Stawka będzie wysoka, gdy nowiutki XR 41 przekroczy linię startu w przyszłym roku. Ambicją jest osiągnięcie mocnych wyników w ramach ORC w 2025 roku.

Na wczesnym etapie podjęto decyzję, aby nie tworzyć kolejnej klasy one design. Zamiast tego opracowano zupełnie nowe podejście do zmieniających się parametrów ratingowych: XR 41 może być ciągle rozwijany, a coroczne aktualizacje będą oferowane wszystkim właścicielom. Modyfikacje można wykonywać w stoczni. Niezależnie od aspektów ratingowych, XR 41 jest szybkim jachtem wyścigowym samym w sobie i będzie konkurencyjny w szerokim zakresie formatów wyścigowych.

„Czujemy się świetnie, wracając na scenę wyścigową”, mówi CEO Kræn Brinck Nielsen. „X-Yachts słynie z ręcznej produkcji cruiserów z zacięciem regatowym, ale nasza marka pierwotnie powstała na bazie zwycięstw w regatach na najwyższym poziomie.”

Ważnym aspektem było zabezpieczenie przyszłości jachtu, w tym jego wartości odsprzedaży. X-Yachts jest znany z budowania jachtów, które służą przez dziesięciolecia, a XR 41 to nie tylko wyścigowiec – został również zaprojektowany do sportowego żeglowania. Aby to umożliwić, część wnętrza jest zbudowana w modułach, które można usunąć na czas wyścigów i ponownie zamontować do szybkiego żeglowania. Ponadto XR 41 występuje w dwóch wersjach: Race i Sport.

Duńska stocznia ma długą tradycję robienia wszystkiego we własnym zakresie, ale tym razem potrzebny był zespół wzmocniony specjalistami z zewnątrz. „Chcieliśmy mieć absolutną pewność, że możemy wykorzystać najlepszą dostępną wiedzę, zwłaszcza w zakresie optymalizacji dla ORC, ale także IRC, drugiej najczęściej stosowanej zasady ratingowej na świecie.”, mówi Brinck Nielsen.

Zespół projektowy powołany do XR 41 obejmuje C-Performance z Casperem Nielsenem, ekspertem CFD z dużym doświadczeniem w optymalizacji ratingów. Inną centralną postacią jest Vmax Yachting z Maxem Gurgelem, czołowym ekspertem ratingowym i analitykiem danych. Surge Projects z Javierem Jaudenesem było zaangażowane, zwłaszcza w układ pokładu i wnętrza. Dodatkowo, zawodowi żeglarze, tacy jak Bouwe Bekking i Jesper Radich, dzielili się swoim praktycznym doświadczeniem. W zakresie takielunku i żagli, North Sails International wniósł swoje nieporównywalne zasoby.

„Uważamy ten jacht za zmieniający zasady gry”, mówi Brinck Nielsen. „Z tego, co mi wiadomo, nikt wcześniej tego nie zrobił – opracował produkcyjny jacht wyścigowy z tak zaawansowanym podejściem – na przykład użyliśmy sieci neuronowych i sztucznej inteligencji do optymalizacji kadłuba. Strategia polegała na skupieniu się konkretnie na kategorii ORC B i pozycjonowaniu jachtu na najszybszym końcu tej floty.”

XR 41 zostanie oficjalnie zaprezentowany na Boot Düsseldorf w styczniu 2025 roku.

Dobre Jachty, wyłączny dystrybutor jachtów marki X-Yachts w Polsce, zaprasza do śledzenia rozwoju modelu XR 41. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, nasz zespół chętnie na nie odpowie. Zachęcamy do pozostania w kontakcie z Dobre Jachty oraz do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie dostępna jest pełna oferta: https://dobrejachty.pl/.

Materiał prasowy firmy Dobre Jachty.