Trudne warunki panowały podczas I części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej. Po silnowiatrowym weekendzie wyłoniliśmy zwycięzców i zwyciężczynie w klasach 420, 470, ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7. Regaty odbyły się w Krynicy Morskiej na Zalewie Wiślanym, wzięło w nich udział 250 żeglarzy i żeglarek.

Po 6 wyścigach w klasie olimpijskiej 470 najlepsza okazała się załoga Kacpra Paszka (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwii Laskowskiej (Chojnicki Klub Żeglarski). Żeglarze powtórzyli sukces z tamtego roku, jednakże przez całe regaty czuli oddech rywali na swoich plecach. Rafał Pogorzelski (MKS Dwójka Warszawa) i Julia Oleksiuk (AZS Uniwersytet Warszawski) regaty zakończyli z taką samą liczbą punktów, plasując się na drugiej pozycji. Podium zamknęła Agnieszka Pawłowska (Chojnicki Klub Żeglarski) żeglująca z Bartłomiejem Szliją (UKŻ Lamelka Kartuzy).

Dużo działo się na trasie klasy 420. Wyścigi w tej klasie były jednocześnie eliminacją do młodzieżowych mistrzostw świata ISAF – Youth Sailing World Championships. Walka o złote medale trwała do ostatniego wyścigu. Zwycięzcą regat została załoga Jeremi Dąbrowski i Mikołaj Bazyli (KSW Baltic Dziwnów), zaś w kategorii kobiet wygrała załoga Paulina Rutkowska (YKP Gdynia) i Iga Wielczyk (MOS Iława). Dwie powyższe załogi będą reprezentowały Polskę w nadchodzących mistrzostwach świata w Holandii. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli Pola Schmidt i Tymon Kosobucki (YKP Gdynia). 

W olimpijskiej klasie ILCA 7 bezkonkurencyjny był gdańszczanin Michał Krasodomski (AZS AWFIS Gdańsk), który w większości wyścigów metę przekroczył na pierwszym miejscu. Drugie miejsce zajął Piotr Malinowski (MOS Iława), zaś na trzecim miejscu uplasował się Maxime Thommen (YKP Gdynia).

Równa i bardzo zacięta rywalizacja odbywała się w olimpijskiej klasie ILCA 6. Po sześciu wyścigach, dużą przewagę punktową zapewniły sobie seniorki. Pierwszego dnia regat wszystkie wyścigi wygrała Wiktoria Gołębiowska (MOS Iława), a trzeciego dnia jej koleżanka klubowa, największa gwiazda tych regat, Agata Barwińska. O zwycięstwie mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata Agaty Barwińskiej zadecydowały lepsze miejsca w poszczególnych wyścigach, ponieważ iławianki zakończyły regaty na remisie. 

Wśród mężczyzn zwyciężył Tymoteusz Wysocki (Nauticus YC Olsztyn), zaś w kategorii juniorek na najwyższym stopniu podium stanęła Dominika Raszka (MKS Dwójka Warszawa). 

U najmłodszych żeglarzy w klasie ILCA 4 zwyciężył Maciej Dudek (Nauticus YC Olsztyn). Drugie miejsce należało do Gustawa Zalewskiego (Toruński Klub Żeglarski), zaś brązowy medal zawisł na szyi Jakuba Rusiniaka (Nauticus YC Olsztyn). 

Wśród kobiet najlepsza była Zofia Michałeczko (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg). Drugie miejsce zajęła Julia Wawrzyniak (Jacht Klub Wielkopolski), a trzecie Danuta Grudzień (UKS Silesia Opty).

Szczegółowe wyniki:

https://events.pya.org.pl/puchar-polskiego-zwiazku-zeglarskiego-cz-i,e63

W najbliższy weekend (27-29 maja) druga część regat o Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej. Na stracie staną szybsze klasy żeglarskie takie jak 29er, 49er, 49erFX, Cadet, Europa, Finn, Flying Dutchman, L’Equipe, OK Dinghy, Omega, HC-16, A-Class.

Wcześniejsze informacje:

W Krynicy Morskiej już w piątek 20 maja rozpoczną się regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. Na Zalewie Wiślanym rywalizować będą żeglarze i żeglarki z klas 420, 470 oraz ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7. Rywalizacja zakończy się w niedzielę 22 maja, a na starcie stanie 250 żeglarzy i żeglarek.

Regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego dla zawodników są bardzo dobrą okazją do ścigania się w dużej flocie, a na tym etapie rozwoju jest to doświadczenie nie do przecenienia. Dla sztabu szkoleniowego zaś to okazja do zobaczenia na własne oczy wielu utalentowanych żeglarzy na wodzie, w warunkach regatowych, w różnych warunkach. Patrzymy nie tylko pod kątem tego, jakie robią postępy, jakie mają umiejętności, ale przede wszystkim oceniamy potencjał rozwoju i przydatność do konkretnych klas na dalszym etapie kariery – mówi Rafał Szukiel, trener koordynator PZŻ ds. dzieci i młodzieży.

W olimpijskiej klasie ILCA 6 (dawny Laser Radial), rok temu w kategorii kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła Lilly May-Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), która już w ten weekend o obronę tytułu powalczy z czołową zawodniczką świata, aktualną mistrzynią Europy i wicemistrzynią świata Agatą Barwińską (MOS Iława). 

Prognoza przewiduje warunki zarówno słabo jak i silno wiatrowe, także będzie wyrównana walka. Nie mogę się już doczekać ścigania! Jak zawsze dam z siebie wszystko, a dodatkową motywacją na pewno jest obecność Agaty Barwińskiej, która nam nie odpuści. Zapowiada się zacięta rywalizacja, ale nie można zapomnieć o dobrej zabawie – komentuje Lilly May-Niezabitowska.

Bardzo się cieszę, że mogę wystartować na „domowych wodach”, bo jednak więcej czasu spędzamy poza granicami kraju. Fajnie jest wrócić na polskie akweny i zmierzyć się z resztą zawodniczek, które na pewno nie spoczęły na laurach, więc zobaczymy, co Krynica Morska przyniesie w tym sezonie – mówi Agata Barwińska. 

Ciekawa rywalizacja zapowiada się w kategorii ILCA 6 mężczyzn. Na linii startu pojawią się młodsi zawodnicy, którzy pokażą umiejętności zdobyte podczas zimowych przygotowań. Na większym żaglu, w klasie ILCA 7 (dawny Laser Standard), wystartują między innymi Michał Krasodomski (KS AWFiS Gdańsk), Piotr Malinowski (SSW Iława) oraz Stanisław Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa). 

W klasie 420 kobiet pojawią się srebrne medalistki z ubiegłego roku – Paulina Rutkowska (YKP Gdynia) oraz Iga Wielczyk (SSW Iława), a także Ewa Lewandowska (KS AWFiS Gdańsk) w załodze z Julią Żmudzińską (Międzyszkolny Klub Żeglarski w Żninie) oraz Dominika Ołowiak (Fundacja Yacht Klub Junga) i Jeremi Szczukowski (Chojnicki Klub Żeglarski). 

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej to jedyna eliminacja dla zawodników klasy 420 na nadchodzące regaty ISAF – Youth Sailing World Championships, które odbędą się na początku lipca w Holandii. Podczas ostatnich regat nad Zegrzem, ze względu na słabe warunki wiatrowe, nie przeprowadzono wystarczającej ilości wyścigów by wyłonić zwycięzców. Można się zatem spodziewać bardzo zaciętej rywalizacji.

Rok temu liderami w klasie 470 była załoga Kacper Paszek (KS AWFiS Gdańsk) i Oliwia Laskowska (Chojnicki Klub Żeglarski), która prowadziła w regatach od pierwszego do ostatniego wyścigu. W tej samej konfiguracji wystąpią również już w najbliższy weekend. Regaty odbędą się pod wodzą sędzi głównej Marty Olędzkiej, która przewiduje przeprowadzenie dziewięciu wyścigów dla każdej klasy.  

Druga część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej odbędzie się w dniach 27-29 maja. Rywalizować będą żeglarze i żeglarki w klasach 49er, 49erFX, 29er, Finn, Ok Dinghy, Europa, L’Equipe, Cadet, Omega, Flying Dutchman, A-Class, HC-16

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną w Krynicy Morskiej, Miastem Krynica Morska i Samorządem Województwa Pomorskiego.

Materiał Prasowy Polskiego Związku Żeglarskiego.