Oceanis Yacht 54 jest najnowszym model z tej serii jachtów ze stoczni Beneteau. Zaprojektowany został przez zespół Biscontini Yacht Design (Architektura) I Lorenzo Argento (design), wyróżnia się smukłą sylwetką z maksymalną szerokością ciągnącą się aż do rufy. Jacht adresowany jest dla żeglarzy turystów, ale ze sportowym zacięciem. 

Patrząc na niego od rufy, już na pierwszy rzut oka widać różnicę w linii kadłuba względem innych jachtów z tej serii. Poszycie Oceanis Yacht 54 jest całkowicie zaokrąglone, podczas gdy np. model 62 ma wyraźnie łamane. Szeroka i płaska rufa modelu 54 sprawia bardziej „rasowe” wrażenie i nadaje mu mocno sportowy wygląd. Kadłub Oceanis Yacht 54 nie jest szczególnie szeroki, ale jego maksymalna szerokość ciągnie się aż do rufy, co doskonale poprawia hydrodynamikę, bezpieczeństwo i stabilność, a także zwiększa dostępną przestrzeń wewnątrz łodzi i w kokpicie.

Na pokładzie i we wnętrzu

Kokpit rufowy, do którego wchodzimy po trapie z kei, jest wyjątkowo obszerny i wygodny. Powierzchnia podłogi jest wszędzie na jednym poziomie i jedynie półpokłady prowadzące na dziób wyniesione są o jeden stopień wyżej. Centralnym miejscem kokpitu rufowego są dwie symetryczne sterówki z dużymi kołami sterowymi oraz ergonomicznie zaprojektowane i wyposażone konsole z urządzeniami kontrolno-sterowniczymi oraz manetką silnika. Kokpit jest całkowicie otwarty od tyłu, zabezpieczony jedynie linkowymi relingami. Przed sterówkami jest obszerne miejsce z dwoma kanapami i stołami do wygodnego biesiadowania i przebywania na pokładzie dla całej załogi. Cały kokpit może być zadaszony materiałowym bimini doczepianym do stałego łukowatego spoilera.

Jacht przygotowany jest nawet do żeglugi solowej. Standardowy, krótszy maszt ma zwijany do jego wnętrza grot. Jest możliwość postawienia foka „samohalsującego się”. Natomiast wszystkie liny i regulacje doprowadzone są do obu pozycji sternika i obsługiwane przez dwa komplety elektrycznych rolerów. Nawet średnio zaawansowany skipper da sobie radę z samotnym prowadzeniem jachtu.

Wygodna zejściówka prowadzi na dolny pokład, którego rozkład jest dosyć klasycznie zaprojektowany. W testowanym jachcie mieliśmy dwie symetryczne kajuty rufowe z jedną kabiną toaletową na prawej burcie oraz kajutę armatorską w dziobie, z oddzielnym prysznicem i kabiną WC z umywalką. We wszystkich kajutach jest zapewniona pełna wysokość stania oraz duża liczba szafek i schowków. Kokpit centralny, do którego prowadzi zejściówka jest jasny i dobrze wentylowany. Kambuz jest duży i wygodny, choć musze przyznać, że obniżenie jego podłogi o jeden stopień, nie przypadło mi do gustu. Nie wydaje mi się to bezpiecznym rozwiązaniem. 

Żeglowanie

Mieliśmy tym razem sporo szczęścia do wiatru. W trakcie naszego testu wiało miejscami nawet 17 w, więc mogliśmy dobrze zapoznać się z walorami testowanej jednostki. Muszę przyznać, że próby nautyczne wypadły dla niego bardzo pozytywnie. Przy takim wietrze, płynąc pod grotem i genuą 105 %, nasza szybkość na wiatr bez problemu dochodziła nawet do 9 w. Jacht był lekko nawietrzny, ale nie stwarzało to raczej żadnych kłopotów sternikowi. Jeszcze lepiej było po postawienie przedniego Code „0”, jacht wyraźnie „dostał kopa” i ruszył do przodu, choć oczywiście dużo pełniej do wiatru. Dzięki płaskiej i równej powierzchni pokładu, chodzenie po nim było bezpieczne i wygodne.

Przy dobrej pogodzie wspaniale jest położyć się na przednim sunpadach i delektować wspaniałą morską żeglugą.

Nowy Oceanis Yacht 54 to stylowy klasyczny jacht wycieczkowy, ale z nowocześnie zaprojektowanym i charakterystycznym DNA. 

Dane techniczne 

Oceanis 55

długość kadłuba17,12 m
szerokość5,00 m
Zanurzenie (T-keel)2,50 m
wyporność16,6 t
powierzchnia żagli głównych (maszt z rolerem)genua 105% – 65 m² / grota – 63 m²
powierzchnia genakera210 m²
zbiornik na wodę720 l
kategoria CEA10/B12/C14
silnik stacjonarny80/110 KM
projektantBiscontini Yacht Design/Lorenzo Argento
cenaod 425,8 tys. euro (plus VAT)

więcej www.beneteau.com,

   

Tekst i zdjęcia Stanisław Iwiński

 

Autopromocja