Grupa Hanse Yachts AG w ostatnich latach poszerzyła swoje portfolio o dwie marki motorowe: Fjord i Sealine. Dzisiaj ogłoszono, że jej oferta właśnie powiększa się o kolejną markę motorowodną, markę RYCK.

Kiedy Hanse przejmowała marki Fjord i Sealine, obie stocznie były doskonale znanymi na całym świecie producentami jachtów motorowych. Hanse AG musiała je tylko ponownie uczynić rentownymi.

RYCK to zupełnie coś innego. RYCK, to całkowicie nowa, stworzona od podstaw przez Hanse Yachts AG marka łodzi motorowych. Pierwszym modelem jest RYCK 280, który zostanie zaprezentowany już we wrześniu, na targach jachtowych w Cannes!

Patrząc na zaprezentowane wizualizacje łodzi, wyraźnie widać inspiracje bardzo popularnymi ostatnio markami, Axopar, Saxdor, Nimbus.

RYCK 280 to, podobnie jak wymienione wyżej, otwarta, napędzana silnikiem przyczepnym łódź dzienna z dostępną opcją kabiny sypialnej. Jacht ma być łatwy do skonfigurowania dla każdego rodzaju armatora, od wędkarza, przez miłośnika sportów wodnych, aż po spragnionego wygód skippera.

W wersji podstawowej ma to być prosta łódź z laminatowym otwartym pokładem, kanapą na rufie i dwoma fotelami sternika i nawigatora. W kabinie będzie tylko toaleta i duży schowek. W najbogatszej opcji, w kabinie, poza toaletą, będzie duże dwuosobowe łóżko, za fotelami sternika i nawigatora minibar z grillem, a przy rufowej kanapie z rozkładanym oparciem znajdzie się obniżany stolik, który można przekształcić w łóżko do opalania. Oczywiście, wygodne miejsce do opalania znajdzie się także w części dziobowej. Dostępna będzie także opcja zadaszenia kokpitu T-topem i wybór innego koloru kadłuba. Do wyboru mamy silniki o mocy od 250 do 350 KM.

Pełna konfiguracja łodzi w 3D już jest dostępna na stronie https://www.hanseyachtsag.com/ryck/ Po wybraniu interesujących nas opcji możemy zobaczyć, jak będzie wyglądała nasza przyszła jednostka.

Zawsze interesujące jest pochodzenie nazwy nowej marki. W przypadku RYCK, wbrew pozorom, nie jest to jakiś skrót, czy pierwsze litery twórców projektu. Nazwa nowej linii łodzi pochodzi od nazwy rzeki Ryck, przepływającej przez Greifswald. Na północnym brzegu rzeki, od 1990 roku działa Hanse Yachts AG. To właśnie rzeka Ryck łączy stocznię z Bałtykiem.

Nazwa nowej marki ma pokazywać przywiązanie firmy do miejsca, które dało początek tak rozwiniętej działalności. Chcąc jeszcze bardziej podkreślić pochodzenie nowej marki, RYCK Yachts jest promowana jako “Made in Germany”.

Trzeba jednak dodać, że jest to “Made in Germany” w bardzo nowoczesnym ujęciu, bo jacht wprawdzie został zaprojektowany w Niemczech, ale przez brytyjskiego projektanta, Billa Dixona. Za wprowadzenie nowej marki odpowiedzialny jest urodzony we Włoszech, Product Manager, Andrea Zambonini, a jacht jest budowany w polskiej stoczni należącej do grupy Hanse. Może taka międzynarodowa kooperacja da dobry początek nowej marce “Made in Germany”?

Długość9,51 m
Szerokość2,81 m
Zanurzenie0,91 m
Masa2070 kg
Zbiornik paliwa300 l
Zbiornik wody88 l
Maksymalna liczba załogi8
Kategoria CEC
Opcje silnikówMercury Verado 250 Mercury Verado 300 Mercury Verado 350

Opracował Arek Rejs na podstawie materiałów prasowych Hanse Yachts AG.