Gladiator 411 Carbon Series to „odlotowa” konstrukcja motorowodna o kosmicznych kształtach stworzona dla prawdziwych „maniaków” prędkości. Wyposażony w dwa silniki zaburtowe Mercury 450R potrafi rozpędzić się do 88 w, natomiast w dostępnej opcji z trzema nawet ponad 100 w!

Gladiator 411 Carbon Series, to monokadłubowa konstrukcja łodzi motorowej o długości 41 stóp, opracowana z myślą o rynku amerykańskim. Zanim jednak została oficjalnie zaprezentowana już została sprzedana… francuskiemu klientowi. Zachwycony pomysłem stracił dla niego całkowicie głowę i wykupił całą serię!

Kosmiczna technologia

Większość znanych dotąd na rynku 41. stopowych łodzi motorowych offshore, aby osiągnąć podobną prędkość (88 w), wyposażane są w duże silniki stacjonarne V8. Nie tylko są naprawdę drogie, ale także wymagają znacznej konserwacji i charakteryzują się wysokim zużyciem paliwa. Koncepcja projektu Gladiator 411 Carbon Series polega na zaoferowaniu alternatywy dla silników stacjonarnych o dużej mocy, zastępując je superniezawodnymi i cichymi silnikami zaburtowymi Mercury 450R, które można łatwo serwisować w dowolnym miejscu na świecie. 

W celu maksymalnego ograniczenia masy, kadłub i pokład są w całości wykonane z użycie włókien węglowych i kompozytów Kevlaru i żywicy epoksydowej. Projekt został opracowany przez Michela Karsentiego, prezydenta Canadosa i czterokrotnego mistrza świata w łodziach motorowych, Simone Cesati, eksperta w dziedzinie zaawansowanych technologicznie konstrukcji kompozytowych oraz Alberta Dalle Molle, konsultanta ds. łodzi o wysokich osiągach. W rezultacie osiągnięta masa całkowita 3100 kg, będzie średnio o 30 procent mniejsza niż jakakolwiek innej łódź tego typu na rynku. Na łodzi przeznaczonej do tak szybkiej jazdy, każdy element wyposażenia musiał być dokładnie dobrany, aby kontrolować masę i utrzymać właściwe położenie środka ciężkości. 

Wyścigowy turysta

Gladiator 411 Carbon Series nie jest łodzią, którą można oddać w ręce każdego. Jest on wyposażony w taki sposób, że kierownicę można przesuwać z jednej strony na drugą, oferując możliwość użytkowania jak łódź wyścigową, lub tak jak zechce jego właściciel.

Pierwsza seria Gladiator 411 Carbon będzie również wyposażona w kajutę z łóżkiem. Jacht napędzany podwójnym Mercury Racing 450R przy stałej prędkości przelotowej 70 w, może pokonać trasę z Saint-Tropez do Cannes w nieco ponad 20 lub z Ibizy do Palmy de Mallorca w niecałe 55 minut! 

Więcej www.canados.com,

Gladiator 411 Carbon Series

Dane techniczne

Długość całkowita 13,06 m
Szerokość całkowita 3,30 m
Wyporność3100 kg
Zbiornik paliwa2500 l
Zbiornik wody 800 l
Maks. moc silników2x Mercury Racing 450R  2 x 450 KM
Prękość maksymalna 88 w
Prędkość podróżna (cruising)  70 w
Prędkość ekonomiczna 55 w
Zasięg  230 NM @ 55 knots

Tekst Stanisław Iwiński/materiały prasowe stoczni

 

Autopromocja