Nina Arcisz (Sopocki Klub Żeglarski) młodzieżową mistrzynią świata w olimpijskiej klasie Formula Kite! W TOP 10 mamy jeszcze trzy inne Polki – Julię Damasiewicz (AZS Poznań), Magdalenę Woyciechowską (Sopocki Klub Żeglarski) i Dominikę Sawicką (Sopocki Klub Żeglarski). Regaty rozegrano na Sardynii.

W klasie Arrows (klasa przygotowawcza do Formula Kite), w której startują zawodnicy do lat 17 wicemistrzem świata został Jan Koszowski (Sopocki Klub Żeglarski), a brązowy medal zdobył Jakub Balewicz (Sopocki Klub Żeglarski), który jednocześnie okazał się najlepszy w kategorii do lat 15. W tej kategorii srebrny medal zdobył Marcel Stępniewski (Sopocki Klub Żeglarski). Wśród kobiet najlepsza w klasie Arrows okazała się Karolina Jankowska (Sopocki Klub Żeglarski).

Wśród mężczyzn w klasie Formula Kite do serii medalowej awansował Jakub Jurkowski (AZS Poznań), który ostatecznie został sklasyfikowany na 8 miejscu.

Formula Kite to nowa olimpijska klasa żeglarska, która zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Kitesurfing w wydaniu olimpijskim bardzo szybko się rozwija i przyciąga żeglarzy z wielu innych klas. Polscy zawodnicy są zauważalną siłą w światowym kitesurfingu, odnoszą sukcesy zarówno w rywalizacji seniorów, jak i młodzieżowców, a przynależność do światowej czołówki potwierdzili na Sardynii. 

Nina Arcisz, choć należy do światowej czołówki i skutecznie rywalizuje nawet z seniorkami, nie była wymieniana w gronie faworytek do zwycięstwa. Niemniej formuła rozgrywania zawodów jest taka, że medal może zdobyć każda zawodniczka, która uzyska awans do wyścigów medalowych. Nina Arcisz po eliminacjach była piąta i o awans do wyścigu finałowego musiała walczyć w półfinale.

To był biało-czerwony półfinał. Oprócz Niny, rywalizowały w nim broniąca tytułu Julia Damasiewicz, Magdalena Woyciechowska oraz Francuzka Lysa Caval. Do ścisłego finału awansować mogła tylko jedna zawodniczka – ta która jako pierwsza wygra trzy wyścigi, przy czym liczyły się również zwycięstwa w serii kwalifikacyjnej. Tu w uprzywilejowanej sytuacji była Julia Damasiewicz, która do półfinału przystępowała z dwoma wygranymi wyścigami, a Nina Arcisz z jednym. Presja jednak nie zjadła Niny, która podejmowała świetne decyzje na trasie, wygrała dwa wyścigi z rzędu i zameldowała się w finale. W drugim półfinale ścigała się Magdalena Woyciechowska i choć wygrała jeden wyścig, to musiała uznać wyższość Włoszki Sofi Tomasoni.

W wyścigu finałowym na rywali czekały już najlepsze dwie zawodniczki po serii eliminacyjnej – Maaya Ashkenazi (Izrael) i Heloise Pegourie (Francja). Zasady były takie same – tytuł mistrzyni świata zdobywa ta zawodniczka, która jako pierwsza będzie miała na koncie trzy wygrane wyścigi, przy czym Ashkenazi do finału wniosła dwie wygrane z eliminacji, a Pegourie jedną. Nina Arcisz miała sytuację najtrudniejszą, bo żeby zdobyć złoto musiała wygrać trzy wyścigi finałowe. Zadanie ekstremalnie trudne i bukmacherzy pewnie na takie rozwiązanie dawaliby bardzo wysokie kursy. Polka nie bawiła się jednak w kalkulacje.

Wyścigi finałowe to był majstersztyk w wykonaniu Niny. Żeglowała niesamowicie, a walka była do ostatnich metrów. Jestem pod wrażeniem, jak wielką odpornością psychiczną i dojrzałością popisała się Nina Arcisz. Na wodzie było kilka sytuacji takich, w których ważyły się losy mistrzostwa, każdy metr był ważny, a decyzje trzeba było podejmować w ułamku sekundy. I one podejmowała trafne decyzje, praktycznie nie było błędu w tym żeglowaniu. Ten wynik to na pewno przełom dla tej zawodniczki – mówi Paweł Kowalski, trener główny Kadry Narodowej PZŻ.

Totalnie się nie spodziewałam takiego wyniku, tym bardziej, że na ostatnich regatach uszkodziłam kolano i trochę to odczuwałam. Moim celem na te mistrzostwa była pierwsza piątka i w eliminacjach około tego piątego miejsca pływałam. W półfinale nie spodziewałam się, że będę w stanie wygrać dwa wyścigi, a to co wydarzyło się w finale w ogóle nie mieści mi się w głowie. Wygrać trzy wyścigi z takimi rywalkami, to zadanie arcytrudne, ale jak się okazało, można to zrobić. Teraz muszę ochłonąć, nadrobić zaległości w szkole, trenować i przygotować się do mistrzostw świata seniorek – mówi Nina Arcisz.

Wyniki:

Formuła Kite Mężczyźni

1. Maximilian Maeder (Singapur)

2. Qibin Huang (Chiny)

3. Riccardo Pianosi (Włochy)

9. Jakub Jurkowski (Polska)

15. Piotr Szymiec (Polska)

16. Michał Wojciechowski (Polska)

41. Oskar Zawadowicz (Polska)

Formula Kite Kobiety

1. Nina Arcisz (Polska)

2. Maaya Ashkenaz (Izrael)

3. Heloise Pegourie (Francja)

5. Julia Damasiewicz

6. Magdalena Woyciechowska

9. Dominika Sawicka

16. Julia Morkowska

Wyniki szczegółowe:

https://formulakite.org/2022YouthWorlds

https://www.youthfoil.org/2022Worlds

Materiał prasowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

Autopromocja