Anytec 860-T, aluminiowa konstrukcja opracowana w szwedzkiej firmie Anytec Sweden AB, przebojem weszła do finałowej rozgrywki konkursu Best of Boats Award 2024, budząc spore zainteresowanie członków jury. W finale było jeszcze lepiej, gdyż łódka ta zdobyła główny laur i zwyciężyła w konkursie, pokonując wszystkich równie godnych rywali w kategorii Best for Performance.

Na testy łodzi Anytec 860-T zostaliśmy zaproszeni do Sztokholmu. To piękne szlaki położone w kolorowych szkierach wokół stolicy Szwecji. Dla mnie miało to dodatkowy wydźwięk osobisty. Wody, na których wykonywaliśmy próby, znajdują się tuż koło miejsca, gdzie spędzałem jedne z najpiękniejszych i najważniejszych chwil mojego życia. Ale to opowieść na inną okazję, niemniej musiałem pozwolić sobie na tę prywatną dygresję.

Anytec 860-T, to aluminiowa konstrukcja o długości 8,86, dosyć typowa dla wielu skandynawskich łodzi z napędem mechanicznym. Ale stosowanie aluminium w łodziach motorowych jest równie popularne w wielu innych krajach z tradycjami nautycznymi. Wystarczy dodać, że na największym na świecie amerykańskim rynku jachtowym, przeszło 65 procent jednostek w kategorii do 12 m długości napędzanych silnikami przyczepnymi, wykonywanych jest właśnie z tego proekologicznego materiału.

To, co jednak najbardziej było podkreślane przez jurorów w trakcie długich dyskusji przed ostatecznym werdyktem w konkursie BOB Award 2024 i co w dużej mierze zaważyło na jego zwycięstwie, było poczucie niezwykle bezpiecznego prowadzenie Anytec’a 860-T przez siedzącego za sterem pilota. Płynąc z prędkością ponad 60 w (około 110 km/h), ani przez chwilę nie miało się uczucia niepewności i obawy o utratę kontroli nad łodzią.

Łodzie produkowane są we własnej stoczni zlokalizowanej pod Rygą na Łotwie.

Anytec 860-T prezentacja – design i opis

Anytec 860-T to motorówka klasy Open, trochę w typie walk around, służąca do dziennego spędzania wolnego czasu na wodzie, przystosowana do realizowania różnych rodzajów zabawy. 

Oczywiście, jej sportowe osiągi nadają jej możliwości łodzi Performance, ale sprawdzi się także jako rodzinna DC w trakcie eksploracji przy dobrej słonecznej pogodzie, kąpieli wodnych i słonecznych. Równie dobrze można ją wykorzystać także do wędkowania.

Szczególnie dobrze nadaje się do pływania po akwenach, na których występuje kamieniste czy skaliste dno i brzegi. Po prostu uszkodzenie powłoki aluminiowej kadłuba nie jest tak niebezpieczne, jak w przypadku łodzi z laminatu. Łatwiej naprawić.

Kadłub wykonywany jest z wysokiej klasy aluminium, poddawanego specjalnej obróbce zabezpieczającej powierzchnię materiału przed utlenianiem. Ma on podwójne poszycie, wypełnione w środku pianką i plastikowymi woreczkami z powietrzem. W ten sposób zabezpieczona jest ewentualna utrata wyporności przy przebiciu i poważnym uszkodzeniu łodzi. Oprócz tego, takie wypełnienie spełnia dodatkową rolę wyciszania ewentualnych hałasów poszycia, o co nie trudno w łodziach nie tylko aluminiowych. Specjalne wzmocnienia i wręgi, nadają kadłubowi niezwykłą sztywność. Łatwo się o tym mogliśmy przekonać wykonując uderzenia w powierzchnię samego poszycia. Muszę przyznać, że byliśmy mile zaskoczeni tymi cechami łodzi Anytec 860-T. 

Otwarty pokład zajmuje prawie całe wnętrze łodzi. Na dziobie nie ma specjalnie miejsca na leżakowanie, ale można w nim podróżować w pozycji siedzącej. 

Z dziobu przechodzimy wokół centralne zabudowanej konsoli sterowniczej do sterówki, wyposażonej w dwa rzędy dwóch foteli. Mają one specjalną konstrukcję, aby amortyzować siedzących na nich w trakcie dynamicznej i szybkiej jazdy. Nad częścią centralną kokpitu głównego rozpościera się zgrabny T-Top.

Sama konsola jest wyposażona w bogaty zestaw urządzeń kontrolno-sterowniczych. Mieliśmy tam zamontowany również podwójny układ chartplotterów Simrada, na którym wyświetlały się wszystkie niezbędne informacje. Rzecz bardzo ważna, gdy pilotuje się łódkę o tak sportowym charakterze.  

Kokpit rufowy wyposażony jest w siedzisko wzdłuż pawęży. Jest ono prostej konstrukcji, ale zapewnia minimum komfortu. Mamy w nim także wetbar wyposażony w podstawowe urządzenia kambuza. 

Zabudowa jest w stylu prostym, ale ładnie wykonana z dużą dbałością o jakość wykończenia.

Anytec 860-T prezentacja – pokład sypialny

Anytec 860-T jest łódką z dużym i otwartym kokpitem centralnym, ale i z małą schowaną pod częścią pokładu dziobowego, kajutą. W testowanym egzemplarzu wyposażona była tylko w toaletę WC i służyła bardziej jako schowek, ale jest tam miejsce na koję sypialną. Niemniej jest to rozwiązanie typowo awaryjne, komfort spania nie jest zbyt duży.

Anytec 860-T prezentacja – wrażenia z pływania

Testy w sztokholmskich szkierach dostarczyły nie tylko wrażeń estetycznych z podziwiania akwenu. Anytec 860-T okazał się przykładem doskonale spisującej się łodzi Performance ze świetnymi parametrami nautycznymi. Dynamicznie rozpędzał się, osiągając ślizg w niecałe 5 s, a maksymalną około 62 w, w niewiele ponad 20s.

Dla pilotów z odpowiednimi umiejętnościami i sportowym zacięciem, prędkość cuisingowa będzie oscylować przy około 45 w, ale do normalnego pływania wystarczy rozpędzić ją do 27 -29 w, realizowanych przy mniej więcej 2900 – 3200 obr./min. Jest wtedy najciszej na łodzi i najprzyjemniej przemieszczać się po szlaku wodnym.

Wyniki naszych pomiarów hałasu, spalania oraz prędkości w zależności od obrotów przedstawiamy na załączonych wykresach.

Anytec 860-T prezentacja – nasza ocena 

Jak już w/w Anytec 860-T był miłym i pozytywnym zaskoczeniem dla większości jurorów konkursu Best of Boats Award 2024. I chyba zasłużenie wygrał trudną konkurencję w kategorii Best for Performance. Ma doskonałe osiągi i parametry pływania. Kadłub jest wyjątkowy sztywny, wykonywany z wysokiej klasy materiałów doskonale nadających się do recyklingu. Rzecz nie do przecenienia we współczesnym świecie pełnym tworzyw sztucznych, z którymi nie wiadomo co zrobić po zakończeniu użytkowania.

Co jednak najważniejsze, prowadząc go czujemy się pewnie za kołem sterowym nawet przy maksymalnej prędkości i w każdych warunkach pływania. 

Na uroczystej gali w Berlinie ogłoszono werdykt jury: 

„…and the Winner is Anytec 860-T”! 

Anytec 860-T 

Dane techniczne

Długość8,86 m
Szerokość2,60 m
Zanurzenie0,65 m
Masa bez silnika1990 kg
Zbiornik paliwa550 l
Zbiornik wody40 l
Maks. moc silnika2 x 400 KM
Maksymalna liczba załogi6
Kategoria CEC
ProducentAnytec Sweden AB https://www.anytec.eu
Cena testowanej łodzi nettoz 2 silnikami Mercury 400 KM Od około 260 tys. euro (plus VAT)

Tekst Stanisław Iwiński, zdjęcia Arek Rejs/Stanisław Iwiński/materiały firmowe.

 

Autopromocja