Nowoczesne technologie materiałowe i technologiczne pozwalają na coraz śmielsze spojrzenie na projektowanie współczesnych jednostek pływających. Startuje nowa generacja szybkich łodzi, w których wykorzystywane są zdobycze nauki w dziedzinie hydro- i aerodynamiki. Być może już wkrótce to do nich będą należały szlaki wodne, zarówno przeznaczone do celów komercyjnych, jak i wykorzystywane przez prywatnych armatorów dla rekreacji i wypoczynku.


Z Monako do Ventimilia w mniej niż 15 minut!

Stocznia Advanced Aerodynamic Vessels (A2V) z siedzibą w La Rochelle we Francji właśnie dostarczyła prototyp katamarana A2V – „Monaco One” na morskie próby do portu w Monako. Dzieląc swoją nazwę z „Evian One”, siostrzanym statkiem pływającym po jeziorze Leman od 2018 roku, ten nowy katamaran może osiągać prędkość do 50 węzłów! I to płynąc w pełni załadowany, podczas gdy jego 12 pasażerów cieszy się panoramicznym widokiem wygodnie siedząc w przedniej części kokpitu. O dziwo, konstrukcja ta, będąca trochę skrzyżowaniem łodzi i samolotu, szczyci się o połowę mniejszym zużyciem paliwa w porównaniu do konwencjonalnych szybkich statków nawodnych.

Niezwykle szybki, ale i przyjazny dla środowiska

Właśnie oszczędność paliwa skłoniła „The Société Monégasque Internationale Portuaire” do wybrania tej wyjątkowej i ekskluzywnej jednostki pływającej. Na statkach podobnej wielkości, koncepcja A2V polegająca na wykorzystaniu aerodynamicznej siły nośnej, stanowi najlepszą, sprawdzoną również na morzu, odpowiedź na potrzebę uzyskiwania szybkości, komfortu i niezawodności. Jest to również przykład jednostki niezwykle przyjaznej dla środowiska.

Pierwsza łódź pasażerska z wykorzystaniem aerodynamicznej siły nośnej

Za przełomową efektywnością energetyczną kryją się lata badań i rozwoju oraz prób morskich. Testy wykonywane były na pełnym morzu i przy silnym wietrze. Przeprowadzone były przez niewielką grupę architektów morskich z marynarki wojennej i specjalistów od dynamiki komputerowej. Ich ambicją było znalezienia i zastosowanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych. Im szybciej płynie statek w kształcie skrzydła, tym generowana jest większa aerodynamiczna siła nośna. Jacht staje się „lżejszy” na wodzie, co w konsekwencji drastycznie zmniejsza opór.

Monaco One teraz w wersji armatorskiej

Bardzo łatwy w obsłudze, przełomowy pod względem osiągów jacht, jest teraz oferowany również w wersji armatorskiej. Dedykowany jest dla wymagających właścicieli, którzy chcieliby wykorzystać jego wyjątkowe zdolności aero- i hydrodynamiczne. Będą teraz mogli spędzić czas na wodzie ciesząc się „wolnością” i komfortem, jakie zapewnia ten niezwykły jacht.

Będąc już na postoju u w marinie lub na kotwicowisku, otwierany przegubowy dach odsłania całkowicie otwarty pokład rufowy o powierzchni 500 m2. Można go ustawić zgodnie z życzeniem właściciela, aby cieszyć się pełnią życia na pokładzie. Łowienie ryb, nurkowanie, imprezy, zachody słońca, wszystko to staje się możliwe, jak za dotknięciem „czarodziejskiej różdżki”.

Dane techniczne

Monaco One

Długość11,9 m (39ft)
Szerokość7,45 m 
Zanurzenie maksymalne0,6 m
Maksymalna liczba osób12 + 1
Kategoria CE
Maksymalna prędkość50 w
Prędkość cruisingowa45 w
Zasięg pływania z prędkością cruisingową250 NM
Maksymalna moc silników2 x 350 KM (2 x 260 kW)
Zużycie paliwa z pełnym załadunkiem2,5 l/nm 
Wydajność klimatyzacji2 x 4,7 kW
Koncepcja i projektwww.aavessels.com

Tekst na podstawie materiałów prasowych Stanisław Iwiński, zdjęcia i filmy materiały prasowe.

 

Autopromocja