Najciekawsze konstrukcje 2020 r.

Monte Carlo 52 zdobył nominację do finałowej rozgrywki w konkursie BOB Award 2020, w kategorii Best for Family (Najlepszy dla Rodziny)

Nienaganny styl i sylwetka

Monte Carlo MC 52 miał swoją premierę na targach w Cannes w 2019. Zastępuje on w serii modelowej stoczni popularny przez wiele lat MC 5. Jest to duży i komfortowy jacht dla wodniaków szukających wygody podczas wypraw z rodziną, czy też w gronie przyjaciół. Na jacht można wejść z kei przez szeroką platformę rufową lub bezpośrednio do kokpitu rufowego po elektrycznie wysuwanym trapie. Jest w nim dużo miejsca do biesiadowania podczas postoju, a dzięki szeroko odsuwanym drzwiom do wnętrza można połączyć go z kokpitem centralnym w jedno obszerne pomieszczenie z salonem, mesą i kambuzem. Z kokpitu rufowego po eleganckich schodkach, dostaniemy się na flybridge, duży i bogato wyposażony w różne urządzenia do miłego spędzania czasu na wodzie. Znajdziemy tam materace słoneczne, grill, lodówkę, itp. W razie złej pogody lub wieczorem na postoju, cała załoga wygodnie może biesiadować w kokpicie głównym, świetnie przeszklonym i dobrze wentylowanym. 

Ergonomia wnętrza

Na dolnym pokładzie są trzy kabiny sypialne: armatorska schowana pod pokładem kokpitu głównego, wyposażona we własną łazienkę i toaletę, gościnna pod konsolą sterowniczą i duża dziobowa dla gości lub kolejnych domowników. Dla obu tych kajut przeznaczona jest wspólna łazienka z toaletą i prysznicem na lewej burcie. Na jachcie przewidziane jest też miejsce na kabinę skipperską na pokładzie rufowym pod kanapą, którą można ewentualnie przeznaczyć na garaż.

MC 52 nie jest jachtem przeznaczonym do szaleństw na wodzie. Wyposażony w układ napędowy Volvo Penta IPS 650 rozpędzał się do prędkości około 26 w, spalając przy tym prawie 170 l/h przy 3500 obr./min. Jednak najprzyjemniej płynęło się z szybkością marszową 16 – 17 w realizowaną przy 2700 obr./min. Spalania spadało wtedy do niecałych 94 l/h.

Więcej: www.beneteau.com

Tekst Stanislaw Iwinski, zdjęcia mat. firmowe Jérome Kélagopian /Guido Barbagelata

Monte Carlo 52 

Dane techniczne:

Długość całkowita  16,33 m
szerokość całkowita4,57 m
maks. masa całkowita        20 768 kg
maks. moc silników (IPS 650)2 x 480 KM/2 x 353 kW
maksymalna liczba załogi 8
zbiornik paliwa2 x 650 l
zbiornik wody        2 x 200 l
kategoria CEB12/C12
cena   od około 613 tys. euro (plus VAT)