Najnowszy Elan Impression 43 (I43), został oficjalnie zaprezentowany na targach boot Düsseldorf w styczniu 2023 r. Jacht wzbudził powszechne zainteresowanie fachowców branżowych. Wszak marka Elan od lat jest jednym z wiodących producentów jachtów żaglowych. Po zawirowaniach właścicielskich nie ma już śladu, widać, że Elan Yachts wraca na swoje miejsce na rynku nautycznym.
Elan Impression 43 to klasyczny jacht żaglowy, przeznaczony do wygodnego i bezpiecznego żeglowania rodzinnego. Jest kolejnym modelem ze znanej wcześniej serii, poszerzając jej zakres o nową jednostkę. Oferuje zarówno komfortowe i luksusowe wnętrze, jak i doskonałe parametry nautyczne.
Najnowszy model w popularnej linii Impression I43, jest produktem z ręcznie wykonywaną stolarką rzemieślniczą, z równoczesnym zastosowaniem wysokiej klasy technologii kompozytowej GRP.
Jacht cechuje wysokiej klasy ergonomiczny, estetyczny i marynarski design, opracowany przez znane biura konstrukcyjne i wzornicze: Huphrey Yacht Design oraz Pinifarinna. Jest on uzupełnieniem serii Impression, ale z zastosowaniem nowym rozwiązań konstrukcyjnych i designerskich.
Nasz test wykonywaliśmy na wodach zatoki Triesteńskiej, z bazą w słoweńskim Portorož. I choć warunki wietrzne nie były nadzwyczajne, to jednak udało nam się przeprowadzić próby nautyczne z wykorzystaniem nawet genakera. Było to dla nas bardzo miłe przeżycie, nawiązujące do wielu wcześniejszych testów jachtów Elan. Marka ta zawsze cieszyła się naszym zaufaniem i sentymentem.
TEST Elan Impression 43 (I43) – na głównym pokładzie
Elan I43 to w założeniach, jak już w/w, rodzinny cruiser żaglowy. Wszystko podporządkowane jest funkcjonalności żeglarskiej i bezpieczeństwu na pokładzie.
Producent przewiduje wiele opcji wykonania zarówno w zabudowie, jak i wyposażeniu technicznym. Testowana przez nas jednostka była ponad standardowym egzemplarzem, przewidzianym na pokazy i testy konsumenckie. Myślę jednak, że warto przy ewentualnym zamówieniu skorzystać właśnie z takich opcji, które były na podstawionym dla nas jachcie.
Już podczas wchodzenia na jacht przez tylną platformę, mogliśmy przekonać się do takiego wyboru. Na naszym jachcie była duża platforma kąpielowa, z pewnością wygodniejsza i bardziej użyteczna. Tym bardziej, że doskonale pasuje do wyposażenia bakist usytuowanych wzdłuż pawęży w kokpicie centralnym. W standardzie mamy tam proste schowki, w testowanym jachcie zabudowano w nich grilla oraz lodówkę, doskonale sprawdzające się podczas biesiadowania na kotwicy.
Kolejnym wyposażeniem ponad standardowym, było zastosowanie na wszystkich otwartych pokładach i ciągach komunikacyjnych sztucznego tiku (może być prawdziwy). W podstawowym wyposażeniu jest on tylko na podłodze tylnego kokpitu.
To tyle o pierwszych wrażeniach dotyczących wyposażenia dodatkowego.
TEST Elan Impression 43 (I43) – funkcjonalność i bezpieczeństwo
Kokpit centralny jest oczywiście miejscem, w którym załoga spędza większość czasu, zarówno w czasie pływania jak i na postoju w trakcie rejsu. Przynajmniej na ciepłych akwenach.
Głównym miejscem do przebywania jest środkowa część kokpitu z dwoma kanapami oraz dwoma składanymi stolikami przed nimi. Zmieszczą się tam wszyscy członkowie załogi, nawet gdy będzie to 10 osób. Dodatkowo, blaty stolików mogą być opuszczone i siedziska zamienione w dwa duże sunpady, materace do kąpieli słonecznych.
Bardzo ładnie zaprojektowane zostały też kolumny kół sterowych, w opływowych i lekkich liniach wzorniczych. W kokpicie centralnym nie brakuje oczywiście bakist i różnego rodzaju schowków na ruchomy osprzęt. W samych rogach na pawęży pomyślano też o zgrabnych ławeczkach.
Na dziób przechodzi się po wygodnych i zupełnie płaskich ciągach komunikacyjnych, pozbawionych jakichkolwiek stopni czy występów. Dla bezpieczeństwa możemy zawsze chwycić się solidnych relingów burtowych. To również z tych względów polecam wyposażenie jachtu w dodatkowe pokrycie ciągów tikiem. Nie ma praktycznie możliwości poślizgnięcia się, o co czasem łatwo na prostym laminatowym wykończeniu.
Na pokładzie dziobowym jest równie płasko i bezpiecznie do poruszania się. Wszystkie luki i okna z dolnych pomieszczeń wstawiane są na płasko, bez żadnych wystających elementów. Bardzo ciekawym i dobrym pomysłem jest dziobowy schowek, przwidziany na żagle, odbijacze i inne ruchome elementy. Jest on duży i łatwo dostępny. Sam dziób w testowanym egzemplarzu miał kolejną opcję wyposażenia, mały bukszpryt z podczepioną pod nim kotwicą. To również element bardzo przydatny.
Reasumując, na otwartym pokładzie jest bardzo wygodnie, bezpiecznie i miło.
TEST Elan Impression 43 (I43) – ożaglowanie i olinowanie
Olinowanie i ożaglowanie raczej nie odbiega od stosowanych na tego rodzaju jachtach przez innych producentów. Maszt podparty jest jedną parą want głównych oraz dwoma parami want kolumnowych. Usztywniony na boki jest dwoma parami salingów, a od tyłu zastosowano rozdzielony, tradycyjny achtersztag z różnego typu naciągami (w zależności od wybranej opcji).
Podstawowe żagle to: grot o powierzchni 46,68 m2, opuszczany do lazy jacka. Jest jednak opcja z grotem o powierzchni 42,10 m2 rolowany w maszcie. Standardowy fok jest przednim żaglem samo halsującym 34,1 m2, a w opcji genua 41,3 m2. W teście używaliśmy jeszcze genakera, ale to już wymaga trochę wprawy w żeglowaniu. Niemniej doskonale podwyższa parametry szybkości, o czym mogliśmy się przekonać w trakcie testu, gdy przyszło kilka mocniejszych szkwałów.
Wyposażenie oraz poprowadzenie głównych lin zostało pomyślane w ten sposób, aby można było pływać solo. Sprawdziliśmy to w czasie prób i nie było z tym żadnego problemu. Jedna osoba daje sobie z tym doskonale radę, choć oczywiście nie możemy korzystać z wszystkich opcji ożaglowania dodatkowego.
TEST Elan Impression 43 (I43) – na dolnym pokładzie
Zejściówka na dolny pokład jest głęboko wycięta i wygodna do wchodzenia. Nie ma niebezpieczeństwa uderzenia się głową o krawędź. Wchodzi się bezpośrednio do mesy/salonu, tak jak na większości podobnych konstrukcji żaglowych. Jednak Elan I43 sprawia wrażenie jakby bardziej przestronnego i większego. Z pewnością jest to zasługa odpowiedniego zaprojektowania wnętrza, ale wpływa na to również zastosowanie oryginalnej okładziny mebli. Na Elanie I43 jest tylko jedna opcja wykończenia: okładzina z dębu, dosyć rzadko stosowana przez stocznie. Na pierwszy rzut oka wydaje się to trochę szokujące, dąb ma niezliczone sęki i sprawia mocno surowe wrażenie. Jednak w połączeniu z szarym kolorem drzwiczek szafek gospodarczych podsufitowych, daje bardzo eleganckie i nietuzinkowe odczucie. Po prostu warto się do tego przekonać.
W mesie jest oczywiście kambuz z dużym blatem w literę „L” i wszystkimi urządzeniami kuchennymi. Po przeciwnej stronie jest kanapa okalająca stół, przy czym jest także możliwość opuszczenia blatu i wygospodarowania dodatkowych 2 miejsc do spania. W pełnej opcji z 4 kajutami daje to w sumie 10 koi. Przyznać jednak muszę, że nie jesteśmy zwolennikami takiego żeglowania, choć jak wiadomo w czarterze liczą się inne względy. Komfort jest wtedy wyraźnie obniżony.
Na naszym egzemplarzu na końcu kanapy zabudowano kącik nawigacyjny, ale w standardzie jest w tym miejscu prosta szafka.
Testowany jacht wykonany był w wersji 3 kabinowej. Dwie symetryczne na rufie oraz dziobowa, armatorska. Ta właścicielska ma własną kabinę toaletową z wydzielonym prysznicem. Do dyspozycji gości jest jedna wspólna łazienka, z dostępem z mesy/salonu. W wersji 4-kabinowej, dziobowa jest podzielona na dwie oddzielne kajuty.
We wszystkich dolnych pomieszczeniach jest pełna wysokość stania oraz liczne otwierane luki i okienka. Przewietrzanie i doświetlenie wnętrza jest znakomite.
TEST Elan Impression 43 (I43) – napęd mechaniczny
Do napędu mechanicznego Elana I43 przewidziano tylko jednostki spalinowe Yanmar, w trzech opcjach: 45, 57 i 80 KM. Istnieje także możliwość wyposażenia w silnik elektryczny firmy Ocean Volt. W testowanym egzemplarzu mieliśmy do dyspozycji najmocniejszego Yanmara 80 KM, z przekładnią sail drive.
Są to sprawdzone i ekonomiczne silniki powszechnie stosowane na jachtach żaglowych. Szczegółowe parametry z jazdy przedstawiamy na załączonych wykresach.
TEST Elan Impression 43 (I43) – wrażenia z pływania
Wiatru, to jedyna rzecz jakiej zabrakło nam w czasie testu, choć były momenty z silniejszymi szkwałami, w których mogliśmy poczuć jak zachowuje się Elan I43. Pozwoliły nawet na postawienie genakera i jazda zrobiła się prawdziwie regatowa. Przedstawiamy więc krzywe wiatrowe opracowane przez stocznię w trakcie wcześniejszych prób nawodnych. Elan jednak zawsze słynął z dobrych parametrów pływania, co w jakimś stopniu mogliśmy potwierdzić podczas żeglugi w mocniejszych podmuchach wiatru na bardziej otwartym morzu.
Polar curves – shaolkeel Polar curves-standardkeel
Jacht prowadził się bez problemu, a ergonomiczna zabudowa urządzeń pokładowych pozwala na swobodną żeglugę nawet solową lub z mniej doświadczoną załogą.
TEST Elan Impression 43 (I43) – podsumowanie i ocena
Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że na pierwszy rzut oka 43-stopowy jacht jest podobny do wielu innych podobnej wielkości konstrukcji. Elan I43 na pewno robi jednak doskonałe wrażenie swoim oryginalnym designem zewnętrznym i linią kadłuba.
Ergonomiczna i funkcjonalna zabudowa wnętrza czyni go wygodnym i bezpiecznym cruiserem żaglowym, dobrze wypełniając założenia projektantów oraz stoczni. Jacht, zarówno podczas pływania „prywatnego” w gronie rodzinnym czy przyjaciół, jak i w czarterze może zadowolić nawet wybrednych fanów żeglarskiej przygody.
Jeżeli natomiast chcielibyśmy, i mamy do tego odpowiednie predyspozycje, wziąć udział w żeglarskich wyścigach z pewnością Elan I43 nas nie zawiedzie.
Wszystko jest kwestią indywidualnego podejścia i zapotrzebowania. Tak jak już wyżej powiedziałem, do oryginalnego wykończenia mebli można się szybko przekonać, a parametry nautyczne i wygoda na pokładzie są rzeczą bezcenną.
Elan Impression 43 z pewnością zadowoli zarówno doświadczonych żeglarzy, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żeglowaniem.
Elan Impression 43 (I43)
Dane techniczne
Kadłub
Długość całkowita (z bukszprytem) | 13.32 m/43’ 8’’ (13.60 m/44’ 7”) |
Długość kadłuba | 12.82 m/42’ |
Długość kadłuba w linii wodnej (KLW) | 12.20 m/40’ |
Szerokość całkowita | 4.25 m/13’ 11” |
Zanurzenie (standard/opcja) | 1.95 m/6’ 5” / 1.70 m/5’ 7” |
Wysokość ponad (KLW) | 19.90 m/65’ 3” |
Wyporność (standard) | 11,100 kg/24,471 lbs |
Balast (standard/opcja) | 3,541 kg/7,807 lbs/ 3,686 kg/8,126 lbs |
Napędy (standard/opcja/elektryczny) | Yanmar 4JH45 45HP/Yanmar 4JH57/57 HP/Yanmar 4JH80/80 HP/Oceanvolt electric – TBD |
Zbiornik paliwa | 287 l/75.8 US gal |
Zbiornik wody | 270 l/71.3 US gal/470 l/124 US gal |
Powierzchnia żagli: | |
Grota (standard/furling-opcja) | 46.68 m2/502.5 sq ft/42.10 m2/453.2 sq ft |
Fok samohalsujący (standard) | 34.1 m2/367 sq ft |
Fok genua (opcja) | 41.30 m2/444.5 sq ft |
DESIGN | Humphreys Yachts Design & Elan Design Team |
Producent | Elan Yachts |
Więcej | https://www.elan-yachts.com/en |
Cena od plus VAT | Od 339 tys. euro |
Ekipa testowa w składzie: Stanisław Iwiński, plus 2 przedstawicieli stoczni. Pomiary głośności zostały wykonane urządzeniem Volcraft, natomiast prędkości za pomocą aplikacji iSailor.
Tekst: Stanisław Iwiński, zdjęcia i video Stanisław Iwiński/Materiały firmowe Elan Yachts.