Ponownie w Hiszpanii, ponownie “elektryk” i ponownie, w projekcie pojawia się szwajcarski zespół pretendentów do Pucharu Ameryki, Alinghi Red Bull Racing Team! Ale po kolei i “lasai”, co w języku Basków znaczy “pokój, powoli, spokojnie”.
Lasai Marine XXI to bardzo młody producent łodzi motorowych, ale za jej powstaniem stoją lata doświadczeń w budowie ekologicznych systemów energetycznych.
Jej założycielem jest José Galíndez, przedsiębiorca z Getxo, który był prezesem i współzałożycielem firmySolarpack, zajmującej się projektowaniem i produkcją systemów energii słonecznej. W 2021 roku Galindez sprzedał Szwedom 51% swoich udziałów.
Stocznia powstała w 2021 roku. Jej serce i główna siedziba mieści się w Bilbao, w Automotive Inteligence Center, europejskim centrum rozwoju motoryzacji, gdzie blisko 1000 wysoko wykwalifikowanych specjalistów z 9 krajów, pracuje nad innowacyjnymi technologiami w 30 multidyscyplinarnych firmach.
Lasai 22 GL – konstrukcja i założenia projektowe
Od początku istnienia, założeniem stoczni była budowa elektrycznych łodzi, które zapewnią maksymalny zasięg, przy akceptowalnej prędkości, z jak najmniejszym negatywnym wpływem na środowisko naturalne.
Obecnie w ofercie Lasai znajdują się łodzie w dwóch rozmiarach. 20 i 22 stopy.
Mniejsza dostępna jest w 3 wersjach: TR, CR i GL. TR, to dziewięcioosobowa łódź do transportu osób, natomiast główna różnica między CR i GL znajduje się w zabudowie kokpitu. Wersja GL ma większą platformę kąpielową i duże łóżko słoneczne, podczas gdy, CR ma dwie, zwrócone przodem do siebie kanapy. Obie wersje mają taką samą zabudowę pokładu dziobowego.
My mieliśmy okazję pływać najnowszą łodzią Lasai, modelem 22 GL, który na razie jest dostępny tylko w tej, najbardziej wakacyjnej wersji, z dużą platformą kąpielową i wygodnym łóżkiem słonecznym w tylnej części kokpitu.
Kadłub nowego Lasai 22 GL został zaprojektowany przez Gonzalo Redondo, który jest także odpowiedzialny za projekt kadłuba i foili w nowej jednostce zespołu Alinghi Red Bull Racing. Został on tak zaprojektowany, aby stawiać jak najmniejszy opór przy całym zakresie prędkości i w porównaniu z kadłubem mniejszej jednostki, nowa łódź, właściwie tylko ślizga się po tafli wody.
Lasai ma też być bezpieczny i prosty w obsłudze, dlatego na 22 GL nie ma akumulatorów z wysokim napięciem. Lasai używa akumulatorów o napięciu do 96 V, co także ułatwia certyfikację, obsługę serwisową łodzi i obniża jej cenę.
Lasai 22 GL – zabudowa pokładu
Lasai 22 GL to otwarta łódź typu center console z t-topem, jako wyposażeniem dostępnym w opcji.
Na dziobie znajduje się duże łóżko słoneczne, którego centralna część może zostać przekształcona w dosyć duży stolik, otoczony kanapami. Pod kanapami znajdują się duże bakisty.
Konsola sterownicza jest niezwykle prosta. Mamy tam tylko wykonaną ze stali nierdzewnej, prostą kierownicę, manetkę, monitor wielofunkcyjny i bardzo małą półeczkę na telefon czy dokumenty. Nie ma nawet owiewki.
Dwuosobowa kanapa sternika jest również bardzo prosta i również pod nią znajduje się spora bakista z włącznikami napięcia. Oparcie kanapy jest przekładane i podczas postoju, możemy korzystać z niej, siedząc przodem do rufy.
Na rufie mamy duże łóżko słoneczne, które również ma przekładane oparcie i jeżeli nie korzystamy z promieni słonecznych, możemy je przesunąć dalej ku rufie i zyskać dwuosobową kanapę w kokpicie. Po wstawieniu niewielkiego stolika, możemy w kokpicie mieć niewielką, ale wygodną przestrzeń gościnną.
Łódź zakończona jest dużą platformą kąpielową, w której projektanci musieli zgodzić się na zamontowanie drabinki, umożliwiającej powrót na pokład po kąpieli.
Specjalnie mówię, że zostali zmuszeni, bo jedynym dodatkowym wyposażeniem na łodzi jest wykonany z włókna węglowego T-Top, który także jest źródłem energii, bo na nim zamontowano panele słoneczne. Projektanci łodzi tak bardzo dbają o zachowanie minimalnej wagi łodzi i minimalizowanie poboru energii, że nie zgadzają się nawet na montaż niewielkiej lodówki! Rozwiązaniem może być oczywiście, przenośna lodówka turystyczna.
Dzięki prostej zabudowie, łódź jest bardzo wygodna do poruszania się po pokładzie. Przejścia są szerokie, a wysokie burty dają poczucie bezpieczeństwa. Jest prosto, ale wygodnie.
Lasai 22 GL – jednostki napędowe
Konstruktorzy elektrycznych łodzi stale pracują nad jak najbardziej wydajnymi, ekonomicznymi, lekkimi napędami i niestety, mimo że możemy prowadzić już łodzie z tymi nowymi napędami, to bardzo często są to napędy, które są w fazie projektów lub w trakcie certyfikacji patentowej. Pozostają utajnione.
Także w przypadku Lasai 22 GL, napęd łodzi został opracowany przez stocznię i nie znamy jego pełnej specyfikacji. Testowana łódź napędzana była dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 15 kW każdy. Silniki zaś zasilane były energią akumulatorów o pojemności 60 kWh i panelami fotowoltaicznymi umieszczonymi na dachu t-topu, wytwarzającymi energię o maksymalnej mocy 800 W. 22 GL napędzany był dwoma, umieszczonymi pod kadłubem, obracającymi się podami. Całość napędu, łącznie z oprogramowaniem i wszystkimi podzespołami została opracowana przez Lasai i współpracujących z nimi inżynierami, specjalnie dla tej jednostki, aby maksymalnie wykorzystać jej konstrukcję.
Lasai 22 GL – wrażenia z pływania
Maksymalna prędkość, jaką udało nam się osiągnąć na Lasai 22 GL, to 15 węzłów, ale jacht został stworzony do pływania ze znacznie mniejszymi prędkościami i rzeczywiście, można to odczuć.
Przy prędkości 15 węzłów, łódź traci stabilność. Niewielka fala powoduje jej rozkołys. Najprostszym sposobem na zaradzenie temu zjawisku jest zmniejszenie prędkości. Przy bocznej fali i wysokiej prędkości, pływanie przestawało być przyjemne. No i co ważne w przypadku “elektryków”, z taką prędkością popływamy maksymalnie przez 2 godziny.
Bardzo przyjemnie pływało się z prędkością 8 – 10 węzłów. Łódź płynęła wtedy bardzo stabilnie, płasko, idealnie reagowała na polecenia steru i manetki.
Najbardziej jednak interesujące są jeszcze niższe prędkości. Przy prędkości 6 węzłów, Lasai 22 GL jest w stanie pokonać nawet 100 mil morskich na jednym ładowaniu baterii! Warto dodać, że baterie Lasai ładowane są ze zwykłych, standardowych gniazdek portowych. Nie potrzebujemy specjalnych adapterów, przyłączy wysokiej mocy. Naładowanie baterii zajmuje około 10 godzin. Po nocy ładowania, następnego dnia, płynąc z prędkością około 6 węzłów, możemy bez przerwy podróżować nawet przez około 15 godzin!
Jeszcze lepsze wyniki osiągniemy, płynąc z prędkością 2 – 3 węzłów! Przy tej prędkości, silniki Lasaiwykorzystują niemal wyłącznie energię generowaną przez panele fotowoltaiczne, umieszczone na t-topie. Niemal zupełnie nie korzystają z energii zgromadzonej w akumulatorach! Łódź staje się wtedy całkowicie autonomiczna, jeżeli chodzi o energię elektryczną.
Samo manewrowanie łodzią jest bardzo proste, manetka chodzi bardzo delikatnie. Podobnie ster. Łódź od razu reaguje na polecenia steru i manetki, jest zwrotna, a wszystkie manewry są płynne, bez szarpnięć, gwałtownych przyspieszeń. Pływa się naprawdę bardzo “lasai”, spokojnie, bezpiecznie i wygodnie.
Lasai 22 GL – podsumowanie i ocena
Założeniem konstruktorów Lasai 22 GL była budowa elektrycznej łodzi, która zapewni maksymalny zasięg, przy akceptowalnej prędkości. Tą akceptowalną prędkością ma być prędkość około 8 węzłów i myślę, że w tej kwestii Lasai 22 GL doskonale spełnia swoje zadanie. 100 mil przy prędkości 6 – 7 węzłów. Niewiele elektrycznych łodzi może pochwalić się takimi zasięgami przy jednym ładowaniu. Trzeba też dodać, że Lasai nie potrzebuje specjalnych ładowarek i korzysta ze standardowych gniazdek. Jedynymi mankamentami Lasai 22 GL jest jej bardzo ubogie wyposażenie dodatkowe i dosyć nieprzyjemny rozkołys podczas pływania z maksymalną prędkością.
Testowaliśmy łódź na niemal płaskiej wodzie i do pływania w takich warunkach, 22 GL sprawdza się doskonale, nawet przy najwyższej prędkości, jednak obawiam się, że wrażenia z szybkiego pływania na rozfalowanym akwenie mogłyby być mniej przyjemne.
Lasai 22 GL, to doskonała łódka do dziennych podróży, na spokojnych wodach. Będzie też wygodną łódką do wędkowania, opalania się, spędzenia dnia na wodzie, z przyjaciółmi.
Myślę, że świetnie sprawdzi się jako jednostka do transportu gości hotelowych, czy np. jako motorówka na dzienny czarter. Noc ładowania zapewnia cały dzień wygodnej, bezpiecznej żeglugi, bez konieczności poszukiwania najbliższej stacji paliw!
Dane techniczne
Lasai 22 GL
długość całkowita kadłuba | 6,80 m |
szerokość całkowita | 2,22 m |
zanurzenie | 0,80 m |
masa (bez t-top) | od 980 kg |
pojemność baterii | do 60 kWh |
min. moc silnika (electric) | 30 kW |
moc paneli fotowoltaicznych | 800 W |
maksymalna liczba załogi | 6 |
producent | LASAI MARINE XXI |
więcej: | https://lasai.com |
cena netto wersji standard | od 59 400 Euro |
kategoria CE | C |
Tekst i zdjęcia Arek Rejs.