O stale rosnącej popularności jachtów motorowych nie trzeba już nikogo przekonywać. Podobnie, jak o coraz częstszych zapytaniach o wynajem wielokadłubowych jednostek, potwierdzają już chyba wszystkie firmy czarterowe. Idealnym połączeniem zdaje się więc być motorowy katamaran.

Fountaine Pajot jest jednym z nielicznych budowniczych katamaranów, którego motorowe konstrukcje nie są tylko lekko zmodyfikowanymi jednostkami żaglowymi, ale tworzonymi od podstaw, na zupełnie nowych kadłubach, jachtami motorowymi.

Zabudowa pokładów dolnych

Francuska stocznia wprowadza do swojej oferty 11 metrowy, motorowy katamaran MY4.S. Jest to najmniejsza jednostka budowana w macierzystym zakładzie w La Rochelle i pierwsza w wersji Sportop, bez flybridga.

MY4.S dostępny jest w dwóch wersjach zabudowy kadłubów: Maestro i Quatour. Wersje różnią się zabudową lewego kadłuba. W obu, w prawym kadłubie znajdują się dwie dwuosobowe kabiny ze wspólną toaletą i prysznicem. Quatour ma oba kadłuby urządzone dokładnie tak samo. Na 36 stopowym jachcie są wtedy aż 4 dwuosobowe kabiny i dwie toalety z kabinami prysznicowymi!

W wersji Maestro lewy kadłub to prywatna przestrzeń armatora. Tylną część zajmuje sypialnia z dwuosobowym łóżkiem na całą szerokość kadłuba. Centralna część pływaka to niewielki salonik z dwuosobową kanapą. Dalej, ku dziobowi mamy garderobę i w końcu, toaletę z WC i prysznic.

Kokpit centralny

Niezależnie od wybranej wersji, zabudowa salonu i kokpitu, nie ulegają zmianie.

Lewą stronę salonu zajmuje bogato wyposażony kambuz. Na prawej burcie jest jadalnia, z dużą kanapą i rozkładanym stołem. Dwuosobowa sterówka umieszczona jest lekko po lewej stronie. W ogromnym kokpicie znajduje się duża kanapa, obejmująca ramionami składany stół. Oparcie kanapy jest również składane i można ją przekształcić w sun pad.

Dużo więcej przestrzeni do opalania znajdziemy na pokładzie dziobowym, gdzie znajduje się ogromny materac z regulowaną wysokością zagłówków i mini-stolikiem z uchwytami na napoje.

Napędy

Katamaran dostępny jest z napędem o łącznej mocy 300 lub 500 KM. Maksymalna prędkość jachtu to około 22 węzły.

Wraz z premierą MY4.S, Fountaine Pajot poinformowała o zmianie nazewnictwa wszystkich motorowych katamaranów stoczni. Od teraz model MY40 będzie nazywał się MY5, natomiast MY44 staje się MY6. Nowe nazwy mają dawać lepszy punkt odniesienia przy porównywaniu komfortu jaki zapewniają, z komfortem tradycyjnych jachtów jednokadłubowych.

Dane techniczne

Fountaine Pajot MY4.S

Długość11 m
Szerokość5,1 m
Zanurzenie0,89 m
Masa9500 kg
Pojemność zbiorników paliwa1200 l
Pojemność zbiorników wody350 l
Maksymalna moc silników2 x Yanmar 150 KM,2 x Yanmar 250 KM

Tekst na podstawie materiałów prasowych stoczni opracował Arek Rejs, zdjęcia materiały prasowe stoczni

 

Autopromocja