W latach 50. ubiegłego wieku, narodziły się we Włoszech dwa kultowe pojazdy. Pierwszym był samochód Fiat 500, drugim motorówka Riva Aqurama. Oba zrewolucjonizowały rynki w swoich kategoriach.      

Tekst Stanisław Iwiński, zdjęcia mat. Firmowe 

Moda na „reintrodukcję” kultowych modeli to specjalność wielu producentów samochodów. Jednym z najbardziej udanych przykładów jest Fiat 500, zdobywca tytułu Samochód Roku 2008. To następca słynnego Cinquecento, sprawcy motoryzacyjnego boomu w Italii, w latach 50. ubiegłego wieku. Podobne znaczenie dla włoskiej gospodarki, miało wypuszczenie na rynek motorówki Riva Aquarama, która stała się tym samym co mały Fiat, ale dla fanów sportów wodnych.

Kultowe dzieci

Po 60.latach od tego sukcesu rynkowego, zarządy obu słynnych marek postanowiły wspólnie zawalczyć o serca i kieszenie przywiązanych do tradycji klientów. W ostatnich dniach czerwca 2016 r., w siedzibie stoczni Riva w Sarnico odbyła się prezentacja wspólnego przedsięwzięcia. Była nim limitowana wersja samochodu Fiat 500 Riva, reklamowanego jako najmniejszy tender lądowy oraz motorówki Riva Aquarama, przez analogię nazwaną pływającym „cinquecento”.

Wspólny design

Słynny włoski „maluch” uzyskał z tej okazji luksusowe dodatki i wykończenie spotykane dotąd tylko w rivach. Na potrzeby ekskluzywnej serii opracowana została nowa deska rozdzielcza wykonywana z mahoniu i inkrustowana drewnem klonowym. Wszystko w nim ma nawiązywać do kultowych jachtów z Sarnico. Od wspomnianych dodatków drewnianych, których jest oczywiście więcej (fragment kierownicy, specjalne listwy, itp.), do ekskluzywnego koloru niebieskiego „sera”, opracowanego tylko i wyłącznie dla tej serii. Nawiązuje on bezpośrednio do koloru flagowego modelu włoskiego producenta jachtowego. Nawet 16 calowe felgi z lekkich stopów mają wstawki z tej samej barwy. Dla podkreślenia związku dwóch najbardziej znanych ikon włoskiego przemysłu motoryzacyjnego, w Fiacie 500 Riva, jako jedynym w gamie produkcyjnej, logo własne ustępuje miejsca logu innej legendy. Czyż nie pięknie się prezentuje jako np. lądowy tender jachtowy?