W dniach od 21 do 24 lipca, w jednej z najnowocześniejszych polskich przystani jachtowych w Polsce – Marina Yacht Park w Gdyni należącej do Grupy PHN – odbyła się trzecia edycja największej w Polsce wystawy jednostek pływających na wodzie POLBOAT YACHTING FESTIVAL. To była rekordowa edycja, z największą jak dotąd liczbą zarówno Wystawców (w tym kilka firm zagranicznych), jak i odwiedzających, a także pod względem atrakcji jakie przygotowali organizatorzy.  

POLBOAT YACHTING FESTIVAL, to wyjątkowa okazja do poznania aktualnej oferty polskich producentów i dystrybutorów jednostek pływających oraz prezentacji walorów jachtów żaglowych, łodzi motorowych oraz sprzętu sportowego w ich naturalnym środowisku – na wodzie. Na tegorocznej Wystawie można było obejrzeć blisko 100 jednostek pływających z czołowych polskich stoczni oraz zagranicznych, dostępnych na polskim rynku. Było kilkanaście premier w tym kilka światowych. 

Uroczyste otwarcie tradycyjnie odbyło się na katamaranie Sunreef (tym razem był to Sunreef 60 Power), a udział wzięły ważne osobowości z branży i administracji państwowej oraz lokalnej – Prezes POLBOAT Sebastian Nietupski, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości Marcin Mazurek, Wiceprezes PHN Piotr Przednowek, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego – Tomasz Chamera, Wiceprezes Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego – Tomasz Wencel, Prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego – Bogusław Witkowski, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego woj. Pomorskiego – Marta Chełkowska, Prezes Dalmor SA – Katarzyna Stanulewicz oraz Dyrektor Zarządzająca DALMOR Management – Wioletta Magin.

Stocznia Galeon Yachts, światowy lider w kwestii innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, która w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia, zaprezentowała aż siedem różnych modeli luksusowych jachtów motorowych, stocznia Cobrey pokazała trzy modele, w tym swój największy jacht motorowy o długości 50 stóp, a debiutująca na gdyńskiej Wystawie stocznia Vulcan Yachts zaprezentowała niewiele mniejszą jednostkę – JP 47. Z jednostek motorowych ponad 10 m na gdyńskiej Wystawie można było oglądać m.in. Northmana 1200 oraz dwie jednostki ze stoczni Balt Yacht.  

Z kolei wśród łodzi motorowych o długości poniżej 10 m., to oprócz prestiżowych zagranicznych marek jak Windy, Flipper, Nimbus, Malibu, Alfastreet, Bayliner, Rand czy Saxdor (z których większość produkowana jest w polskich stoczniach), były również polskie marki, w tym wiele młodych, ale z ogromnym potencjałem – Futuro Boats, Nautic Yachts, Lamdo Yachts czy VTS Boats. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeden z najbardziej znanych polskich producentów w tej kategorii, Parker Poland, pokazał aż cztery różne modele.  

Sporym zainteresowaniem cieszyły się houseboaty, spośród których w tym roku wyróżniał się Nomadream 1200 Double Decker, z nowoczesną i bardzo ciekawą jednostką, ale oczywiście nie zabrakło też największego producenta – La Mare z Bydgoszczy. 

Miłośnicy jachtów żaglowych mieli do obejrzenia kilkanaście jednostek, w tym 2 modele Bavaria Yachts, po 4 modele Viko Yachts i Hanse, Maxus 35, Dehler 42 oraz Jacht2020 z gdyńskiej stoczni PRO AIR. Tegoroczna wystawa oferowała odwiedzających również różnorodne jednostki pływające. Poza jachtami żaglowymi i motorowymi, można było obejrzeć skutery SeaDoo i Kawasaki, łodzie typu RIB od Sportis, poduszkowce Airslide, pływające biuro od firmy Stalkone, a także Awake jetboards i kajaki Hobie.   

Pierwszego dnia Wystawy wręczono nagrody Prezydenta Miasta Gdyni – GDYNIA POLBOAT AWARDS. Jury w składzie: Stanisław Iwiński – redaktor naczelny portalu Yachtsmen.eu, Robert Błażejak – projektant i właściciel Błazejak Yacht Design, Jacek Centkowski – światowej sławy projektant i konstruktor jachtów, nagrodziło następujące jednostki: 

W kat. Jachtów żaglowych – Bavaria C42  

W kat. Łodzi motorowych do 11 m – Alfastreet 23 

W kat. Łodzi motorowych pow. 11 m – Balt 37 Grand  

Laureaci konkursu Gdynia POLBOAT Award

Ponadto przyznano nagrodę specjalną – dla stoczni Galeon za 40 lat wspaniałego rozwoju firmy i promocji polskiego przemysłu jachtowego na świecie. 

Statuetkę przygotował znany trójmiejski artysta rzeźbiarz Adam Stachowicz. Wręczenie nagród odbyło się w gościnnych progach hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront, a po części oficjalnej zaczął się Inter Cars – Exide Cocktail Party.  

POLBOAT YACHTING FESTIVAL, organizowany przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty jest imprezą niebiletowaną. W tym roku przez cztery dni, imprezę odwiedziło ponad 20.000 osób. 

W halach namiotowych ustawionych na nadbrzeżu, wystawiały się firmy oferujące akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny, designerską odzież oraz oferty finansowania i ubezpieczenia łodzi. Na imprezie dodatkowo można było obejrzeć najnowsze modele kamperów od Elcamp, auta Mercedes-Benz od BMG Goworowski, ekskluzywne ubrania od Tailors Club, okulary od Optyk Kochański lub odpocząć w specjalnej strefie relaksu województwa Pomorskiego

Do tego, odwiedzający mieli okazję spotkać wiele ciekawych postaci m.in. słynnego kapitana Romana Paszke, żeglarza Juranda Goszczyńskiego, który wygrał ostatnie regaty Setką przez Atlantyk czy też Anię i Bartka Dawidowskich (Sail Oceans). Podczas tegorocznego Wydarzenia poruszano także inne ważne kwestie, jak rozwój szkolnictwa zawodowego dla branży jachtowej na przykładzie Saxdor Academy, inwestowanie w jachty, systemy łączności, ESG w biznesie czy problem zanieczyszczenia oceanów.  

W weekend Organizatorzy wspólnie z Fundacją Aktywnie i Zdrowo oraz PRO AIR zorganizowali specjalną edycję akcji #ZostańWodniakiem, czyli darmowych rejsów jachtami żaglowymi i motorowymi dla tych, którzy dopiero chcieliby odkryć nową pasję i dołączyć do tysięcy osób spędzających czas na wodzie. 

Impreza POLBOAT YACHTNG FESTIVAL była niezwykle udana, a w tym roku dodatkowo zorganizowano przyjazd zagranicznych dziennikarzy z takich mediów jak: IBI Magazine, The Yacht Style, Barche, Boat International, The World Of Yachts and Boats, Nauticki Magazin, Asia Pacyfic Boating. 

Na zakończenie warto dodać, że w tym samym czasie w marinie znajdującej się nieopodal odbywały się regaty Gdynia Sailing Days, co jest efektem bliskiej współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego z POLBOAT w ramach promocji Miasta Gdynia – Żeglarskiej Stolicy Polski. 

Organizatorem POLBOAT YACHTING FESTIVAL jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY (POLBOAT) 

Partnerem Strategicznym jest Marina Yacht Park należąca do Grupy PHN.  

Partnerami wydarzenia są: Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, Forum Gospodarki Morskiej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Mercedes-Benz BMG Goworowski, Tailors Club, Courtyard by Marriott, InterCars, Exide, Banglob, Taurus Sea Power, Sztorm Grupa, PRO AIRJacht2020 oraz !Pomorskie i Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.  

Patronat medialny sprawują: Forbes, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Trojmasto.pl, Dziennik Bałtycki, Nasze Miasto, Magazyn Pomorski, Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr, NoweZagle.pl, Yachtsmen.eu, Jachting, Jachting Motorowy oraz GospodarkaMorska.pl 

Materiał Prasowy POLBOAT, Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polskie Jachty.

Wcześniejsze informacje

POLBOAT YACHTING FESTIVAL 2022 – znamy zwycięzców konkursu „Gdynia POLBOAT Award 2022 – Nagroda Prezydenta Gdyni”

Tradycyjnie, w pierwszym dniu POLBOAT Yachting Festival Gdynia 2022, przyznane zostały nagrody specjalne dla najciekawszych jachtów prezentowanych na wystawie. W jury konkursu zasiadają znani polscy projektanci nautyczni, artyści, dziennikarze. Tegoroczna edycja targów obfituje w niezwykle dużą liczbę jachtowych żaglowych i motorowych pokazywanych przez wystawców. Na uwagę zasługuje także spora liczba premier, jednostek jeszcze nigdy nie prezentowanych na tego typu imprezach w Polsce.

Punktualnie w samo południe 21 lipca, na pokładzie ekskluzywnego katamarana Sunreef Power 60, Prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych „POLBOAT” Pan Sebastian Nietupski, rozpoczął uroczystość otwarcia trzeciej edycji największej wystawy nautycznego na wodzie w naszym kraju „POLBOAT Yachting Festival Gdynia 2022”. Na pokładzie katamarana, uroczystego otwarcia dokonali wraz z Prezesem Nietupskim zacni goście, sponsorzy i partnerzy Wystawy. Ekspozycja targowa potrwa do niedzieli 24 lipca. Zapraszamy do Gdyni!

Wieczorem pierwszego dnia, na specjalnym wieczorze wystawców wręczone zostały nagrody targowe dla najciekawszych konstrukcji przyznanych w konkursie „Gdynia POLBOAT Award 2022 – Nagroda Prezydenta Gdyni”.

Komisja konkursu „Gdynia POLBOAT Award 2022 – Nagroda Prezydenta Gdyni”, obradująca w składzie:

Stanisław Iwiński – (redaktor naczelny portalu yachtsmen.eu) – Przewodniczący jury;

Jacek Centkowski – (światowej sławy projektant i konstruktor jachtów) – członek jury;

Robert Błażejak – (projektant, przedstawiciel nowej fali designerów jachtowych)

Adam Stachowicz – (artysta rzeźbiarz, autor statuetek-nagród) – członek jury;

Michał Bąk – (Dyrektor Zarządzający POLBOAT) – Sekretarz jury;

Jury postanowiło w tym roku zmodyfikować zasady konkursu z uwagi na dużą liczbę zgłoszonych jachtów i przyznać nagrody główne na podstawie wstępnej selekcji. W I etapie wybrano po trzy konstrukcje pływające w poszczególnych kategoriach, a następnie spośród tych nominowanych wybrano zwycięzców.

Ponadto, z uwagi na dużą liczbę wystawianych jednostek z napędem mechanicznym, postanowiono podzielić kategorię „Najciekawszy Jacht Motorowy” na dwie podkategorie: „Jachty Motorowe do 11 m długości” oraz „Jachty Motorowe powyżej 11 m długości”.

Po przeprowadzeniu wstępnej selekcji, nominacje otrzymały:

W kategorii Najciekawszy Jacht Żaglowy:

1. Bavaria C42 – wystawiony przez firmę Yachts&Yachting

2. Hanse 460 – firma Super Yachts

3. Maxus 35 – stocznia Northman

Po przeprowadzeniu ostatecznej dyskusji, zwycięzcą w kategorii:

Najciekawszy Jacht Żaglowy został:

– Bavaria C42

Bavaria C42

W kategorii Najciekawszy Jacht Motorowy do 11 m długości, nominowano:

1. Alfastreet 23 – firma Passionautica/Alfastreet Marine

2. Nautic 900S – stocznia Masuria Yachts

3. LY 30+ – stocznia Lamdo Yachts

nagrodę główną jury przyznało jachtowi:

– Alfastreet 23

Alfastreet 23

W kategorii Najciekawszy Jacht Motorowy powyżej 11 m długości nominowano:

1. Balt 37 Grand – stocznia Balt Yacht

2. Vulcan JP47 – stocznia Vulcan Yachts

3. Cobrey 42 – stocznia Cobrey Yachts

Zwycięzcą w tej kategorii został jacht:

-Balt 37 Grand

Balt 37 Grand

Jury konkursu postanowiło oprócz nagród głównych przyznać „Wyróżnienie Specjalne”. Tym razem, wyjątkowo, nie za konkretną konstrukcję, lecz za cały szereg modeli, które przez wiele lat podbijały rynki całego świata. Jury doszła do wniosku, że w jubileuszowym roku działalności, wyróżnienie należy się wszystkim jachtom tej marki.

W tym roku jury zadecydowało o przyznaniu tej nagrody stoczni GALEON za: 40 lat działania i rozwijania się na rynku prestiżowych jachtów motorowych.

 

 

Wcześniejsze informacje

Już niedługo, w dniach 21-24 lipca, odbędzie się trzecia edycja POLBOAT YACHTING FESTIVAL  – największej w Polsce imprezy wystawienniczej przemysłu nautycznego na wodzie. Będzie można zobaczyć wiele premierowych konstrukcji żaglowych i motorowych, nowości sprzętowe, systemy elektronicznej kontroli i sterowania, słowem wszystko co niezbędne do realizacji marzeń związanych ze sportami wodnymi.

Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLBOAT obchodziła w ubiegłym roku 15-lecie swojego istnienia. Jubileusz przypadł na trudne czasy powszechnej pandemii Covid 19 i mocno ograniczonych możliwości działania. Niemniej udało się zorganizować zupełnie sporą liczbę imprez, dzięki którym nasz przemysł jest ciągle postrzegany w branży jako jeden z leaderów w produkcji jachtowej nie tylko w Europie.

Jednym z najważniejszych działań marketingowych, zarówno dla członków Izby POLBOAT, jak i pozostających poza jej strukturami firmami z branży nautycznej, są targi i wystawy. To właśnie na nich dochodzi do bezpośrednich spotkań z potencjalnymi klientami lub po prostu z fanami sportów wodnych. POLBOAT Yachting Festival jest największą i najbardziej prestiżową tego typu imprezą w Polsce.

W dniach 21 – 24 lipca w gdyńskiej marinie przeprowadzona zostanie już jej trzecia edycja. Uroczystość otwarcia odbędzie się na wspaniałym katamaranie firmy Sunreef, jednej z najbardziej ekskluzywnych wizytówek polskiego przemysłu jachtowego.

POLBOAT YACHTING FESTIVAL 2022 – najciekawsze konstrukcje wystawy

Jak przystało każdej poważnej wystawienniczej imprezie targowej, tak i POLBOAT Yachting Festival przyznaje swoje nagrody i wyróżnienia dla najciekawszych konstrukcji – GDYNIA POLBOAT AWARD – nagroda Prezydenta Miasta Gdyni.

W ubiegłym roku tytuły te zostały przyznane:

Jachtowi żaglowemu Maxus 34 ze stoczni Northman, oraz jachtowi motorowemu Galeon 325 GTO. Jury konkursu przyznało też wyróżnienie housboatowi La Mare Modern.

W tym roku oceniających czeka jeszcze trudniejsze zadanie ze względu na bardzo wysoką frekwencję i udział szerokiej rzeszy producentów oraz przedstawicieli marek jachtowych z całego świata. Kandydatów do nagrody jest bardzo wielu.

POLBOAT YACHTING FESTIVAL 2022 – oczekiwane premiery

W tym roku nastąpi prawdziwy wysyp nowości i to zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Praktycznie co kilka godzin, przez cztery dni imprezy, przedstawiane będą oficjalnie premiery jachtów i łodzi różnej klasy, wielkości i przeznaczenia.

Polski przemysł jachtowy, to nie tylko największa liczba produkowanych jachtów do 11 m długości w Europie. Mamy również czym pochwalić się w segmentach wyższych i bardziej luksusowych. Jednym z naszych “rodzynków” jest oczywiście stocznia Galeon, obchodzącą w tym roku 40-lecie swojego istnienia. Na szczęście, pomimo niesamowitego obłożenia produkcji i wręcz natychmiastowego wyrywania przez dealerów każdego gotowego jachtu, będzie można zobaczyć conajmniej 7 konstrukcji, w tym wziąć udział w światowej premierze modelu 375 GTO.

Pierwszego dnia targów, na stoisku firmy Balt Yacht z Augustowa, odbędzie się inna światowa inauguracja najnowszej stoczniowej jednostki flagowej, Balta 37 Grand. Jako pierwsi mieliśmy możliwość jego testowania i bardzo nam się on spodobał. Możecie przeczytać artykuł pod tym linkiem: https://yachtsmen.eu/2022/test-balt-37-grand-wygoda-i-przyjemnosc-zeglugi/.

Piękny jacht JP47 ze stoczni Vulcan Yachts zostanie po raz pierwszy zaprezentowany polskiej publiczności w sobotę. Jego autorem jest m.in. Krzysztof Smaga, konstruktor wielu innych łodzi żaglowych i motorowych, które będą obecne na wystawie.

Światowy rynek nautyczny został zdecydowanie zdominowany przez konstrukcje motorowe. Szacuje się, że już ponad 80 procent nowych jednostek pływających stanowią te z napędem mechanicznym. Również na POLBOAT Yachting Festival nie będzie inaczej, co nieznaczny, że zabraknie łodzi dla miłośników pływania pod żaglami.

Po sukcesie w ubiegłym roku, tym razem stocznia Northman przedstawi Maxusa 35, pełnomorski jacht żaglowy.

Premierowe pokazy jachtów żaglowych zapowiedziała firma Super Yachts, przedstawiciel m.in. słynnej marki Hanse Yachts. Polska premiera modelu 460 oraz trzy inne konstrukcje tej marki plus Dehler 42, to prawdziwe rarytasy dla miłośników jachtingu. Poza tym będziemy mogli zobaczyć u tego wystawcy motorowego Saxdora 320 GTC w nowej wersji zabudowy.

Inny dealer nie mniej znanych marek, firma Yachts & Yachting pokaże tym razem dwie żaglowe Bavarie, modele C42 i C45 oraz motorową S36.

Ale nie zabraknie też polskich konstrukcji, Viko Yachts zapowiedziało wystawienie conajmniej 5 modeli jednostek napędzanych żaglem.

Jachtów motorowych będzie jednak dużo więcej. Kolejne premierowe pokazy to :

POLBOAT YACHTING FESTIVAL 2022 – atrakcje wystawy

Premierowe pokazy jachtów i łodzi motorowych to oczywiście największe atrakcje POLBOAT Yachting Festival Gdynia 2022. Ale nie zabraknie też innych propozycji dla miłośników sportów wodnych. Pokazy: skuterów wodnych (Taurus Sea Power), Awake Jetboards, Flyboardingu, Hobby Kayak czy wreszcie kunsztu i sztuki ratowników wodnych WOPR, dostarczą miłych wrażeń każdemu, kto w tych dniach odwiedzi marinę w Gdyni.

Przez cały czas trwania imprezy odbywać się będą spotkania z ciekawymi ludźmi morza, a na targowym “telebimie” relacjonowane będą rozmowy z wystawcami, próbującymi w ten sposób zachęcić do odwiedzenia ich jachtów czy stoisk targowych.

POLBOAT YACHTING FESTIVAL 2022 – bogaty program imprezy

W tym roku, poza wspaniałymi jednostkami pływającymi, strefą namiotową, nagrodami Gdynia Polboat Awards i bogatym programem atrakcji dla odwiedzających, przygotowywana jest także misja przyjazdowa dla dziennikarzy i kontrahentów z krajów pozaunijnych. Będą przedstawiciele mediów z USA, Azji i Bliskiego Wschodu.

Ale jak zawsze najważniejsi będą ludzie przybywający na wystawę, aby pozachwycać się pięknem jednostek pływających, poznać nowości przemysłu nautycznego, być może wybrać coś dla siebie na następny sezon lub po prostu pomarzyć o dalekich rejsach i ciekawej eksploracji wodnej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program wystawy.