Flyer 9 SUNdeck był pierwszym jachtem motorowym, testowanym przez jury konkursu BOB Award 2021. Członkowie tego szacownego gremium byli też pierwszymi dziennikarzami, którzy mieli możliwość sprawdzenie jego walorów. Dodajmy na koniec, że model ten zdobył już pierwszy laur, zdobył tytuł European Powerboat of The Year 2021.

Na horyzoncie widać już było trzecią falę pandemii Covid 19, ale udało się przeprowadzić, a nam wziąć w niej udział, coroczną imprezę Beneteau Sea Trials w hiszpańskim porcie La Ginesta. Smutny obraz zamkniętego z powodu lockdownu miasta, prowokował nas wszystkich do skupienia się na pracy, testowaniu i próbowaniu najnowszych konstrukcji stoczni, dla których była to prasowa premiera przed nadchodzącym sezonem 2021. Nasze wrażenia z całej imprezy możecie znaleźć pod tym linkiem.

Zabudowa pokładu Flyer 9 SUNdeck– innowacje

Flyer 9 budowany jest w polskiej stoczni Ostróda Yachts, należącej do Grupy Beneteau/Jeanneau. Ma zastąpić serię modelową 8.8 i zastosowano w nim wiele nowinek. Na testach mieliśmy podstawiony model SUNdeck, łódź typu OPEN WA. Jednym z najbardziej widocznych elementów wyglądu to otwierana platforma na lewej burcie kokpitu głównego. Można powiedzieć, że ten szczegół stał się powszechnie obowiązującym rozwiązaniem w tego typu konstrukcjach. Jest to bardzo wygodne zarówno do zabawy na wodzie, jak i może ułatwiać komunikacje z keją podczas postoju w marinie.

Flyer 9 SUNdeck jest przeznaczony do wszelkiej zabawy na wodzie, ale stwarza też zupełnie przyzwoite warunki bytowania dla załogi nawet w czasie kilkudniowych wypadów. Pod przednim pokładem, który jest „rajem” dla miłośników kąpieli słonecznych znalazło się miejsce na kajutę sypialną, którą można kilkoma ruchami zamienić na kambuz. Dodatkowo, pod kokpitem głównym, mamy kolejne „hundkoje” dla 2 osób. Jest też całkiem wygodna kabina toaletowa z WC i prysznicem. Dodatkowe miejsca do opalania uzyskamy w kokpicie głównym, po złożeniu kanapy na rufie. Centralne miejsce łodzi zajmuje sterówka z bogato wyposażoną konsolą i podwójnym siedziskiem. Z obu stron sterówki prowadzą wygodne przejścia na dziób.

Czas na test Flyer 9 SUNdeck

Testowany przez nas Flyer 9 SUNdeck wyposażony był w najmocniejszą konfigurację napędową. Na rufie mieliśmy zamontowane dwa silniki Suzuki o mocy 250 KM każdy. Łódź zachowywała się na wodzie bardzo korzystnie pod względem dynamiki pływania. W zaledwie 4,5 s osiągaliśmy prędkość ślizgową, realizowaną przy około 3200 obr./min. Rozpędzenie go do maksymalnej szybkości około 37 w zajmowało nam około 24,5 s i mieliśmy wtedy 5300 obr./min. Nie było wtedy najciszej na pokładzie, poziom hałasu sięgał 89 dB, a spalanie wynosiło ponad 170 l/h (na oba silniki). Jednak podczas jazdy z szybkością cruisingową 23 – 24 w, realizowaną przy mniej więcej 3500 obr./min, zarówno poziom hałasu (ok. 76 dB) jak i spalanie (ok. 55 l/h) były wartościami zupełnie przyzwoitymi. 

Flyer 9 SUNdeck zrobił na nasz wszystkich bardzo korzystne wrażenie. Doskonały model do wszelkiej zabawy na wodzie czy też weekendowych wypadów rodzinnych. Nowoczesny design, oprócz stylu zabudowy pokładu, podkreśla też zastosowanie w części podwodnej kadłuba technologii Airstep.

Flyer 9 SUNdeck

Dane techniczne

Tekst i zdjęcia Stanisław Iwiński

Długość8,27 m
Szerokość2,97 m
Masa bez silników2500 kg
Zanurzenie maksymalne0,90 m
Pojemność zbiorników paliwa400 l
Pojemność zbiorników wody100 l
Maksymalna moc silników2 x 250 KM/2 x 186 kW
Kategoria CEB6/C10
Cena netto bez silnikówOd 55 100,00 euro (plus VAT)

Tekst i zdjęcia Stanisław Iwiński

 

Autopromocja