Pierwszego dnia targów METSTRADE w Amsterdamie poznaliśmy zwycięzców prestiżowych nagród DAME Design Award 2022, przyznawanych za najlepszego produkty w dziedzinie osprzetu i wyposażenia nautycznego.Przewodniczący jury Andre Hoek wręczył główną nagrodę osobistemu nadajnikowi lokalizacyjnemu Ocean Signal RescueME PLB3 AIS.

Sześć produktów wygrało w poszczególnych kategoriach, 13 kolejnych otrzymało wyróżnienia specjalne. Dodatkowo Jury przyznało swoją pierwszą nagrodę za projekt ekologiczny.

DAME Design Award 2022 – nagroda główna dla Ocean Signal RescueME PLB3 AIS

Najważniejszą wiadomością o kompaktowym PLB3 jest połączenie urządzenia AIS z człowiekiem za burtą i GPS z osobistym nawigatorem Cospas-Sarsat, usługą Galileo Return Link oraz włączeniem światła widzialnego i podczerwonego. W sytuacji ratunkowej szybkość jest zawsze najważniejsza, a ta jednostka zapewnia najlepszą szansę na przeżycie dzięki połączeniu technologii wykrywania dalekiego i krótkiego zasięgu. Szczegóły projektu idą jednak jeszcze dalej, w towarzyszących funkcjach, takich jak dobrze ilustrowana instrukcja obsługi oraz w aplikacji Near Field Communication, która umożliwia testowanie PLB3 za pomocą telefonu komórkowego.

Podejmując swoją decyzję, Jury uznało, że wykorzystanie wielu technologii w tak małej jednostce, dbałość o projekt w każdym szczególe i determinacja Ocean Signal, aby przekształcić już dobre produkty w lepsze, aby zmaksymalizować szansę na uratowanie życia sprawiły, że RescueME PLB3 AIS Personal Locator Beacon to wyróżniający się zwycięzca nagrody DAME Design Award 2022.

Komentując wynik, przewodniczący jury, Andre Hoek stwierdził: „W miarę upływu czasu granice produktów, które badamy w DAME Jury, poszerzają się. W tym roku oceniliśmy wszystko, od maleńkiej łodzi i zaburtowego urządzenia śledzącego, po 65-tonowy podnośnik podróżny. Niezależnie od wielkości, ceny lub złożoności, Jury pozostaje bardzo skoncentrowane na badaniu projektu produktów we wszystkich aspektach, od funkcji, formy, środowiska, innowacji i ceny, po wydajność. Wszystkim 48 nominowanym należy pogratulować spełnienia kryteriów tego procesu”.

„Nasz ogólny zwycięzca nagrody DAME Design Award jest doskonałym przykładem tego, jak nigdy nie można przestać naciskać na wprowadzanie nowych ulepszeń, nawet w segmencie rynku, w którym produkty są już imponująco zaawansowane pod względem tego, co osiągają, pod względem wielkości i ceny”.

DAME Design Award 2022 – pierwszy zdobywca nagrody DAME Environmental Design Award

Jako pierwsze wyróżnienie w tej nowej, uznaniowej nagrodzie, Jury wybrało produkt, który jest odpowiedzią na szybko rosnącą troskę o utylizację wycofanych z eksploatacji akumulatorów. 

Aceleron Essential to bezkobaltowa bateria litowo-żelazowo-fosforanowa z wymiennymi i możliwymi do modernizacji częściami. Wadliwe ogniwo nie wymaga już wymiany całej baterii. Zwrócone części są redystrybuowane lub regenerowane do użytku drugiego życia.

Mówiąc o decyzji Jury w sprawie tej nagrody, Andre Hoek wyjaśnił: „Wyróżniające się iteracyjne kroki projektowe w kierunku zrównoważonej przyszłości to te, które mamy nadzieję podkreślić tą uznaniową nagrodą. Z tego powodu chwalimy wysiłki firmy Aceleron w zakresie nowoczesnych technologii akumulatorów, aby przełamać niepożądaną normę utylizacji całych produktów, gdy tylko jeden element jest uszkodzony”.

DAME Design Award 2022 – 15 600 € zebrane przez uczestników konkursu na szczytne cele

Każdego roku organizatorzy METSTRADE przekazują łączne opłaty rejestracyjne do nagrody DAME Design Award wybranej organizacji charytatywnej jako sposób na oddanie się społeczeństwu.

W 2022 r. Komitet Wystawy METSTRADE wybrał do otrzymania darowizny World Sailing Trust. Celem tej organizacji jest promowanie i rozwijanie żeglarstwa we wszystkich jego formach oraz ochrona wód, od których zależy sport.

Więcej informacji można znaleźć na stronie worldsailingtrust.org.

DAME Design Award 2022 – lista laureatów

DAME DESIGN AWARD 2O22 Overall Winner

Ocean Signal RescueME PLB3 AIS Personal Locator Beacon by Ocean Signal

Zobacz szczegóły u polskiego przedstawiciela marki www.eljacht.pl

DAME Design Award 2022 – zwycięzcy poszczególnych kategorii

Marine Electronics and Marine Related Software
YachtSense Link 4G Marine Router by Raymarine
Zobacz u polskiego przedstawiciela marki www.eljacht.pl,

Interior Equipment, Furnishing, Materials and Electrical Fittings used in Cabins
w tym roku nie przyznano nagrody w tej kategorii.

Marina Equipment, Boatyard Equipment and Boat Construction Tools and Materials
MarineShift360 Lifecycle Assessment Tool by Marineshift360

Deck Equipment, Sails and Rigging
Arya by Amare

Clothing and Crew Accessories
Aquafleece Robe by Rooster Sailing

Lifesaving and Safety Equipment
Ocean Signal RescueME PLB3 AIS Personal Locator Beacon by Ocean Signal

Machinery, Propulsion, Mechanical and Electrical Systems and Fittings
Integrel….The Next Generation by Integrel Solutions

ENVIRONMENTAL DESIGN AWARD WINNER

Essential by Acelero

DAME Design Award 2022 – wyróżnienia specjalne

Marine Electronics and Marine Related Software
IC-M510E (with AIS receiver) by Icom

MAX Mini by Saimon


Interior Equipment, Furnishing, Materials and Electrical Fittings Used in Cabins
Jury nie przyznało wyróżnień w tej kategorii

Marina Equipment, Boatyard Equipment and Boat Construction Tools and Materials
Aqua superPower marina fast charging system by Aqua superPower

Deck Equipment, Sails and Rigging

FXe 4500 Electric Code Sail furler by Facnor

Karver Sharing Center by Karver Systems

KJSK – Karver Jammer Staysail Kit by Karver Systems

Rollable Boat Hook by Seaview Progress

Clothing and Crew Accessories
X-Over Eco Cork by Forward WIP

Lifesaving and Safety Equipment
GlobalFix V5 AIS EPIRB by ACR Electronics

Regatta Safelock by Regatta and Aalesund Protective Wear
FURIO by SECUMAR

Machinery, Propulsion, Mechanical and Electrical Systems and Fittings
Seakeeper Ride by Seakeeper
ZF POD 4600 by ZF Group

O nagrodzie DAME Design Award

Nagroda DAME Design Award docenia wszystko, co jest ważne w projektowaniu wyposażenia morskiego, od estetyki po funkcjonalność, integrację, opakowanie i efektywność cenową, aż po zarządzanie cyklem życia. Oferuje wszystkim wystawcomMETSTRADE z całego świata możliwość zgłaszania swoich najnowszych produktów i oceniania ich przez ekspertów ze wszystkich dziedzin projektowania.

Ze względu na to szersze spojrzenie, konkurs DAME Design Award zachęca cały przemysł nautyczny do ciągłego doskonalenia wysiłków projektowych, aż do ostatniego szczegółu. Uczestnicy są oceniani nie tylko na tle swoich globalnych konkurentów, Jury DAME docenia również poprawę z roku na rok w poszczególnych firmach.

Nagroda DAME Design Award nadal pełni istotną funkcję w przemyśle nautycznym, stymulując postęp projektowania we wszystkich dyscyplinach i typach produktów. Doskonała, kompleksowa konstrukcja ma kluczowe znaczenie dla poprawy wydajności produkcji i niezawodności produktu. Odgrywa rozwijającą się rolę w odpowiedzialności za środowisko. Uznaje również, że przemysł nautyczny musi sprostać wysokim oczekiwaniom klientów stawianym przez produkty z innych sektorów, takich jak motoryzacja i elektronika użytkowa.

Jury DAME 2022 można obejrzeć na stronie www.metstrade.com/awards/dame-jury

Raport Jury DAME można obejrzeć na stronie www.metstrade.com/awards/dame-winner

Tekst Stanisław Iwiński, Zdjęcia Stanisław Iwiński i METSTRADE.