Przyzwyczailiśmy się do dumnego chwalenia naszym potencjałem wytwórczym w zakresie budowy jachtów motorowych do 12 m. Polska jest bez wątpienia leaderem w Europie, produkując rocznie ponad 22,5 tysiąca jednostek. Ale jednocześnie mało wiemy o innych, którzy mocno wchodzą na ten intratny rynek i już niedługo mogą nam zagrozić w utrzymaniu pierwszej pozycji. 

Turcja, bo to nią mi chodzi, jest jednym z najmłodszych graczy na rynku jachtowej produkcji w Europie. W ciągu zaledwie kilku lat powstało wiele nowoczesnych stoczni (grubo ponad 30), które wytwarzają zarówno jednostki znanych marek firm zagranicznych, jak i nowych jachtów pod własnym, tureckim logo. Z jednej strony mamy więc tak znane marki: Azuree, Euphoria, Vicem czy Vanguard, z drugiej rodzime konstrukcje luksusowych jachtów: Sirene, Numarine chętnie kupowane przez klientów z całego świata.

Dromeas Yachts – z miłości do morza

Firma Dromeas Yachts została założona na początku 2017 roku przez inżyniera marynarki Efe Kuyumcu. Efe pasjonuje się morzem od 5 roku życia. Od 12 roku życia był żeglarzem regatowym. Był członkiem kadry narodowej Turcji, olimpijczykiem w klasach Laser i Finn. Efe postanowił studiować inżynierię morską, aby móc zbudować coś, co pozwoliłoby mu połączyć pasję z karierą sportową.

Dromeas Yachts dzisiaj to 2 duże zakłady produkcyjne o powierzchni ponad 12 000 m2, produkujące nowoczesne, lekkie łodzie motorowe typu „sandwich” z włókna szklanego. Stale rozwijający się zespół projektowy stawia na budowanie jachtów i łodzi z zastosowaniem najnowszych technologii i materiałów najwyższej jakości. Wszystko to, jak głosi motto firmy: „Z prawdziwej miłości do morza”.

Dromeas Yachts – technologia

Stocznia stara się wykorzystywać zaawansowaną technologię do budowania swoich konstrukcji. W procesach technologiczny stosowane jest łączenie infuzji próżniowej z warstwowymi kompozytami z włókna szklanego, produkcją niedrzewną w warstwie konstrukcyjnej i wzmocnieniami z włókna węglowego. Dzięki temu są w stanie wytwarzać trwałe, wytrzymałe i solidne kadłuby, które swobodnie przetrwają użytkowanie w najtrudniejszych warunkach.

Dromeas Yachts – seria modelowa

Jednostki z logo Dromeas Yachts to dzisiaj seria obejmująca 6 modeli łodzi motorowych o długości 28, 33 i 38 stóp z różną zabudową pokładów (CC, WA, SUV). Jednak najciekawej wygląda ich design. Wszystkie przypominają motorówki rodem z… Finlandii, w stylu popularnie tam zwanym „Commuter boats” (w dowolnym tłumaczeniu łodzie użytkowe).

Dromeas Yachts – na polskim rynku

Od 2021 roku przedstawicielem tureckiej marki na polskim rynku jest firma YACHTING ID. To komercyjna marka handlowa i usługowa działająca w strukturach Fundacji „Żagle jak Skrzydła”. Zajmuje się sprzedażą oraz finansowaniem jachtów i łodzi, jak również innymi usługami w branży yachtingu. Za strukturą organizacji stoi Jarek Chłopek – wcześniej założyciel i twórca największych sukcesów DOBRE JACHTY sp. z o.o. – obecnie wiodącego w Polsce dystrybutora jachtów i łodzi Jeanneau i Lagoon.

Motto Yachting ID jest następujące:

„Realizując transakcje z Yachting ID. wspierasz Fundację „Żagle jak Skrzydła” ponieważ cały zysk z transakcji przekazywany jest na wsparcie Fundacji, która opiekuje się między innymi, profesjonalną załogą SAILING ID. w żeglarskiej olimpijskiej klasie NACRA 17 (latający katamaran), w drodze na Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku we Francji.”

Opracowała redakcja Yachtsmen.eu, na podstawie materiałów prasowych, zdjęć i filmów stoczni.