To pytanie padło podczas naszej burzy mózgów dotyczącej tematów, które chcemy poruszać na naszym portalu. Biorę! – krzyknąłem z błyskiem w oku, oczami wyobraźni siedząc już w wielkiej, amerykańskiej półciężarówce z potężnym V8 bulgoczącym pod maską. 600 agresywnych koni pod stopą aż się prosi, by pedał gazu docisnąć do samej podłogi. Ruszam z piskiem opon…

– Stój! – przerywa mi stanowczy głos naczelnego.
– Co jest, czemu mnie hamujesz? Jeszcze nawet nie ruszyłem!
– To nie ja, to przepisy…

No dobrze, chciałem rozpocząć z przytupem i przejść od razu do przyjemności, ale w porządku, potraktujmy ten tekst jako grę wstępną. Faktycznie, wydawałoby się, że odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta — im większe i mocniejsze auto, tym większe są jego możliwości holownicze. I w sumie tak jest – z tym że nie zawsze. Jeśli więc pytasz, czym przewozić jacht, to odpowiedź jest tylko jedna: To zależy!

Dlaczego duży nie zawsze może więcej?

Zależność ta wynika wprost z przepisów i od zapoznania się z nimi powinniśmy rozpocząć nasze poszukiwania idealnego holownika. Inaczej mogłoby się okazać, że naszym wypasionym, trzytonowym SUVem nie przewieziemy więcej niż przysłowiowym maluchem.

Po pierwsze: sprawdź swoje uprawnienia

Kategoria B uprawnia nas do ciągnięcia zespołu pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg. Dla przykładu może to być auto z dmc 2000 kg i przyczepa z dmc 1500 kg. Ta sama kategoria dopuszcza także tworzenie zestawu o dmc do 4250 kg, ale pod jednym z dwóch warunków:

  • Dotyczy to pojazdu z przyczepą lekką (dmc do 750 kg). Wówczas auto może mieć dmc 3500 kg i bez dodatkowych uprawnień można nim ciągnąć lekką przyczepę.
  • Uzyskaniem wpisu kodu 96 do prawa jazdy. Wiąże się to z zaliczeniem praktycznego egzaminu państwowego, który ma udowodnić nasze umiejętności kierowania takim zestawem pojazdów.

Kod 96 w prawie jazdy podnosi dmc zestawu do 4250 kg i nie ma znaczenia, jaką dmc ma przyczepa pod warunkiem, że nie przekracza dmc pojazdu ciągnącego.

Więcej możliwości daje nam prawo jazdy kat. B+E, czyli tak zwane prawo jazdy na przyczepy. Uprawnia ono do ciągnięcia przyczepy o dmc do 3500 kg, jeśli takie jest dmc pojazdu. W tym wypadku musimy zapisać się na odpowiedni kurs oraz zdać poszerzony o tę wiedzę egzamin państwowy.

Po drugie: sprawdź dokumenty

Wydaje się, że to takie oczywiste. Wystarczy przecież sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, jaką przyczepę możemy ciągnąć naszym samochodem. W rubryce Q1 podana jest maksymalna masa przyczepy wyposażonej w hamulec, a w polu Q2 – dopuszczalna masa przyczepy bez hamulca. I już wszystko jasne! Niestety, nie jest to wcale takie proste. Otóż hamulec najazdowy przyczepy według polskich przepisów nie spełnia definicji hamulca, który musi być uruchamiany z pozycji kierowcy (jest to w praktyce niespotykane rozwiązanie).

W takim przypadku stosowne rozporządzenie mówi, że stosunek masy (dmc) pojazdu do masy (dmc) przyczepy musi być jak 1,33:1. Aby więc sprawdzić, jaką przyczepę możemy holować wybranym samochodem, musimy wykonać jedno proste działanie. Bierzemy dopuszczalną masę całkowitą pojazdu z pozycji F1 w dowodzie rejestracyjnym, w naszym przykładzie 2070 kg, dzielimy ją przez 1,33 i otrzymujemy wynik – w naszym przypadku wynoszący 1556 kg. Jest to maksymalna masa przyczepy z hamulcem najazdowym, jaką możemy ciągnąć tym samochodem. Jeśli zatem dmc przyczepy wynosi do 1430 kg (dmc zestawu wyniesie wówczas 3500 kg), wystarczy nam kategoria B prawa jazdy, jeśli więcej – potrzebne będzie dodatkowe uprawnienie B96. W sytuacji gdy dmc przyczepy jest większe od obliczonej maksymalnej masy przyczepy, wówczas musimy szukać większego auta, pamiętając, że po przekroczeniu 4250 kg dmc całego zestawu powinniśmy postarać się o prawo jazdy kategorii B+E.

Kiedy potrzebny jest viaTOLL?

Tu na szczęście sprawa jest prosta – jeśli dopuszczalna masa całkowita zestawu (auto + przyczepa) jest wyższa niż 3,5 tony, to mamy obowiązek posiadania urządzenia viaBox do poboru opłat elektronicznych w ramach systemu viaToll. Niestety, wiąże się to również z wyższymi kosztami przejazdów za każdy przejechany kilometr.

Ograniczenia prędkości dla pojazdów z przyczepą

  • Autostrada: 80 km/h.
  • Droga ekspresowa: 80 km/h.
  • Droga dwujezdniowa o przynajmniej 2 pasach w każdą stronę: 80 km/h.
  • Droga zwykła: 70 km/h.

Teraz już wiesz, jakie wymagania powinno spełniać auto, by bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami przewozić twój jacht. Pamiętaj, że możesz liczyć na naszą pomoc – na łamach naszego portalu będziemy publikować testy samochodów w poszukiwaniu idealnego holownika. Życzymy powodzenia w tych wspólnych poszukiwaniach i szerokości!

Tekst Seweryn Czarnocki, zdjęcia materiały prasowe

 

Autopromocja