oceanis Yacht 54 przeznaczony jest dla bardziej wymagających i szukających na wodzie szans na ściganie się w regatach. Elegancki i smukły, już na pierwszy rzut oka sprawiał wrażenie łodzi o sportowym zacięciu.

Oceanis 40.1 dla odmiany to raczej jednostka do wygodnej eksploracji wodnej z rodziną lub przyjaciółmi. Przyznać muszę, że to jednak ten mniejszy zaskarbił sobie moją większą sympatię. Szczególnie za ergonomię wnętrza i wykończenie.

Nowe motorówki

Tym razem mieliśmy do potrzeb testowych 4 konstrukcje motorowe. Dwie z nich były absolutnymi nowościami: Flyer 9 Sundeck i Gran Turismo 36, natomiast Anatares 11 i Gran Turismo 32 miały swoją premierę wcześniej. Obydwie nowości będą brane pod uwagę i niejako otwierają listę jachtów motorowych zgłoszonych do następnej edycji BOB Award 2021. Muszę dodać, że wszystkie testowane modele zdobyły uznanie i spodobały się zarówno mnie, jak mi moim kolegom z innych krajów. Zdecydowanie widać, że i w naszej nautycznej branży rozwój techniki, technologi oraz stosowanych materiałów czy elementów wyposażenie robi kolosalne postępy z roku na rok. 

Testowane przez nas konstrukcje będziemy szczegółowo prezentować w oddzielnych publikacjach na stronach Yachtsmen.eu.

Flyer 9 Sundeck

Tekst Stanisław Iwiński, zdjęcia materiały firmowe stoczni/photo Jérome Kélagopian