Prototypowa łódź na foilach z układem napędowym zasilanym ogniwami wodorowymi przygotowywana przez Emirates Team New Zealand, jest w końcowej fazie kompleksowego wyposażania przed jej marcowym wodowaniem.

Budowę łodzi rozpoczęto w sierpniu 2021 r. w North Shore, w zakładzie produkcyjnym zespołu Emirates New Zealand. Konstrukcja jest w końcowej fazie budowy, a w bazie zespołu w Viaduct Harbour w Auckland trwa instalacja układu napędowego zasilanego ogniwami wodorowym. 

Projekt ETNZ Hydrogen wspomagany przez Toyotę, był ważny dla zespołu Emirates w Nowej Zelandii, który jako Obrońca (Defender) Pucharu Ameryki (America’s Cup) zobowiązał się do zastosowania innowacji wodorowych w przemyśle nautycznym, poprzez pracę z „czystymi” technologiami.

„Projekt wodorowy był całkowicie nowym wyzwaniem dla projektantów, konstruktorów i inżynierów Emirates Team New Zealand” – powiedział szef projektu Dan Bernasconi. „Tego typu projekty są niezwykle korzystne, ponieważ ludzie Ci przekraczają granice, nieustannie uczą się i podchodzą do problemów z różnych perspektyw, co pomaga w podnoszeniu poprzeczki w naszym podejściu projektowym do 37. America’s Cup, który również przebiega równolegle”.

Prototypowa łódź na foilach ma 10 metrów długości i około 5200 kg wyporności. Prędkość przelotowa wyniesie 30-35 w, a maksymalna 50 w. Z 6 osobami załogi uzyskuje zasięg 150-180 km, generując około 440 kW mocy szczytowej poprzez system 400V DC zasilany przez ogniwo wodorowe.

„Projekt taki jak ten nie jest prosty i musieliśmy zebrać szeroką gamę dostawców i komponentów do tej prototypowej łodzi, której części wyglądają jak coś z „Powrotu do przyszłości”, wyjaśnia kierownik projektu Geoff Senior.„Toyota New Zealand i Toyota Motor Corporation Japan były istotną częścią projektu, dostarczając przedprodukcyjne wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty 2 x 80 kW. Firma Global Bus Ventures dostarczyła projekt i integrację systemu Hydrogen Powertrain, a firma Gurit była cennym partnerem w zakresie materiałów kompozytowych i inżynierii”.

Cztery zbiorniki na wodór Hexagon Purus zawierać będą 33 kg wodoru pod ciśnieniem 350 barów. Napęd będzie przekazywany za pomocą spodzin ze śmigłami Mercury, które zostaną osadzone w foliach. Projekt skrzydeł foliowych opracowany przez zespół projektowy Emirates Team New Zealand był w dużej mierze oparty na technologii AC75, a autopilot, który będzie używany do kontrolowania szybkości jazdy, to opatentowana technologia ETNZ, która zostanie wdrożona w nowych łodziach AC40 będących w produkcji.

Michael Rasmussen, inżynier mechatronik ETNZ, powiedział: „Jest to krzywa uczenia się dla wszystkich zaangażowanych, ale zawsze tak jest, gdy wprowadzamy technologię do nowych wyzwań . Ale z tym wiąże się naprawdę skoncentrowane zaangażowanie wszystkich w stworzenie czegoś, co mamy nadzieję, że osiągnie cele, które sobie wyznaczyliśmy, aby osiągnąć czystą zmianę w globalnym przemyśle nautycznym w Nowej Zelandii. To będzie ekscytujący, ale stresujący czas, gdy już będziemy gotowi wypłynąć na wodę i przetestować, co wydaje się być sposobem na każdą łódź, którą tworzy zespół Emirates w Nowej Zelandii.

Oczekuje się, że prototypowa łódź zostanie zwodowana na początku przyszłego miesiąca i zostanie poddana gruntownej próbie morskiej, aby sprawdzić wszystkie złożone systemy potrzebne do jej uruchomienia i. Integralnym zwolennikiem projektu ETNZ Hydrogen powered by Toyota jest ambasador ds. zrównoważonego rozwoju zespołu Emirates w Nowej Zelandii i były przewodniczący dyrektorów, Sir Stephen Tindall, który oprócz pomocy w finansowaniu projektu wierzy również, że strategicznie czysty wodór będzie bardzo ważną częścią zrównoważonego rozwoju Nowej Zelandii w przyszłości.

 „Zielony wodór pochodzi z energii odnawialnej, takiej jak wiatr, energia słoneczna i wodna, a gdy wodór zostanie zastosowany w naszej łodzi, jedynym produktem ubocznym będzie woda”. powiedział Tindall. „Wierzę, że nasz ambitny krok w kierunku łodzi wodorowych zrobiony przez Team Emirates New Zealand, ustanowi normę dla jednostek napędzanych silnikiem, tak jak to zrobiliśmy, rozpoczynając rewolucję foliowania na żaglach. Nie mogę się doczekać zobaczenia milionów pojazdów i łodzi napędzanych wodorem w ciągu najbliższych 20 lat”. 

Na podstawie materiałów prasowych Emirates Team New Zealand.

 

Autopromocja