Absolute 60 Fly był już wcześniej przez nas prezentowany jako zapowiedź nowości z włoskiej stoczni Absolute Yachts. Jego oficjalna premiera przewidziana jest podczas Cannes Yachting Festival we wrześniu 2021 roku. My zostaliśmy zaproszeni jako jedni z pierwszych dziennikarzy na morskie testy zarezerwowane dla prasy w czerwcu w Marina di VarazzeNasz wyjazd okazał się być wartym „zachodu” i dostarczył nam wspaniałych wrażeń.

Absolute 60 Fly już w założeniach projektowych pomyślany został jako jacht, który ma zrewolucjonizować myślenie koncepcyjne budowy jachtów motorowych. Całkowicie nowe rozwiązania uzyskały np.: kajuta armatorska na dziobie czy taras w kokpicie rufowym, wolne od jakichkolwiek zamocowanych elementów mebli. Wszystko na jachcie podporządkowane jest dwóm podstawowym zasadom: elegancki design musi spotykać się z ergonomią, wygoda i bezpieczeństwem na pokładzie. Możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że udało się to zrobić stoczni w sposób znakomity. „The Absolute Prisma”, bo taką nazwę przewidziano dla niego, jest jachtem formalnie o długości 60 stóp, ale zabudową i przestrzenią na pokładach dorównuje konkurencji dłuższej nawet o 5 stóp.  

Absolute 60 FLY – oryginalny design

Patrząc na niego z boku można się doszukać rozwiązań z innych modeli, ale jednocześnie jego linie zewnętrzne, lekkie i ażurowe elementy wykończenia, nadają jego sylwetce wyjątkową lekkość, a patrzącemu na niego prawdziwa „radość dla oka”. Autorzy projektu postanowili pójść dalej, jak najbliżej dla wymagań klientów. Po raz chyba pierwszy na otwartych przestrzeniach na flybridge’u czy pokładzie centralnym praktycznie nie ma stałych elementów, można je zagospodarować według gustów armatora.

Absolute 60 FLY – pokład główny i flybridge

Zasadnicze życie armatora, gości i załogi odbywa się na pokładzie głównym oraz flybridge’u. Szczególnie polecamy ten ostatni, oczywiście w trakcie pływania przy dobrej słonecznej pogodzie. Znajdziemy na nim wszystko co potrzeba do relaksu oraz przyjemności żeglugi po morzu. W tylnej części mamy duży taras, na którym zmieści się nawet kilka leżaków (konfigurowanych dowolnie w zależności od położenia słońca). Dale jest prawdziwy salon na otwartym powietrzu z kuchnią, jadalnią i miejscem do biesiadowania. W części przedniej znajduje się oczywiście nowoczesna sterówka z odpowiednim wyposażeniem kontrolno-pomiarowym na konsoli oraz wygodną kanapa dla sternika i załogi. Obok sterówki przewidziano kolejną przestrzeń wypoczynkową z miejscem do opalania i możliwością słuchania muzyki. Flybridge zaprojektowany został w eleganckim designie, zarówno pod względem linii wzorniczych, kontrastom kolorystycznym i wyrafinowanemu wykończeniu.

Ten sam styl i zasada zabudowy, dominuje również na pokładzie głównym. Podzielony on został jakby na cztery części.

Najpierw duża i szeroka platforma rufowa, z której mamy wejście do kabiny skipperskiej, wyposażonej we własną łazienkę.

Dalej po symetrycznych zejściówka wchodzimy do otwartego kokpitu rufowego, całkowicie zadaszonego, przeznaczonego do relaksu.  

Prosto z niego przez szeroko odsuwane na boki drzwi wchodzimy do wnętrza jachtu, jego kokpitu centralnego. Zaraz za wejściem jest kuchnia z częścią jadalną po przeciwnej stronie, a dalej mesa/salon oraz sterówka. We wnętrzu jest wyjątkowo jasno, a z każdego miejsca mamy doskonały widok na szlak morski. 

Ostatnim elementem zabudowy pokładu głównego jest kokpit dziobowy, w całości przeznaczony do wypoczynku, z „sunpadami”, „cupholderami” i innymi tego typu akcesoriami. Wszystko jest po to, aby załoga miała jak największy komfort i wygodę.

Absolute 60 FLY – wnętrze pokładu dolnego 

Dolny pokład to oczywiście sypialnia jachtu. Przewidziano tam trzy kabiny dwuosobowe, każda z własną dużą łazienką. Szczególnie imponujące wrażenie robi dziobowa kabina armatorska, której design wyraźnie nawiązuje do rozwiązania znanego z modelu Navetta 64. Dziób jachtu powyżej linii wodnej został maksymalnie poszerzony, dzięki czemu jest niesłychanie dużo przestrzeni do wykorzystania. Z przyjemnością przebywaliśmy w niej nawet w czasie szybkiej jazdy po falach. Maksymalny komfort jest zapewniony.

Równie wygodne są pozostałe kajuty, jedna większa „vipowska” i druga trochę mniejsza dla kolejnych gości. W łazienkach zapewniona jest pełna wysokość stania, a ich wykończenie podporządkowane jest najwyższym standardom sztuki wzorniczej.

Absolute 60 FLY – nowoczesność, ekologia i wykończenie

Absolute 60 FLY może pochwalić się technologią najnowszej generacji, prezentowaną w nowoczesnych i wyposażonych w ultra akcesoriach deskach rozdzielczych, z przejrzystym oprzyrządowaniem zawsze pod ręką. Zarówno stanowiska sterowe na pokładzie głównym, jak i na flybridge posiadają podwójne fotele pilota, ergonomiczne i nowoczesne. 

Na testowanym jachcie mieliśmy do dyspozycji opcję z trzecią sterówką na rufie, przeznaczoną do wykorzystywania podczas cumowania. Jest ona zamontowana w specjalnej szafce w kokpicie rufowym na prawej burcie i wyposażona w joystick, sterowanie dziobowym sterem strumieniowym i panel silników.

Absolute 60 FLY – ekologia i wykończenie

Na jachcie zastosowano rozwiązania z meblami modułowymi, które można dopasować do konkretnego zapotrzebowania. Do wszystkich elementów wykończenia wykorzystano najwyższej jakości materiałów. Warto też dodać proekologiczną postawę stoczni. Na daszku flybrige’a przewidziano możliwość 

zintegrowania paneli słonecznych z twardym dachem, aby zapewnić większy wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Dzięki temu można wykorzystywać czystą energię słoneczną do obsługi podstawowych urządzeń pokładowych, bez ciągłego korzystania z generatorów.

Absolute 60 FLY – wrażenia z pływania

Pływanie tak dużym i wygodnym jachtem pozostawia wiele miłych wspomnień i wrażeń pod warunkiem, że jest on nie tylko ładnie, ale i zgodnie z zasadami sztuki nautycznej zaprojektowany. Absolute 60 Fly, z uwagi na swą wielkość, nie jest oczywiście konstrukcja do pływania dynamicznego i szyb kiego po morzu. Niemniej bez problemu rozpędzaliśmy go do prawie 30 w szybkości maksymalnej.

Pomimo swojej dużej wielkości, jacht nie sprawia żadnych problemów w prowadzeniu. Steruje się lekko, łatwo i przyjemnie. Również manewrowanie w porcie, dzięki wyposażeniu w wysokiej klasy urządzenia nawigacyjno-sterownicze, jest zadaniem do wykonania nawet dla mniej wprawnego sternika. Dodam tylko, że w razie potrzeby możemy zamówić w stoczni opcję z system „VOLVO ASSISTED DOCKING 2021” i powierzyć cumowanie automatycznemu pilotowi.

Na jachcie jest bardzo cicho nawet na otwartym górnym pokładzie. Przy szybkości marszowej 22 – 23 w, realizowanej przy 2200 obr./min, praktycznie poziom hałasu pochodzi głównie od szumu wiatru i wody i wynosi około 76 dB. Maksymalny poziom hałasu na flybridge’u osiągnął 78 dB, przy 2500 obr./min i szybkości 28,7 w.

We wnętrzu kokpitu centralnego i po zamknięciu drzwi zmierzony maksymalny poziom hałasu nie przekroczył 70 dB (66 dB przy cruisingowej prędkości.)

Absolute 60 FLY – podsumowanie i ocena

Musze przyznać, że testowany jacht zdobył nasze (i nie tylko nasze) uznanie pod każdym względem. Wyjątkowo podobał się jego design, koncepcja zabudowy, wykończenie każdego elementu, jak również dzielność nautyczna. Dodam na koniec jeszcze jeden argument, który często jest przeze mnie podnoszony przy szczegółowej ocenia. Był to chyba pierwszy model jachtu motorowego, na którym nie zauważyłem ostrych kantów wykończenia elementów zabudowy. Dla mnie to rzecz oczywista ze względu na bezpieczeństwo pływania. Kiedyś doświadczyłem poważnego urazu, na skutek niefrasobliwości w tym elemencie na jednej z motorowodnych konstrukcji i jestem wyjątkowo uczulony na tym punkcie.

Absolute 60Fly spełnia moje wymagania w 100 procentach!

Oficjalna publiczna prezentacja odbędzie się podczas Cannes Yachting Festival we wrześniu 2021 roku. Absolute Yachts zaprezentuje wtedy również pierwszy model z nowej serii, Absolute 48 Coupé. Możemy już dzisiaj obiecać, że nasza redakcja weźmie w nich udział i przedstawi wyniki na swojej stronie www.yachtsmen.eu.

Z modelem Absolute 60 FLY możecie zapoznać się pod adresem: https://60fly.absoluteyachts.com/.

Dane techniczne

Absolute 60 FLY

Długość18,66 m
Szerokość4,94 m
Zbiorniki wody730 l
Zbiorniki paliwa2800 l
Maksymalna liczba załogi16
Kategoria CEB
Opcje silników2 x Volvo Penta D11 IPS950 725 KM (533 kW)
 Cena netto  od ok. 1,42 mln euro

Ekipa testowa: Stanisław Iwiński i Arek Rejs.

Pomiary prędkości przeprowadziliśmy w aplikacji iSailor, a głośności na decybelomierzu Volcraft 200.

Tekst: Stanisław Iwiński, zdjęcia: materiały firmowe stoczni/Stanisław Iwiński.